Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kürdan Otunun Faydaları

Batı Anadolu ve Trakya bölgesinde yetişen kürdan otu, adını saplarının kürdan olarak kullanılmasından alır. Temmuz ve Eylül ayları arasında beyaz çiçek açan bu bitki; diş otu, mısır anasonu, kılır otu, hıltan otu, hoşni gibi isimlerle de bilinir. Otsu bir bitki olan kürdan otunun uzunluğu 50 ile 90 cm arasında değişir. Yol kenarlarında kendi kendine yetişen bu bitkinin tarımı yapılmaz. Çiçek, yaprak ve tohum kısımları hastalıklara çare olarak kullanılır. İçeriğinde uçucu yağlar, sabit yağlar, reçine, kellin ve visnadin vardır. Sayısız faydası olmasına rağmen henüz hak ettiği ilgiyi de görmediğini belirtmekte fayda var.

Kürdan Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Diş Ağrılarına İyi Gelir

Bir diğer adı da diş otu olan kürdan otu, adı gibi diş ağrılarına iyi gelir. Diş ağrısı çoğu zaman medikal ilaçlarla bile dindirilemeyecek seviyede olabilir. Dişte başlayan ağrı bütün ağız, çene ve kafa bölgesini etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Diş ağrılarında kürdan otunun meyvesi ile yapılan çay gargara yapılır. Gargara yapılamadığı durumlarda ise meyveyi çiğnemek de diş ağrısını hafifletir.

 

2. İdrar Söktürür

Vücutta biriken sıvının atılmasın destekleyen bitkiler grubundadır. Yani bu otun idrar söktürücü etkisi vardır. Vücutta fazla su birikmesi de en az susuz kalmak kadar tehlikelidir. Kürdan otunun idrar söktürücü etkisi bu dengeyi sağlar ve aynı zamanda varsa taşları düşürür. Böbrek taşlarını düşürmede etkilidir.

 

3. Dil Tutulması ve Peltekliğe İyi Gelir

Konuşma sorunlarından biri de pelteklik ve dil tutulmasıdır. Her iki durumda kişinin öz güvenini kıran ve sosyal yaşam içinde zor duruma düşüren bozukluklardır. Konuşma terapilerinin yanı sıra bitkisel takviyeler bu sorunların çözümünde kullanılabilir. Kürdan otunun sakız olarak çiğnenmesinin dil tutulması ve pelteklik sorununa iyi geldiği söylenir.

 

4. Regl Dönemi Sancılarını Hafifletir

Kadınların en büyük sorunlarından biri de regl döneminde yaşadıkları sancılardır. Bu sancılar çoğu zaman kişiyi hareket edemez hale getirir. Kürdan otu çayı regl dönemi sancılarını hafifletir. Böylece sancılı geçen regl dönemleri daha rahat atlatılır.

 

5. Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Deride yama şeklinde oluşan beyaz lekelere vitiligo, cilt hücrelerinin pul pul veya kırmızı plaklar halinde olduğu hastalığa ise sedef denir. Her iki hastalıkta, dış görünüşü doğrudan etkilediği için hastalık taşıyanları rahatsız eder. Kürdan otu kullanımının bu hastalıklarla ilgili şikayetleri hafiflettiği bilinmektedir. Şaç kıran tedavisinde de bu ottan faydalanılır. Aynı zamanda deride meydana gelen kızarıklık ve şişlikler de kürdan otu ile kısa sürede iyileştirilir.

 

6. Görme Düzeyini Artırır

 Görme sorunu olanların da imdadına kürdan otu koşmakta. Kürdan otu ile hazırlanan çayla gözler yıkandığında görmeyi kuvvetlendirdiği bilinmektedir.

 

7. Solunum Yolu Hastalılarına İyi Gelir

Solunum yolu rahatsızlıklarından muzdarip olanlar için doğal tedavi yöntemlerinden biri de kürdan otu. Kürdan otu astım, boğmaca, bronşit gibi solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. Özellikle astım ile birlikte ortaya gelen şikayetleri hafifletir ve nöbetleri önler.

 

8. Bağırsak Kurtlarını Düşürür

Bağırsak kurtları tedaviye dirençli ve birçok rahatsızlığa neden olan organizmalardır. Kansızlık, karın ağrısı, apandisit gibi sonuçlar doğururlar. Dış çevreye bulaşmış olma ihtimalleri çok güçlüdür. Bu yüzden tedavi sonrası tam olarak iyileşme sağlanamayabilir. Kurtlar tekrar ortaya çıkabilir. yaşanılan çevrenin dezenfekte edilmesi tedavinin başarını artırır. Bağırsak kurdu ile mücadelede doğal yöntemler denemek isteyenler için ise kürdan otu çözüm olacaktır. Bu otun meyvesi bağırsakta oluşan kurtların düşürülmesinde doğal tedavi imkanı sunar.

 

9. Kalp Hastalılarına İyi Gelir

Yanlış beslenme, kirli hava, genetik faktörler, yaşlanmaya bağlı sebepler sonucu kalp zamanla eskisi kadar iyi çalışmaz. Ülkemizde en çok görülen sağlık problemlerinin  başında kalp ve damar hastalıkları gelmekte. Kalbin iyi çalışması aynı zamanda damarlarında sağlıklı olmasına bağlıdır. Kürdan otu kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. İçeriğindeki maddeler damar genişletici etki yapar.

 

10. Gaza Karşı Etkili

Sindirim sisteminde oluşan gazın tedavisinde de kürdan otundan faydalanmak mümkündür. Otun gaz giderici etkisi olduğu bilinmektedir.

 

Kürdan Otu Nasıl Tüketilir?

  • Kürdan otunun kullanım şekli kullanıldığı yere göre değişir. Çay şeklinde tüketilir, meyvesi doğrudan çiğnenir veya tohumları ezilerek tüketilir.
  • Kürdan otu çay şeklinde hazırlanabilir. Bir fincan sıcak suyun içine bir kaç parça kürdan otu atılır. 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Kaynatılmasına gerek yoktur. Acımtırak tadından dolayı içemeyenler, dilerlerse kürdan otu çayını bal ile tatlandırabilirler.
  • Tohumları ezilip bal ile karıştırıp yenilebilir. Bal otun hafif acı tadını kıracaktır. Yaprakları ise çay yapımında kullanılır.
  • Kürdan otunun bir başka kullanım alanı ise kına ile karıştırmaktır. Kınayı koyulaştırmak için kullanılan ceviz kabuğu veya katkı maddeleri yerine bu ot tercih edilebilir. Kürdan otu kınanın renginin daha koyu olmasını sağlar.

Kürdan Otunun Zararları Nelerdir?

Pek bilinmemesine rağmen faydaları ve etkileri oldukça geniş olan bu bitkinin adını ilerleyen zamanlarda sıklıkla duyacağımız muhakkak. Ancak her türlü tedavi gibi, kürdan otunun da aşırı dozda kullanılmasının yarattığı sakıncalar ve hiç kullanılmaması gereken durumlar var.

Kürdan otunun hamile ve emziren kadınlarda kullanılması sakıncalıdır. Hamile kadınlarda düşüğe sebep olma durumu vardır. Emziren annelerde ise sütten bebeğe geçme ihtimali üzerinde durulmaktadır. Kuvvetli bir bitki olan kürdan otu, bebek metabolizmasında sıkıntılara yol açabilir. Uzun süre ve fazla miktarlarda kullanımı ise bir takım yan etki oluşturmaktadır. Yan etkileri arasında baş dönmesi, güneşe karşı hassasiyet oluşması, mide bulantısı, uyku sorunu, kaşıntı, karaciğer problemleri vardır. Her ne kadar karaciğeri tedavi ettiği söylense de karaciğer sorunu yaşayanların bu otu kullanmaları tavsiye edilmez. Her türlü doğal takviye gibi, kürdan otu da doktor kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.