Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulaklarda Basınç Hissi Neden Olur?

Bu basınç hissinin yüzlerce nedeni olabilir. Kulaklardaki basınçtan kurtulmak için bazı basit tedaviler olsa da, sürekli yaşanan bir durum ise tam teşekküllü bir hastahanede tedavi olmanız gerekiyor. Tedavi olmazsanız bazı kompleks rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Kulaktaki basınç durumu çok sık ve uzun süreli oluyor ve başınız ya da kulaklarda ağrı varsa bir kulak burun boğaz doktoru ile görüşmenizde fayda var.

Kulağın içerisinde bulunan östaki borusu burun arkasını ve ağızdaki boşluğu kulağa bağlayan noktadır. Bu östaki borusu kulaktaki hava basıncını dışarıdaki p0 denilen hava basıncına eşitleme amacı taşıyabilir. Yutkunurken ya da esnerken östaki borusu açılmaz ise içeride disfonksiyonu oluşur. Bu disfonksiyonda kulağın içerisindeki basıncın azalmasına yol açar ve dışardaki hava basıncı kulaktaki hava basıncından yüksek olduğundan kulağın içerisine hava dolar. Bu nedenle kulakta basınç oluşur. Basınç çeşitleri üçe ayrılır. Barotitis media, barotramva, kulak ağrısı ya da östaki borusu disfonksiyonu olarak isimler alır.

Kulaklarda Basınç Hissetmenin Nedenleri Nelerdir?

1. Kulak Barotravması

Östaki borusunun görevini yerine getirmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Burum sonucunda orta kulağın içerisindeki arka kulak zarının dış kısımdaki hava dengesizliği oluşmasına neden olur. Uçağa bindiğinizde kulağınıza uygulayan basıncın ya da tüp ile deniz suyunun diplerine dalış yaptığınızda oluşan basıncın sebebi budur. Genellikle rakım değişikliklerinde ortaya çıkan basınç şekline kulak barotramvası denilir. Tedavisi için uygulamanız gereken bazı yöntemler şunlardır;

  • Bu rahatsız histen kurtulmak için nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu egzersiz şu şekilde uygulanır. Nefes almak ve sonrasında yavaş yavaş burundan nefes vermek.
  • Esnemek kulağınızdaki basınç hissini kısa süreli olsa da geçirecektir.
  • Sıcak Suyu havlu kağıt yardımı ile uygulamak. Sıcak suya birkaç ıslak kağıt havlu batırın. Daha sonra yan yatın ve kulağınızın üzerine kağıt havluları yerleştirin.
  • Kulak basıncından kurtulmak için oral ya da burun spreylerini kullanabilirsiniz.

2. Kulak Tıkanıklığı

Bu durum soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu tip durumlarda mukus östaki borunuzu etkileyerek kulak tıkanıklığına neden olabilir. Östaki borusunun iltihaplandığı durumlarda ortaya çıkan kulak basıncına kulakta sıvı veya kulak kiri neden olabilir. Kulak tıkanıklığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kulaklarda basınç ya da dolgunluk hissi,
  • Kulaklarda atlama ya da çatlama hissi
  • Dengeyi koruma zorluğu
  • Kulakta İnce bir ses duyulması

Kulak tıkanıklığı yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Sigara kullanımı ve obezite gibi durumlarda kulak tıkanıklığı oluşma oranı gitgide artabilir. Tedavi için uygulanması gereken bazı yöntemler bulunuyor. Tıkanıklığı azaltmak için tıkanan kısım tarafına 1 saat boyunca uzanabilirsiniz, tek ayak üzerinde tıkalı tarafa doğru zıplayabilirsiniz. 2 günden uzun süren kulak tıkanıklığı için tıbbı yardım almanız gerekiyor.

3. Östaki Borusu Disfonksiyonu

Bu kulak için basıncın genellikle nedeni soğuk algınlığıdır. Diğer nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Soğuk algınlığı geçiren hastalarda kulakta duyma hissi azalmasının nedeni östaki borusu disfonksiyonudur. Tedavi için uygulunabilecek yöntemler vardır. Sakız çiğneyebilirsiniz, burun damlası ya da ağız spreyi gibi ürünler kullanabilirsiniz, esnemek ya da derin derin nefes alabilirsiniz, burnunuzu ve ağzınızı tıkayarak kulaklarınıza basınç uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra eğer soğuk algınlığınız bir türlü geçmiyorsa bir hekime gözükmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu durumu ihmal etmeniz, daha kötü sonuçlar doğurabilir.

4. Sinüs Yolları Enfeksiyonu

Bu durumun nedeni neredeyse her insanda bulunan sinüzit problemidir. Sinüzit olduğunuzu anlamak için baş ya da göz boşluklarına baskı uygulamanız yeterlidir. Eğer bu bölgere uyguladığınız baskı sonucunda bir ağrı ile karşı karşıyaysanız bu durum sinüzit olduğunuz anlamına gelir. Sinüzit kulak östaki borusunu etkilediğinden dolayı kulaklarda basınca neden olacaktır. Sinuzitin geçmesi halinde kulak tıkanıklığından da kurtulabilirsiniz. Tedavisi için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

İlaçlar oral ve burun spreyleri sinüzitin oluşturduğu kulak basıncını geçirecektir. Bal ve bitki çayları boğazınızı yumuşatarak kulak basıncını geçirecektir. Uyuduğunuz ortamın nemli ve ferah olduğundan emin olun. Günlük su tüketimini 2 litreden, 3 litreye kadar çıkarın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.