Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah nokta bilindiği üzere bir akne türüdür. Siyah noktaların tıptaki ismi komedondur ve komedonların oluşmasına neden olan şey de cildin altına yerleşip gözenekleri tıkayan yağ bezeleridir. Bu şekildeki oluşumlar gözeneklerin içerisinde plak, sarımsı ya da siyah şişlikler şeklinde kendisini belli eder. Bu siyah noktalar birçok sebepten dolayı oluşabilir. Lakin çoğu durumda da cildin gereğinden fazla yağlı olmasından dolayı oluşur. Her ne kadar bu siyah noktalar burun ve çene etraflarında kümelenseler de bazen kulak gibi bölgelerde de ortaya çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar, yüzümüzde oluşan siyah noktalardan daha fazla canımızı sıkabilir. Çünkü bu siyah noktaları göremeyiz ve bu nedenle temizlemekte de zorluk çekeriz.

Kulakta olan cilt örtüsü vücudun diğer bölgelerindeki cilt örtüsüne göre hem daha gergin hem de daha hassas olur. Bu sebeple burada oluşan siyah nokta ve sivilceler genelde daha ağrılı olur. Bu siyah noktalardan kurtulmak için cilt temiz tutulmalıdır. Siyah nokta sorunundan kurtulmak için yapılan en büyük yanlışlardan biri tırnakla sıkarak siyah noktayı çıkarmaya çalışmaktır. Bunun yerine cilt bakımına gitmeli veya evde bazı alternatif doğal yöntemler ile kurtulmayı deneyebiliriz. Bu bölgedeki siyah noktaların uygun olmayan şekillerde tedavi edilmesi bölgede skar denilen yara izlerine sebep olabilir. Kulağımızdaki siyah noktalar kolay kolay giderilemeyen oluşumlardır. Bu çerçevede kulakta oluşan siyah noktaların çok dikkatli bir biçimde kaldırılması veya çıkarılması gerekir. Siyah noktalar yaşımız kaç olursa olsun ve nerede olursa olsun canımızı sıkan bir sorundur. Yazımızda sizlere kulakta oluşan siyah noktaları nasıl geçirebileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalıştık.

Kulaktaki Siyah Noktaları Nasıl Geçiririz?

Kulakta oluşan siyah noktaları geçirmek için aşağıda bazı yöntemleri sizin için derledik;

1. Buhar Banyosu

Tencerede su kaynatıp yüzümüzü kaynatılan bu suyun buharında yaklaşık olarak beş dakika kadar tutarsak siyah noktalar yumuşar. Gözenekler genişler ve açılır. Bu yöntem ile kulakta görmekte zorlandığımız siyah noktalar rahat bir şekilde çıkabilir. Bir kulak çöpü yardımı ile siyah noktanın olduğu yerlere baskı uygulanarak siyah noktalar kolay bir şekilde temizlenebilir. Bu yöntem enjektörün iğnesi çıkarılarak ve plastik kısmı siyah noktanın olduğu yere hafifçe bastırılarak da yapılabilir. Diğer bir seçenek de buhar uygulamasını yaptıktan sonra yumuşak bir bez ya da pamuk yardımı ile ağrı olmadan ve büyük ihtimal yara izi de kalmadan giderebiliriz. Bu işlemi buhar işlemi dışında banyo sonrasında da deneyebiliriz. Çünkü duştan sonra da gözeneklerimiz açılır.

2. Hijyen

Kulağımızdaki siyah noktaları elimizle çıkarmak istersek başlamadan önce elimizi yumuşak bir sabun ve ılık bir su ile yıkamalıyız. Bunu yapmak kulağımızda olası bir enfeksiyonun oluşup yayılmasını engeller.

3. Limon ya da Portakal Suyu Peelingi

Siyah nokta veya siyah noktalar üzerindeki ölü derinin uzaklaştırılması ve siyah noktaları meydana çıkarmak amacı ile etkilenen alanın nazik bir şekilde peeling maddesi kullanılarak soyulması işlemi yapılabilir. Ardından cilt yıkanıp nazikçe kurulanmalıdır. Peeling işlemi için glikolik asit içerebilen ve doğal olan portakal ya da limon suyu denenebilir.

4. Süt ve Jelatin Peelingi

Bir buçuk çorba kaşığı süt ve iki çorba kaşığı jelatini bir kabın içinde karıştırarak temiz kulak cildine uygulayabiliriz. Yalnız karışımın donmaması için acele etmeliyiz. Daha sonra hazırlanan karışımı siyah nokta olan kulak bölgesine bir çubuk ile sürebiliriz. Bu karışımı yaklaşık olarak on beş dakika sürüldüğü yer kaskatı kesilinceye dek bekletmeliyiz. Sonrasında karışımı sürdüğümüz yerlerden soyulmadık yer kalmayıncaya dek iyice soymalıyız. Bu karışım hem bebek gibi yumuşak bir cilde sahip olmamızı hem de siyah noktalardan kurtulmamızı sağlayabilir.

5. Uygun Bir Araçla Siyah Nokta Kaldırma

Hem buhar yöntemi hem de peeling ile gideremediğimiz siyah noktaları nazik bir şekilde sıkıştırabiliriz. Fakat bunu yaparken kulak cildimize zarar vermemeliyiz. Tırnaklarımızı kullanmak yerine, ortası siyah noktayı kapsayacak şekilde olan geniş, yuvarlak ince boru şeklindeki steril bir araç, cımbız veya pens türü bir şeyden yardım alabiliriz. Alternatif olarak eczaneden alabileceğimiz siyah nokta bantları ya da aparatlarını kullanabiliriz. Bunları denerken de yara izi kalmamasına dikkat ederek titiz bir şekilde çalışmalıyız.

6. Kulak Temizligi

Kulağımızdaki siyah noktaların oluşmasına engel olmamız bu işlemleri yapmaktan daha kolay olabilir. Bunun için cilt bakımına dikkat etmeliyiz. Banyodan sonra kulak temizliğimizi ve kulak bakımımızı yapmalıyız. Temiz olan ciltte siyah nokta ve sivilce oluşumu daha az görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.