Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Küpe Deliği İzi Nasıl Geçer?

Küpe deliği izi genellikle küpelerin kullanılmadığı bir dönem içinde deliğin kapanması ile birlikte oradan kaybolur. Fakat bu durum her daim geçerli olmaz. Küpe deliğinin kapanmasına rağmen geriye iz bıraktığı durumlar da mevcuttur. Küpe deliğinden geriye kalan iz kişiden kişiye göre değişik süre dilimleri içinde kapanır. Bunun sebebi de derinin kendini yenileme hızının bireyden bireye göre değişiklik gösteriyor olmasıdır.

Özellikle küçük çocukların kendini yenileme hızı yüksek olduğu için bu yaşlarda olan bir çocuğa açılan küpe deliğinin uzun süre boyunca kullanılmaması halinde bu deliğin hızlı bir şekilde geriye iz dahi bırakmadan kapanması mümkün olur. Diğer yandan orta ve ileri yaşta olan kişilerin küpe takmaması halinde küpe deliği kapanmayacak ve geriye iz kalacaktır. Küpe deliği kapansa da küpe deliği izinin kapanmadığı durumlara neden olan şey genellikle enfeksiyondur. Şimdi bu noktayı biraz daha derinleştirelim.

Küpe Deliğinde Neden Enfeksiyon Olur?

Kadın ya da erkekler tarafından sık bir şekilde kullanılmakta olan bir aksesuar olan küpenin takılabilmesi için kulak memesinin delinmesi gerekir. Küçük ve hızlı bir operasyon ile bunun yapılması mümkün olur. Son zamanlarda küçük kızların dahi anneleri tarafından kulaklarının deldirildiği görülür. Bu işlem her ne kadar zor olmasa da açılan deliğin temizliğinin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Aksi durumlarda ise enfeksiyon görülür. Enfeksiyonun oluşma nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

1. Hijyensiz Aletler

Sterilize edilmemiş olan aletlerin kullanılması halinde kulağını deldiren kişi enfeksiyon kapabilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyon basit değil ciddi bir şekilde yaşanabilir. Kulağını deldirmek isteyen kişilerin bu sebepten dolayı güvenilir ve temiz yerlere gitmesi gerekir.

2. Temizliğin İyi Yapılamaması

Kulağını deldirmiş olan kişilerin birkaç gün boyunca temiz bir bez kullanarak kulak deliklerini silmeleri gerekir. Aynı zamanda küpenin hafif hareketler ile yerinden oynatılması da önem taşır. Bu işlemin yapılmaması halinde küpe, yeni delinmiş olan derinin taze bölümlerine yapışabilir. Bu tür bir durum oldukça meşakkatli olabileceği için istenmez. Bu nedenle de kulaklarınızı sık bir şekilde kontrol etmeli ve kulak memelerine nemlendirici sürmenizde fayda var.

3. Alerjik Reaksiyonlar

Bazı kişilerde kulak delinmesinin ardından kullanılmakta olan küpelerin alerjiye sebep olduğu görülür. Bu gibi durumlarda başta kulaklar olmak üzere vücudun herhangi bir yeri kızarabilir ya da şişebilir. Bu tip durumlarda küpenin çıkartılması ve alerjinin kontrol altına alınması gerekir.

Küpe Deliği İzi Nasıl Kapanır?

İltihap sebebiyle gerçekleşen kulak deliği izli için yapılması gereken şey antiseptik bir ilaç hazırlamak ve bu ilacı kulak deliği bölgesine sürmek olur. Daha sonra gün içinde bu bölüme dokunmamanız gerekir. İltihap kapan yerlere herhangi bir takının takılmaması önem taşır. Ağrı ve kızarıklık durumunda doktora gidilmesinde fayda var.

İltihabın çok yayılmaması için alkolü ya da tentürdiyotu pamuğa damlatmalı ve kulak memesini temizlemelisiniz. Bu sayede iltihabın diğer bölgelere ve iç kulağa yönelmesini önlemiş olursunuz. İltihap geçene dek kulak memesine dokunulmaması gerekiyor. Gün içinde temizleme işlemlerini tekrar etmeli ve bu bölgeyi kurutmayı unutmamalısınız. Alkol bulunmayan durumlarda iltihaplı bölgenin tuzlu su yardımı ile temizlenmesi de mümkün olur. İltihabın aşırı şişmesi ve kulağın hassaslaşması durumunda buzla soğuk kompres yapılması gerekir.

Bununla birlikte düzenli bir şekilde bölgeyi temizlemenize rağmen iltihabın 3 – 4 gün boyunca geçmemesi halinde doktora gitmediyseniz bir an önce doktora gitmeniz gerekir. Bu gibi durumlar genellikle önemli sorunlara gebe olmadığı için endişelenmenize gerek olmasa da her halükarda bu durumun tehlikesinin olup olmadığına uzman doktor karar verir. Doktor tarafından ilaç tedavisi ya da antibiyotik merhem kullanılması tavsiyesi yapılır. İltihaplı sıvının toplanması halinde bu sıvı basit bir operasyon ile birlikte vücuttan alınabilir.

Diğer yandan kulak deliğini geniş olarak açtıran kişilerin kulak deliğinin kapanması uzun zaman alabilir. Bu gibi durumlarda da istenmeyen görüntülerin oluşması halinde kişiler estetik ameliyata başvurabilir. Bunun için de doktorunuzla konuşmanız ve ne yapılacağına karar vermeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.