Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuru Kaşıntı Neden Olur?

İnsan vücudunda zaman zaman ortaya çıkan kuru kaşıntının, tıp dilindeki ismi Pruritus’tur. Vücudun tamamında ya da farklı bölgelerde kaşıntı bazı durumlarda oluşabilir. Kaşıntı genel olarak daha çok hissedilmeye başladığı zaman, rahatsız edici bir hale gelebilir. Aynı zamanda kaşıntının yanı sıra, cilt yüzeyinde kızarıklık ya da kabartı gibi şikayetler de oluşur. Kuru kaşıntı her yaştan insanda görülebilir. Birtakım sebeplere bağlı olarak cilt yüzeyinde ortaya çıkar.

Kuru Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

kuru kaşıntı

Kuru kaşıntının ortaya çıkmasında etkili olan sebepler bulunabilir. İlk aşamalarda çok hissedilmeyen kuru kaşıntı, ilerleyen zamanlarda şiddetlenir. İnsan vücudu bazı besinlere, havadaki polene, hayvan tüyüne, kirli hava ya da dumana karşı duyarlılığı olabilir. Bu durumda insan vücudunda bazı belirtiler ortaya çıkarak, alerji oluşumuna neden olur. Özellikle alerji cilt yüzeyinde kuru kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Alerjik sebebe bağlı olarak meydana gelen kuru kaşıntı, aynı zamanda cilde temas eden bazı maddelere karşı duyarlılığı olduğu zamanda oluşabilir. Bazı takılar, kumaş boyası, lastik eldiven ya da kozmetik ürünlerin içerisinde yer alan kimyasal maddeler vücutta meydana gelen kaşıntıyı tetikleyebilir.

Bazı insanlar kuru bir cilt yapısına sahip olur. Kuru cilt yapısında, nem oranı az olduğu için kısa sürede kaşıntı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kuru ciltte deri döküntüsü de oluşabilir. İnsanların yaşı ilerlediği sürece, cildin daha kuru bir yapıda olması normal bir durumdur. Ancak cilt yüzeyinde kuru kaşıntı oluştuğu zaman, çevresel faktörlerden etki edebilir. Nem oranı, uzun süre klimanın çalıştığı ortamlarda bulunmak, merkezi ısıtma, klorlu su ve çok fazla duşa girme gibi birçok sebepten dolayı, ciltte kuruma oluşur. Bu durumda nemlendirici bir krem kullanmanız genel cilt sağlığı açısından yararlı olabilir.

Sıcak yaz aylarında güneş ışınların dik gelmesi insan vücudunun genelinde bir değişim yaşanmasına neden olur. Özellikle güneş altında sadece 15 dakika bile geçirseniz, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi bu süreç içerisinde daha çok harekete geçebilir. Güneşe ilk çıktığınız andan itibaren, cilt yüzeyi büyük oranda etkilenerek, bazı şikayetlerin oluşumuna neden olur. Güneş zararlı etkisini kol, göğüs, kollarda kırmızı noktalar, kabarıklık ve kaşıntı şeklinde kendini gösterebilir. Aynı zamanda, uzun süre güneşlendiğiniz zaman da cilt yüzeyinde kuru kaşıntı oluşur.

En sık görülen cilt hastalıkları, egzama, sedef, uyuz, mantar ve kurdeşen gibidir. Cilt hastalıklarında ortaya çıkan ortak belirti ise, ciltte sürekli kuru bir kaşıntı oluşmasıdır. Cildin kaşınması sonucunda kırmızı lekeler, deride tahriş oluşumu, pullanma ve kabartılar ortaya çıkabilir. Kadınlar için en zorlu süreçlerden biri menopoz dönemidir. Çünkü bu süreçte insan vücudunda bazı hormonal değişimler meydana gelir. Hormonal değerlerde ortaya çıkan değişimler, cilt yapısında yer alan sinir uçlarını olumsuz bir şekilde etkiyebilir. Sinir uçlarının etkilenmesi sonucunda, tüm vücutta kaşıntı oluşur.

Kuru Kaşıntı Nasıl Geçer?

kuru kaşıntı

Kuru kaşıntıyı tedavi etmek için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. İlk olarak beslenmenize Omega-3 yağ asidi yüksek olan besinleri eklemeniz, bol su içmeniz ve nemlendirici kremler kullanmanız gerekir. Stresten uzak durmanız, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamanız, sigara ve alkol tüketmemeniz yararlı olabilir. Bu sayede kaşıntı oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Kuru kaşıntı oluştuğu zaman ılık suyla duş alabilirsiniz. Duş alırken sabun yerine sert, alkali yapısı olmayan, derinin asit ve lipid özelliğini bozmayan ürünler kullanmanız yararlı olabilir.

Vücudunuzu temizlerken kese ya da lif kullanılmaması gerekir. Vücudu temizlemek için kullandığınız ürünü elinizle sürmelisiniz. Duş sonrasında vücudunuzu kurulamak için havluyu fazla bastırmadan, cildinize uygulayın. Duştan çıktıktan sonraki 3 dakika içerisinde vücudunuz için nemlendirici bir krem, yağlayıcı pomat ya da emülsiyonlar kullanabilirsiniz. Alkol içeriğine sahip ürünler, kolonya, kaşıntı önleyen jel ya da sulu pudra, cilt yüzeyini kuruttuğu için kuru kaşıntıyı tetikler. Giysilerinizin özellikle pamuklu olması gerekir. Kuru kaşıntının iyileşme süreci yaklaşık olarak iki hafta sürer. Ancak bu süreyi geçerse bir cilt doktoruna başvurabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.