Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulakta Tıkanma Hissi ve İşitme Kaybı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı hissi kulak kanallarının tıkanması sonucu oluşur ve bu tıkanıklık seslerin net bir şekilde duyulmasını engelleyerek işitme kaybına yol açar.

Tıkanıklık kimi zaman geçici olabileceği gibi bazen de daha büyük sorunlara ve kalıcı işitme kaybına olanak sağlayabilir. Erkenden teşhis edilerek ve doğru tedavi ile işitme kaybının kalıcı olması engellenebilir.

Genellikle uçak yolculuklarında görülen ani basınç değişimi ile meydana gelen bu tıkanıklık hissinin başka çeşitli nedenleri de olabilir.

Kulak Tıkanıklığı ve İşitme Kaybının Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Kulak tıkanıklığının başlıca nedenleri arasında kulak kiri birikmesi, iltihap, kulak kanalına giren böcekler, kulak enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, orta kulaktaki basınç veya sıvı birikmesi, burun tıkanıklığı, grip, migren, tümör, bazı ilaçların yan etkisi, bademcik şişmesi, kulak zarında meydana gelen bir delinme, kulaklara su kaçması, kas sıkışmaları ve sinüzit gibi nedenler sayılabilir. Bu nedenlerden kaynaklanan tıkanıklık, bazen östaki borusunun zarar görmesine yol açabilir. Östaki borusundaki tıkanıklık ise orta kulaktaki basıncı azaltır ve kulak zarının içe doğru çekilmesine neden olur. Bu da kulakta tıkanıklık hissini yaratır. Kulak vücudumuzun denge kaynağıdır ve kulaklardaki herhangi bir rahatsızlık bizi gün içerisinde huzursuz edebilir, kızgın stresli biri haline dönüştürebilir. Bu nedenle bu rahatsızlıklar ciddiye alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

Kulak Kiri

Kulak kiri kulak kanalını tıkar ve ses dalgalarının iletilmesini engeller. Kulak kirinin fazla üretimi kulakta tıkanıklığa ve basınca neden olabilir.

Bazı İlaçların Kullanımı

Bazı antibiyotikler, aspirin, tansiyon ilaçları gibi ilaçlar işitme kaybına yol açabilir.

İç Kulak Hastalıkları

Ani patlamalar veya ani yüksek sesler, çalışma ortamlarındaki yüksek ses iç kulaktaki sinirlerin zarar görmesine neden olur ve bu da tıkanıklığa ve duyma hasarına yol açar.

Sinüzit

Sinüzit durumunda sinüslerdeki mukus orta kulağa doğru ilerlerse kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu da baş ağrısına neden olabilir.

Yabancı Maddeler

Kulak çubuğundaki pamuk parçalarının birikmesi veya kulağa kaçan ufak böcekler kulaklarda hasara neden olabilir. Kulak çubuğu kullanmak, kulak salgısını içeri iter ve daha fazla tıkanıklık yaşanmasına sebep olur.

Tümörler

Kulak, burun, boğaz bölgesindeki tümörler kulak çınlaması, kanama ve tıkanıklık hissine yol açar.

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi

İltihap, burun eti, alerji, grip gibi nedenler orta kulakta sıvı birikmesine neden olur.

Basınç Değişikliği

Özellikle uçak yolculuklarında, dalışlarda, arabalarda basınç değişikliği meydana gelir. Eğer bu ani basınç değişikliği yaşandıktan birkaç gün sonra bile tıkanıklık devam ediyorsa kulak zarı hasar görmüş olabilir.

Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı; çınlama, uğultu, baş dönmesi, migren, menenjit, genetik faktörler gibi nedenlerle ortaya çıkabilir ve acil müdahale gerektirebilir.

Kulak Tıkanıklığı ve İşitme Kaybı Belirtileri

Baş dönmesi, kulaklarda ağrı ve basınç hissi, işitme kaybı, burun kanaması, çınlama hissi, seslerin boğuk gelmesi ve net anlaşılamaması, sesin yükseltilmesine ihtiyaç duyma gibi belirtiler dikkate alınmalıdır.

Kulak tıkanıklığı semptomlarına dikkat edilmeli ve iyi gözlemlenmelidir. Eğer kusma- ishal, ateş, kulaktan yeşil veya sarı akıntı gelmesi, geçmeyen şiddetli ağrı gibi durumlar mevcut ise en kısa zamanda bir uzmana başvurulmalıdır.

Kulak Tıkanıklığı ve İşitme Kaybı Tedavisi

  • Tıkanmanın nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Kulağı rahatlatmak için öncelikle östaki borusu açılıp basınç azaltılabilir. Sakız çiğnemek, nefes alıp burun delikleri ve ağzı kapatıp nefes vermek, esneme,art arda yutkunmak gibi yollar bu basıncı azaltmak için faydalıdır.
  • Enfeksiyonlar için genellikle ağrı kesici ve antibiyotik kullanılır.
  • Kulak kiri için, bir doktorun ilaçla,yıkama ile veya vakum yöntemi ile kulak kirini temizlemesi sayesinde fazla kirden kurtulunabilir. Kulak çubuğu kullanılarak kulak kirini temizlemeye çalışmak sakıncalıdır. Kulak zarına zarar verebilir.
  • Sinüzit varsa eğer burun spreyleri ve tıkanıklık giderici ilaçlar kullanmak sinüslere ve kulak tıkanıklığını açmaya yardımcı olabilir.
  • Sürekli olan yüksek sesten uzak durulmalıdır.
  • Kulağa su kaçması durumunda kulak damlası kullanılabilir veya su kaçan kulağın üzerine yatmak işe yarayabilir.
  • Orta kulaktaki sıvı birikmesi durumunda ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile sıvı boşaltılmalıdır.
  • Yatarken yüksek yastık kullanmak, kulağa sıcak basınç uygulamak, sıcak duş almak, su içmek, buhar solumak gibi yöntemler de kulaktaki tıkanıklığı yok etmek veya azaltmak için faydalı yöntemlerdir.
  • İşitme testleri yaptırarak işitme kaybı olup olmadığı ölçülebilir. İleri boyutlarda cerrahi müdahale gerekebilir ve orta kulağa hava geçişini sağlamak için kulak tüpü takılabilir veya işitme cihazları kullanılabilir.
  • İşitme kaybı tedavi edilmezse işitme duyusunun tamamen yok olmasına ve bu da kişiyi git gide yalnızlığa, dış dünya ile bağının kopmasına ve depresyona itebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.