Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kurtlanmış Yara

Bahar mevsimi sonlarında ve yaz ayları başlangıcında sık karşılaşılan bir sorun yara kurtlanmasıdır. Yara kurtlanmasının bir diğer adı da Myiasis’tir. İki kanatlı sineklerin yumurtalarından çıkan larvaların insan vücudunda büyümesi ve burada lezyonlara sebep olması Myiasis olarak tanımlanır. Kurtlanmış yara, yetiştirici kişilerin daha çok kendi hayvanları üzerinde gözlemledikleri yaradır. Ancak insan vücudunda da görülebilen bir durumdur. Bu içi kurt dolu görünümlü yaralar sağlık için oldukça zararlıdır.

Çevresinde bulunan dokuyla beslenmekte olan larva gelişir. Bunun sonucunda da üçüncü dönem larva haline gelerek dışarıya çıkar. Vücuttan çıkan kurtlar, solucan veya kurt olarak halk arasında bilinir. Yapıları oval ve yuvarlaktır. Bu yapılar insan bünyesinde parazit şeklinde yaşarlar ve ciddi hastalık taşıyıp, insan vücuduna zarar verirler. Kurt ve solucanların neden olduğu hastalıklar farklı çeşittedir. İğne kurdu olarak bilinen kurtların insan üzerinde bulunan etkeni, genel olarak 1 cm uzunluğunda ve bağırsak üzerinde gezerek yaşamını sürdüren bir parazittir. İğne kurdu halk arasında kıl kurdu olarak bilinir. Tıpta ise Oksiyür olarak bilinen bir hastalık türüdür. Vücudunda kıl kurdu olan kişiler, oksiyüraz hastalığına yakalanmış olur.

Yaralarda kurtlanma genel olarak deri dışında ağız, burun, göz, kulak, anüs ve genital bölgede de görülebilir.

 

Kurtlanmış Yara Nerelerde Görülür?

1. Bağırsak Miyazı

Larva ve sinek yumurtalarının besinler yoluyla ağızdan alındıkları zaman genellikle midede ölürler. Bir kısmı ise ince bağırsağa geçer bu sayede bağırsak miyazına yani bağırsağın yaralanıp kurtlanmasına sebep olur. Hastada aylar süren bir bulantı, iştahsızlık, kusma benzeri sindirim sistemine dair belirtilerle beraber sinir sistemi belirtileri de vardır. Bağırsakta yer alan larvalar bazı türde larva şeklinde dışarıya atılarak pupa haline dönüşür ve bu şekilde dışarıya atılır.

2. İdrar ve Üreme Yolları Miyazı

Genel olarak üstleri açık halde uyuyan kişilerde üreme ya da idrar yolları çıkışında yumurta ya da larva bırakması, larvanın belli kanallara girip yara oluşması durumudur.

3. Göz Miyazı

Sinek uçarken larvasının tazyikli olarak insan gözüne atması ile oluşan bir durumdur. Göz içerisinde bu sayede birçok larva görülebilir. Larva bırakılmasının ardından gözde ileri düzeyde şişme, kaşıntı ve kızarıklık olur. Tedavisi yapılmayan gözde ise körlüğe kadar gidebilen bir durum ortaya çıkabilir.

4. Kulak Miyazı

Kulağa larva bırakılması ile olur. Kulakta çınlama, şiddetli oluşan ağrılar ile başlayan şikayetler görülür. Aynı zamanda kulak zarını delebilir bu sayede orta kulağa geçen larvalar beyne ulaşarak ölüme neden olurlar.

5. Diş Eti ve Ağız Miyazı

Sineğin yumurtalarını ya da larvalarını ağza bırakması sonucu oluşur. Bu durum genellikle ağzı açık dolaşan ve uyuyan kişilerde aynı zamanda yatalak hastalarda görülür. Larvalar, ilk olarak yumuşak damak olmak üzere, ağızdaki farklı dokuları delip derinlere ilerlerler. Oradaki dokularla beslenip gelişim gösterirler. Ağız içerisine bakıldığı zaman larva görülebilir. Hem görülen, hem de derinlere giren larvalar bir an önce çıkarılmalıdır.

6. Burun Miyazı

Larvaların burun boşluklarına yerleşmesi ile oluşur. Burunda kaşıntı, baş ağrısı, solunum güçlüğü, şişlik, kanlı akıntı görülür. Tedavisi yapılmayan hastalarda larva, kıkırdak, kemikler ve dokuları tahrip ederek kafatası içerisindeki sinüslere yerleşir ve ölüme bile neden olabilir.

Kurtlanmış Yara Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam döngüleri göz önünde tutularak üç farklı tipte yara çeşidi vardır. Bunlar zorunlu miyazis, fakültatif miyazis ve rastlantısal miyazis’tir.

1. Zorunlu Miyazis

Zorunlu miyazlar, larva gelişimi sırasında iyi beslenmek zorundadır. Çünkü erişkin larvaların beslenme şansı yoktur. Bu sinekler genel olarak hayvanlara larva bırakır, insanlarda görülme oranı oldukça düşüktür. Yumurtalarını sivrisinek benzeri bir taşıyıcıya bırakır, sivrisinek de insanla beslendiğinde yumurtadan çıkan larvayı sivrisineğin açtığı yaradan içeriye sokar ve miyazis oluşur.

Zorunlu miyazisler idrar, dışkı ve tere karşı ilgi duyar. Yumurtalarını kurumaya konulan kirli kıyafet üzerine bırakır. Deriye yakın bir yere geldiği zaman da yumurtalar açılarak larvalar deri içerisine girer. Bu sebeple sabun tozunun ve kurutucuların olmadığı ülkelerde bütün kıyafetler giyilmeden ütülenmelidir.

2. Fakültatif Miyaz

Yeşil şişe sinekleri bu bunlarla ilişkili olarak leş sinekleri ya da adi ev sinekleri tarafından bulaşması ile oluşur. Bu sinekler yumurtalarını dışkıların ve çürüyen organik materyallerin üzerine bırakırlar. Aynı zamanda yaralar da diğer nekrotik dokuların üzerine yumurtlayabilir. Fakat larva kendini bu bölgeyle sınırlamaz. Sağlıklı olan dokulara doğru hareket halinde olur.

3. Rastlantısal Miyaz

Rastlantısal miyazlar, ev sineği larvalarında, yara kabuklarının altında ve hiç alışılmadık yerlerde görülebilir. Kuyruklu kurtçuklar aslında birer süprüntü sineğidir. Bunlar kirli sularda çoğalırlar. Dışkılama esnasında yumurtaları anüs tarafına bırakabilirler. Bu şekilde de larvaları bağırsak boşluğuna gidebilme fırsatı yakalar. Filtre edilmeyen kirli suların içilmesi ile vücudunuza ulaşabilen bir canlıdır. Böylede klinik laboratuvar ortamında incelenen dışkı örneği kabında larvalara rastlanabilir.

Kurtlanmış Yaranın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bakımsız ve açık olan yaralara bırakılan larvaların ve yumurtalarından çıkan bakterilerin oluşturduğu hastalıktan yaralardan kurtlanma görülür. Bazı tür larvalar yaradaki ölü dokuları ve sağlam dokuları yiyip beslenirler. Bu sayede zarara yol açarlar. Buna da yarada kurtlanma denir. Larvaların bulunduğu ve ölü dokuların oradan uzaklaştırılmasının yapıldığı bir cerrahi müdahale ile yara kurtları temizlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.