Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kullanılmış Yağları Evinizde Değerlendirmek İçin Öneriler

Kullanılmış yağlar eminiz evinizde bolca çıkıyordur. Bazı insanlar bu yağlar bir kabın içinde biriktirdikten sonra mahallelerinde bulunan atık yağ kutularına atıyorlar. Ancak tabii her şehirde ya da her mahallede böyle bir imkan olmayabiliyor. Öyle durumlarda da insanların çoğu kullanılmış yağ atıklarını ya bahçeye döküyor ya çöpe atıyor ya da direkt olarak lavaboya döküyor.

Ancak baştan söylememiz gerekiyor ki kullanılmış bu yağların lavaboya dökülmesi çok yanlış bir davranış. Çünkü deterjan atıklarıyla birleşen bu yağlar bakteriler için kendilerine çok güzel bir ortam hazırlıyorlar. Hatta uzun vadede lavabodaki boruların tıkanmasına bile neden olabiliyorlar. Bunun yanı sıra kullanılmış yağlar ile deterjan atıklarının birleşmesinden ortaya çıkan kombinasyon çevre için de oldukça zararlı. O yüzden atık yağları eğer bir atık yağ geri dönüşüm konteynrına atamıyorsanız farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Kullanılmış Yağların Çevre Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Bizler için çok basit ve standart olan bir eylem çevreye çok fazla zarar verebiliyor. Hatta bu zararlar bize de maddi anlamda sorun çıkartabiliyorlar.

1. Kullanılmış yağların lavaboya dökülmesi sonucunda borular zaman içerisinde tıkanıyor. Yağlar yumuşatıcılar ile ya da deterjanlar ile temas ettiklerinde ise bakterilerden bir katman oluşturuyorlar. Neticede mutfağınızda hiç de istemediğiniz kötü kokular meydana gelebiliyor. Hatta bir anda ortaya çıkan hamam böceklerinin ya da kemirgenlerin sebebi bile bunlar olabiliyor. Bunun yanı sıra borularınız tıkandığında sizin için oldukça masraflı bir tamir süreci başlıyor.

2. Kullanılmış yağların evinizden çıkıp nehirlere ya da denizlere ulaşması da ayrı bir problem. Bilirsiniz, yağ suyla karışmayan bir madde. Bu yüzden bu atık yağlar da su üstünde bir tabaka olarak kalıyor. Hem sularımız kirleniyor hem de su altında yaşayan canlıların oksijenle temaslarını öldürüp yok olmalarına neden oluyor. Aynı zamanda kullanılmış yağ parçaları bazı balıkların pullarına ve solungaçlarına da yapışabiliyor.

3. Kullanılmış yağları lavabolarını tıkamasın diye bahçelerine dökenler de çok yanlış bir davranışta bulunuyorlar. Çünkü, belki bir kerede bu etkiyi göremezsiniz ama uzun vadede o yağ döktüğünüz toprağın kısır bir hale geldiğini göreceksiniz.

Kullanılmış Yağı Geri Dönüştürmek İçin Öneriler

1. Ev Yapımı Çamaşır Deterjanı

Malzemeler:

  • 1 litre kadar kullanılmış atık yağ
  • 200 gram kadar çamaşır sodası
  • 10 litre kadar su
  • 100 gram kadar lavanta yağı

Kullanılmış atık yağlarınızdan evinizde kullanabileceğiniz çamaşır deterjanı yapabilirsiniz.

Hazırlanışı:

1. Adım

İlk olarak iyi havalandırabildiğiniz ve çocuklarla hayvanların giremeyeceği bir alana geçin. Elinizde kauçuk eldivenler takın ve gözlerinizi koruyun.

2. Adım

İlk olarak bir kovanın içine 5 litre kadar soğuk suyu dökün.

3. Adım

Kovanın içine üstüne sıçratmamaya özen göstererek 200 gram kadar çamaşır sodasını ilave edin. Ahşap bir sopa alın ve bu sopayla kovanın içindeki malzemeleri karıştırın. Ancak ortaya çıkan buharı kesinlikle solumamalısınız. Çünkü bu karışım vücudunuz için tehlikeli olabiliyor. Aynı zamanda karışımın sıçraması da yanmanıza neden olabilir.

4. Adım

Kovanın içindeki malzemeleri karıştırırken bir yandan da kovanın içine kullanılmış atık yağınızı boşaltın.

5. Adım

Atık yağı da ilave ettikten sonra artık kovanın içine lavanta yağını ilave edebilirsiniz.

6. Adım

Ortalama yarım saat kadar kovanın içindeki malzemeleri sürekli şekilde karıştırmanız gerekecektir. Karışım katı bir hale gelmeye başladığı zaman oluyor demektir.

7. Adım

Tam olarak kıvamını tutturduğunuz zaman ev yapımı deterjanınızı 24 saat süresince dinlenmek üzere bir kenarda bekletmelisiniz. 24 saat bittikten sonra karışımın üstüne kalan 5 litre suyunuzu da eklemelisiniz. Sonra yeniden iyice karıştırıp tekrar dinlenmek üzere bırakabilirsiniz.

8. Adım

Bu işleme 5 gün boyunca devam etmelisiniz. Ancak son işlemden sonra yeniden her sabah su eklemenize gerek olmayacak. Yalnız her sabah düzenli şekilde mutlaka karıştırmalısınız. Zamanla o karışım marketlerde satılan deterjanların kıvamına gelmeye başlayacak. Sonrasında ayrı ve ağzı kapalı bir kabın içinde saklayıp kullanabilirsiniz.

2. Ev Yapımı Mum

Malzemeler:

  • 1 adet kavanoz (mumu koymak için)
  • Fitili sabitlemek için bir parça tel
  • Pamuk fitil
  • Kavanozu dolduracak kadar kullanılmış atık yağ
  • 2 damla kadar sandal ağacı yağı

Kullanılmış atık yağlarınızı kullanarak evinizde hem şık duracak hem de güzel bir kokuya sahip olacak mum yapabilirsiniz.

Hazırlanışı:

1. Adım

İlk olarak mum yapmak için kullanacak olduğunuz yağı bir gece bekletin. Sonrasında yağı bir tülbent yardımıyla süzün. Bu şekilde gereksiz maddelerden arınacak ve temiz görünecek.

2. Adım

Kavanozun içine fitili tel yardımıyla sabitleyin. Böylece mum malzemelerini kavanoza döktüğünüzde fitil sabit durabilecek.

3. Adım

Ardından kavanozunuzun içine kullanılmış atık yağınızı dökmeye başlayın. Ancak kavanozunuzu ağzına kadar doldurmamalısınız. Sonra hemen üstüne bir miktar sandal ağacı yağı ilave edin. İşte bu kadar!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.