Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kurbanlık Etleri Sağlıklı Bir Şekilde Saklamanın 7 Yolu!

Kurban Bayramı deyince herkesin aklına hemen ailece yenen et yemekleri, kavurmalar ve etten yer kalmamış buzdolapları gelir. Aslında paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu da hatırladığımız, ihtiyacı olan insanlara yardım etmenin yaşattığı içi huzuru tattığımız ve herkesin bir bütün olduğu Kurban Bayramı’nda asıl amaçlardan biri et yemek değil, yemeğini başkaları ile paylaşabilmektir. Bu nedenle elimize geçen fazlaca eti doğru muhafaza etmeyi bilmemiz son derece önemli. Biz de bu yazımızda sizler için kurbanlık etleri nasıl buzdolabında saklayabileceğini ve daha sonrasında nasıl buzunu çözdürüp tüketebileceğinizi anlattık. Gelin kurbanlık et saklamanın en sağlıklı yollarını beraber inceleyelim.

1. Önce Biraz Beklenmeli

Kurbanlık etlerinizi hemen tüketmek ya da kesim sıcaklığının düşmesine izin vermeden buzdolabına kaldırmak son derece sakıncalı olabilir. Öncelikle etin düzgün pişebilmesi ve sindirim problemlerine yol açmaması için en az 24 saat dinlendirilmiş olması gerekmektedir. Diğer türlü yediğiniz etin adeta kayış gibi ve lezzetsiz olduğunu fark edeceksiniz. Aynı şekilde buz dolabına kaldırmak istediğiniz kurbanlık etin de kesimden sonra su tutulup en az 5- 6 saat parçalar halinde metal tepside bekletilmesi şart. Çünkü henüz tamamen soğumamışken buzdolabına kaldırılan etin dışı her ne kadar soğusa da orta ve iç kısımları buzlukta olmasına çürümeye hatta yeşillenmeye başlayabilir. Böyle bir durumda o et kesinlikle tüketilmemeli hemen atılmalıdır.

2. Buzdolabına Kaldırırken Dikkat

Dinlendirilmiş etin çok daha lezzetli olduğu herkes tarafından bilinir bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz gibi kesilmiş etlerin, 14 derecenin altında güneş almayan serin bir yerde en az 5 – 6 saat dinlendirilmesi gerekmekte. Etleriniz dinlendi ve buzdolabına kaldırılmaya hazırlar. Ama dikkat etmeniz gerekenler bu noktada da bitmiyor. Öncelikle etlerin tek seferde kullanılacak porsiyonlar halinde bölündüğüne emin olun. Çünkü buzluktan çıkarılıp tekrar tekrar dondurulan etler kolaylıkla bozulur. Bununla beraber etin büyük parçalar halinde olması, etler buzlukta üst üstü konulduğunda etin donması ve soğuması için gereken ortamın sağlanamayacağı anlamına geliyor. Doğal olarak donamayan etleriniz buzdolabına kaldırmanızın ikinci gününde bozulmaya başlayabilir.

3. Etlerin Dizilimi

Etleri mümkün olduğunca üst üste yığmak yerine hepsini hava alabilecekleri ve çok daha hızlı donabilecekleri şekillerde biraz boşluk bırakarak dizmek çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca kurbanlık etin buzdolabında dayanma süresinin kesim kalitesine göre farklılık gösterdiğini de hatırlatmak isteriz. Bu nedenle etlerinizi işinde uzman bir kasaba götürüp işletmek çok daha sağlıklı ve kolay olabilir.

4. Buzdolabının Sıcaklığı Çok Önemli

Kırmızı et protein bakımından son derece zengin bir besin olduğu için çabuk bozulur. Bunun önüne geçmek adına kurbanlık etlerin buzdolabında en fazla 3 gün, -4 derece en fazla 7 gün ve -32 derece olan derin dondurucuda da en fazla 3 ay bekletilmeli. Zaten bu süreyi aşan etlerin bozulmaya başladığını kendiniz görebilirsiniz.

5. Poşetle Dolaba Koymayın

Eğer etinizi kısa süre sonra tüketmek için buzdolabına poşetle koyuyorsanız buna hemen bir son vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü poşet içindeki etlerin bozulma süresi çok ama çok daha kısa ve poşetle kaldırılan etler insan sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle buzdolabı sıcaklığında bekleteceğiniz etleri asla poşetlerle kaldırmayın. Etleri buzluğa ya da derin dondurucuya kaldıracağınız da ise yağlı kağıtla beraber poşet kullanabilirsiniz.

6. Eti Çözdürürken de Dikkat

Birçok kişi etin hızlı çözünmesi için oda sıcaklığında hatta kaloriferin, ocağın üstünde bekletir. Bu işlem aslında son derece yanlış. Etinizin düzgün ve sağılıklı bir şekilde çözülebilmesi için ani sıcaklık artışlarına değil biraz zamana ihtiyacı var. Et buzunu çözdürmenin en sağlıklı yolu eti buzluktan çıkartıp buzdolabının en üst rafında bekletmektir. Tüketmeden 1 gün önce eti bu rafa koyarsanız ertesi gün rahatlıkla tüketilebildiğini fark edeceksiniz. Fakat çözülmüş eti uzun süre dolapta bırakmamaya dikkat edin. Buzluktan çıkarılan et çözüldüğünde hemen tüketilmelidir.

7. Temizlik

Tabi ki etlerinizin hemen bozulmaması için dikkat etmeniz gereken önemli temizlik detayları da var. Öncelikle ete temas etmeden önce ellerinizi 20 saniye boyunca güzelce yıkamanız gerekmekte. Etlerin buzdolabına kaldırılmadan önce plastik poşet ya da plastik saklama kaplarında tutulmaması sağlık açısından önemli. Çapraz bulaşmayı önlemek adına çiğ et kestiğiniz kesme tahtası ile meyve ve sebze kestiğiniz tahtanın kesinlikle ayrı tutulması gerektiğini de hatırlatalım. Ayrıca buzdolabına ya da derin dondurucuya kaldıracağınız beyaz et ve kırmızı etlerin birbirlerine temas etmemesi sağlık açısından önemli. Buzdolabınızda pişmiş et ile çiğ eti de mümkün olduğunca uzak tutmak da faydalı olacaktır. Özellikle çiğ etleri, suyularının herhangi bir yiyeceğinize damlamayacağına emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.