Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulak Yarası

Kişilerde, bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak kulak içerisinde kaşınma meydana gelir. Kaşınma aslında daha çok kulak çeperinde ortaya çıkar. Ancak bu kısımlarda yara meydana geldiği için kişi istese de kaşıyamaz. Kulakta ortaya çıkan yaralar birçok kişi için de problem oluşturur. Çünkü gece uyurken kulağından sıvı gelir. Bu yazımızda kulak yarası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kulak Yarası Neden Olur?

Kulak yarası birçok kişide ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Kulak yarasının ortaya çıkmasında birçok sebep olabilir. Bu sebepler,

1. Alerjik Reaksiyon

Yara

Kulaklarda meydana gelen yaranın temel sebebi, alerjik reaksiyondur. İnsan vücudu bazı etken maddeye karşı duyarlı olur. Alerjik besinleri tükettiğiniz zaman, vücut buna tepki verir. Bu durumda insan vücudunun en hassas organı olan kulaklarda yaranın oluşmasına neden olur.

Aynı zamanda tüketilen besinler, temizlik malzemeleri ya da kozmetik ürünleri de kulakta yaranın oluşmasına yol açar. Eğer alerjen bir maddeye karşı vücudunuz duyarlıysa, kulakta yara ya da kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Kulağın sürekli kaşınması ise, yara oluştuğunun en önemli belirtisi. Bu durumda hangi alerjen maddeye karşı duyarlılığınız varsa, o maddeden uzak durmanız ve tüketmemeniz gerekir.

2. Enfeksiyon

Yara

Kulakta yara oluşmasının bir diğer sebebi ise, kulağın enfeksiyon kapması. Özellikle dış kulakta daha çok enfeksiyon oluşur. Enfeksiyon oluşmasının en önemli belirtisi kulakta meydana gelen şiddetli kaşıntı. Genel olarak denize ya da havuza girdikten sonra, uzun süre suyla temas ettiği için ortaya çıkar.

3. Darbe ya da Hasar

Yara

İnsan vücudunun birçok yerine yaralar ortaya çıkabilir. Bu yaraların en sık karşılaşılan sebebi travma. Kulak kısmına alınan ağır hasar ya da darbe, bu alanda zedelenmeye neden olur. Aynı zamanda kulağa sert bir cismin gelmesi, düşmesi ya da sert bir şekilde kulağın üzerine düşmek gibi birtakım durumlarda kulakta yara ortaya çıkar.

Kulağa alınan darbenin hangi şiddette olduğuna göre, yaranın durumunun ciddiyeti belirlenir. Kulakta oluşan yarada enfeksiyon oluşmaması ya da mikrop kapmaması için acilen, bir doktora başvurmanız gerekir.

4. Hijyen Eksikliği

Yara

Kulak içerisinde toz ya da kir uzun süre temizlenmediği zaman birikir. Kirler kulak içerisinde iltihap oluşturarak, yaranın ortaya çıkmasına neden olur. Hijyen eksikliği sonucunda kulakta yara meydana gelir. Kulaktaki yara oluşumunu önlemek için düzenli olarak her duştan sonra kulaklarınızı temizleyin ve kulak temizliğine çok dikkat edin.

5. Böcek Isırması

Yara

Özellikle yaz aylarında böcek ya da sinekler daha fazla olur. Bu durumda böcek ya da sinek ısırabilir. Böcek ısırması sonucunda kulakta yaralar ortaya çıkar.

6. Cilt Hastalıkları

Yara

Kulak içerisinde yaranın ortaya çıkabilmesinin bir diğer sebebi cilt hastalığı. Günümüzdeki en ciddi hastalıklardan biri olan cilt kanseri kulak yaraları ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle kulakta meydana gelen yaralar oluştuğu anda bir doktora muayene olmalısınız.

Kulak Yarası Nasıl Geçer?

Kulakta yara gibi bir sağlık sorunu çoğu kişide ortaya çıkar. Zamanında müdahale edilmediğinde, daha ciddi bir duruma dönüşebilir. Kişileri oldukça rahatsız eden kulaktaki yara, gündelik hayatı da olumsuz bir şekilde etkiler. Kulakta ortaya çıkan yaralar bazen büyük tehlikeye neden olabilir. İşitme kaybı gibi ciddi bir sorununa dönüşebilir. Kulak yarasının geçmesi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler,

1. Kulak İçinin Yıkanması

Yara

İlk olarak yaraya kulağınızı yıkayarak müdahale edebilirsiniz. Kulak yarasını suyla temizlediğiniz zaman, bazı durumlarda iyi sonuçlar elde edilir. Kulağınızı yıkadıktan sonra, zeytinyağı, sarımsak yağı ya da hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu da doğal yöntemler arasında yer alır. Eğer evinizde kulak damlası yoksa, bu yağlardan birini tercih edip, kulak yarasına uygulayabilirsiniz.

2. Antibiyotik İlaçlar

Yara

Birçok kulakta meydana gelen yara herhangi bir tıbbi müdahale olmadan, kendi kendine geçer. Kulakta oluşan yaranın belirtilerini tedavi etmek için yaraya neden olan enfeksiyondan kurtulmak gerekir. Uzman doktorların çoğu enfeksiyon sorununu yok etmek için hidrokortizon ile antibiyotik içeren damla tavsiye eder. Antibiyotik içerikli damlayı genel olarak enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar kullanmanız gerekir.

3. Sirke ile Alkol

Yara

Kulakta meydana gelen yara, hiçbir şekilde aksatılmaması ve önemsenmesi gereken bir sağlık sorunu. Kulakta meydana gelen yaranın genel sebebi enfeksiyon. Enfeksiyon çoğu durumda, önlem alınmadığı zaman daha büyük hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Kulakta meydana gelen yaraya sirke ve alkol ile tedavi edebilirsiniz. Bir miktar sirke ve alkol solüsyonunu yaranın üzerine sürün ve bir süre sonra durulayın. Bu karışımı kulağınızdaki yara tamamen geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.