Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kürek kemiği, kaburganın hemen üstünde yer alan, gövde iskeletine kaslarla bağlı yassı bir kemiktir. Kol kemikleri ile kaburgayı birleştiren hareketsiz bir yapı olan kürek kemiğinde çeşitli sebeplerden ötürü ciddi ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların en büyük sebeplerinden biri kolların kontrolsüz biçimde hareket ettirilmesidir. Öte yandan karaciğer kanseri, iç organlarda yaşanan ciddi boyutlu hastalıkların bir belirtisi olarak da kürek kemiği ağrısı yaşanması muhtemeldir. Gözle görülür bir şekilde belirgin olan kürek kemiği çıkıntısı da ağrıya sebep olabilir. Buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, kürek kemiğinden başlayarak sırta doğru yayılma gösterir.

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur?

1. Yanlış uyku pozisyonu

uyku

Uyku pozisyonu iskelet yapısını doğrudan etkiler. Yanlış bir pozisyonda uyumak ertesi gün vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara sebep olur. Kürek kemiği ağrısına ise genellikle yüzüstü şekilde ters bir pozisyonda uyunduğu zaman rastlanır. Ayrıca yatağın gereğin sert ya da yumuşak olması da ağrıya neden olabilir.

2. Sinir sıkışması

sinir sıkışması

Omuzla birlikte koldan aşağıya doğru uzanan ağrının en muhtemel sebebi sinir sıkışmasıdır. Özellikle boyun bölgesinde sıkışan sinirler nefes alırken sağ kürek kemiği ağrısını doğurur.

3. Aşırı hareket etme

terleme

Özellikle spor yaparken vücuda kapasitesinden fazla yüklenmek ağrıları ortaya çıkarır. Tenis ve golf gibi kol hareketlerine dayanan sporlar iskelet yapısında zorlanmaya neden olur. Bu zorlamaların bir sonucu olarak da kürek kemiği ağrısı görülür.

4. Yaşlılık

yaşlılık

Kireçlenme, kemik erimesi gibi yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar kürek kemiği ağrılarını doğurur. Ağrıların ortaya çıkma sebebi hastalıkların kemikleri zayıflatmasıve hassaslaştırmasıdır.

5. Duruş bozuklukları

duruş

Özellikle bilgisayar başında fazla zamandan geçirilmesinden ileri gelen duruş bozukluğu vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya sebep olur. Sol kürek kemiği altında batma, kürek kemiği altında ağrı gibi şikayetler de genellikle duruş bozukluğu sebebiyle yaşanır. Duruş bozukluğunun ortaya çıkan bazı durumlar ise şöyledir:

 • Sırt çantası kullanmak
 • Uzun süre araba kullanmak
 • Kontrolsüz bir şekilde ağırlık kaldırmak
 • Uzun süre poşet ya da koli gibi nesneler taşıma

6. Karaciğer sorunları

karaciğer

Karaciğerdeki iltihaplanma sebebiyle oluşan apse, bu bölgede bazı boşluklar meydana getirir. Bu boşluklar sebebiyle yaşanan ağrı, kürek kemiği ağrısı şeklinde hissedilir. Ayrıca nadiren de olsa kürek kemiği ağrılarına karaciğer kanseri de sebep olabiliyor.

7. Diğer sorunlar

kürek kemiği

 • Zona hastalığı
 • Kalp Krizi
 • Dalak sorunları
 • Dış gebelik
 • Meme kanseri
 • Safra kesesi problemleri
 • İç organlarda ortaya çıkabilecek sorunlar

Kürek Kemiği Ağrısı Teşhisi

Uzun bir süre devam eden ve masaj, egzersiz, ağrı kesici gibi yöntemlerle geçmeyen ağrılar için bir doktora görünmekte fayda vardır. Kürek kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir? Bu durum öncelikle aile hekimiyle paylaşılabilir. Aile hekiminin yönlendirmesiyle bir ortopediste muayenesinden geçerek kemiklere bağlı olarak gelişen ağrıların kaynağı tespit edilebilir. Yine aile hekiminin yönlendirmesiyle bir nöroloğa muayene olunması da gerekebilir.

Ağrıların kaynağının teşhis edilebilmesi için MR, BT gibi yöntemler uygulanır. Tedavi bu yöntemler sonucunda elde edilen sonuçlara göre planlanır.

Kürek Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

1. Egzersiz, masaj ve ağrı kesici

egzersiz

Ağrıların kaynağı duruş bozukluğu gibi bireysel olarak düzeltilebilecek sebepler ise önce ağrılara sebep olan alışkanlıklardan vazgeçilmesi, devamında kürek kemiği ağrısı egzersizleri önerilir. Fizik tedavi uzmanı tarafından önerilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması ile birlikte ağrılardan kurtulmak mümkün. Ayrıca basit ağrı kesiciler, kas gevşetici kremler ve rahatlatıcı yağlar da tedavi sürecine destek olmaları amacıyla doktorun bilgisi dahilinde kullanılabilir.

2. Yanlış duruş pozisyonlarının düzeltilmesi

duruş

Sol kürek kemiği ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı öncelikle yanlış duruş ya da yatış pozisyonlarının değiştirilmesinden geçer. Duruş pozisyonuna bir tek otururken ya da yatarken dikkat etmek yeterli olmaz. Aynı zamanda yürürken de iskelet yapısının düz olmasına dikkat etmek gerekir.

3. Soğuk ve sıcak kompres

sıcak kompres

Soğuk ve sıcak kompres uygulaması ağrıların geçmesi için faydalı olur. Soğuk uygulama bölgenin uyuşup ağrıların dinmesini sağlarken sıcak uygulama ise kan dolaşımını hızlandırıp kas tutulmalarına iyi gelecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.