Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulakta Yutkunma Sonrası Gelen Çıt Sesi Neden Olur?

Bireylerin vücudunda bulunan bütün organların işlevlerini eksiksiz ve düzenli bir şekilde yerine getirmeleri yaşam kalitelerinin aynı düzeyde devamı için oldukça önemlidir. Bu organların görevlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi ise tamamıyla bireylerin beslenmesine, günlük yaşam şekillerine ve sağlıklarına dikkat etmelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Vücudun önemli organlarından birisi olan kulak sağlığı ise bireylerin hem çevrede oluşan sesleri duyabilmeleri hem de vücudun denge görevini tam olarak sağlayabilmesi için oldukça önemli bir organdır. Duyma işlevi dışında da görevi bulunan kulağın zaman zaman çeşitli problemler ile karşılaştığı bilinir. Bunlardan birisi olan kulakta oluşan sesler ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kulak Nedir?

Vücudun en üst bölümünde, başın iki tarafında bulunan kulak işitme ve denge görevini yerine getiren organdır. Seslerin hangi taraftan geldiğinin doğru bir şekilde algılanabilmesi için iki kulağında yeterli düzeyde işlevlerini yerine getirmesi gereklidir. Kemikçik, kanal ve çeşitli sıvıların dizilimiyle oluşan kulak yapısı ses dalgalarını elektrik dalgalarına çevirerek beyne iletir böylece çevredeki seslerin duyulması sağlanarak denge işlevi de sağlanmış olunur.

Dış, orta ve iç olmak üzere 3 bölümden oluşan kulağın herhangi bir bölümünde birbirinden farklı problemler oluşabilir. Bu problemler bireylerin yaşam kalitesinin büyük ölçüde düşmesine neden olur. Özellikle kulakta yutkunma esnasında oluşan sesler büyük bir kulak probleminin başlangıcı olabilir.

Yutkunurken Duyulan Kulak Seslerinin Sebepleri Nelerdir?

Oldukça can sıkıcı bir durum olan kulaktan ses gelmesi kulak içerisinde uğultu, çınlama, tıkırtı vb. şekillerde duyulabilir. Bu durum genellikle tek kulakta duyulsa da aynı anda iki kulakta da duyulabilir.

1. Kulak İçinde Oluşan Mikroplar

Günlük hayatta çevresel faktörlerden kaynaklı olarak en fazla karşılaşılan maddelerden birisi şüphesiz tozlar ve bakterilerdir. Tozların açık buldukları kulak deliğinden içeri girerek bu bölgede birikmesi ve sonucunda bakteri oluşturması kulak içerisinde çeşitli seslerin duyulmasına sebep olur. Bu ses özellikle yutkunma esnasında daha fazla hissedilir. Kulak içerisinde toz birikiminin önüne geçebilmek için kulak hijyenine önem verilmelidir.

2. Yabancı Cisim Kaçması

Çeşitli sebeplerden dolayı kulak içine kaçan yabancı cisim hava akımına engel olmasından dolayı ses oluşumuna neden olduğu gibi kulak zarı patlaması gibi tehlikeli durumlara da neden olabilir. Yabancı cisim sebebiyle meydana gelen kulak zarı patlamasında kulak içerisinden birtakım sesler duyulur.

3. Kulak Yolu Tıkanması

Bireylerin kulak yolunun tıkanması hava akımının değişmesine neden olacaktır. Bu durum özellikle yutkunma esnasında kulakta ses oluşmasına neden olur. Ayrıca kulak içerisinde oluşan bir damar yırtılması da kulakta ses oluşumunun nedenlerinden olabilir.

4. Travma Kaynaklı

Kulak bölgesine alınan bir darbe bu bölgede bulunan damarların ve sinirlerin hasar almasına neden olur. Hasarlı sinir ve damarlar bireyin sürekli olarak kulağında ses oluşmasına kaynak olur. Böyle bir durumda bireyin şikayetleri her geçen gün artabileceğinden mutlaka doktor kontrolüne gitmeli ve kulağında oluşan hasarı tespit ettirmelidir.

5. Ağız Problemleri

Bireylerin çenelerinde oluşan bir hasar, kas zedelenmesi ya da dişlerinden kaynaklı bir problemden dolayı kulakları etkilenerek ses oluşumuna neden olabilir.

Yukarıda bulunan sebepler dışında kalp hastalığı, orta kulak iltihabı, alerji, kafa yaralanması, meniere hastalığı, alkol tüketimi, kafeinli içeceklerin çok fazla tüketilmesi, kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle de kulakta ses duyulabilir.

Kulaktan Ses Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulakta oluşan sesler her seferinde kulakta oluşan kirler gibi basit nedenlerden oluşmaz ve oldukça ciddi olan bazı hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Bu nedenle kulakta oluşan her türlü sesin öncelikli olarak neden kaynaklandığı bilinmelidir. Bunun için bireyler kulaklarında oluşan sesleri basite almamalı ve mutlaka doktor kontrolüne gitmelidirler. Doktora gidildiğinde yapılacak basınç testleri, işitme testi vb. testler sonucunda kulakta neden ses oluştuğu tespit edilerek doktorun önereceği tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Doktorun tavsiyesi dışında bilinçsizce uygulanacak tedavi yöntemleri bireyin sağlığına çok daha fazla zarar verebileceğinden mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.