Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Tedavi İçin 5 Etkili Yöntem!

Öksürük, temel olarak iki türe ayrılır. Bunlardan biri kuru öksürük, diğeri ise, balgamlı öksürüktür. Kuru öksürük olduğunda, balgam ya da salya üretimi meydana gelmez. Balgamlı öksürükte ise, bireyde bolca balgam ya da tükürük, salya çıkartımı meydana gelir. Bunun nedeni, problemin, akciğerlerden meydana gelmesidir. Bronşit, zatürre, astım ya da akciğer kanseri ya da gastroözofageal gibi bazı nadir olan hastalıklardan dolayı balgamlı öksürük meydana gelir.

Bazen, kuru öksürüğü olan insanlar, boğazlarında bir yumrunun varlığını hissedebilirler. Diğerleri ise, boğazda gıdıklanma ve öksürerek bu gıcıktan kurtulmayı deneyebilirler. Ama bir rahatlama meydana gelmez. Kuru öksürük, genelde alerji durumlarında görülür. Sigaraya ya da diğer tahriş edici maddelere maruz kalmak ya da hafif sinüzit ve üst solunum yollarının vira enfeksiyonu gibi durumlar tetikleyebilir.

Kuru Öksürük Türleri Nelerdir?

Kuru öksürük 3 türdedir.

1.Kuru Öksürük

Bu tür öksürük, en yaygın görülen türdür. Boğazda ve burunda meydana gelen viral enfeksiyon sonucu oluşur. Bu türde, devamlı süren bir öksürük ve boğazda bir şeyler sıkışmış hissi birlikte meydana gelir. Bu sıkışma hissi dolayısıyla sürekli öksürmek isteği oluşur.

2.Çılgın Öksürük ya da Krup

Bir diğer öksürük tipi de, çılgın öksürük ya da krup olarak adlandırılan öksürüktür. Bu tür öksürük, larenjitte yani gırtlakta görülür (Gırtlaktaki enfeksiyon ya da şişlik). Hasta öksürdüğü zaman, boğazda acı meydana gelir ve nefes almada güçlük oluşur.

3.Boğmaca Öksürüğü

Kuru öksürüğün 3. türü ise, bakterilerin neden olduğu boğmaca öksürüğüdür. Bu tür şimdilerde oldukça nadir olarak meydana gelir. Bunun nedeni ise, aşıların varlığıdır. Bu durum genellikle çocuklarda meydana gelir. Bir çığlık, bağırtı sesi ve güçlü bir nefes alış şeklinde karakterize olan bu öksürük, hastada sürekli olarak meydana gelebilir.

Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Kuru öksürüğe genel olarak neden olan sebepler şu şekildedir.

 • Viral Enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı ve grip olarak bildiğimiz durumdur. Bu öksürükler, hastalığın başlangıcında meydana gelebilir ya da daha muhtemel olarak, enfeksiyonun sonunda ya da ortasında görülebilir. Ve semptomlar yok olduktan sonra öksürük uzun süre durabilir.
 • Alerjiler: Alerjiler, ayrıca kuru öksürüğe yol açabilir. Bahar nezlesi, ota ve ağaç polenlerine olan alerji, gözlerde ve burunda tahrişe neden olur. Bunun yanında boğazda etkilenir ve öksürük meydana gelir. Alerjik rinit olarak bilinen, hayvanların kürkü gibi diğer maddelere olan hassaslık, yine aynı semptomların meydana gelmesine neden olur.
 • Hava Kirliliği: Hava kirliliği, boğazı tahriş edebilir ve dolayısı ile de öksürüğe neden olur. Bu durum genelde, sigara kullanmayan insanların sigara içilen bir odaya girmesi sonucu görülen bir durumdur.
 • Reflü: Reflü de kuru öksürüğe neden olan nedenlerden biri olarak kabul edilebilir. Midedeki asidik içeriğin, boğazın arkasına doğru yukarı çıkmasıdır. Asit, küçük miktarlarda üst solunum yoluna girebilir. Bu da iltihaba ve öksürüğe neden olur. Bu durum, muhtemel olarak sırt üstü yatan birinde meydana gelir.

Kuru öksürüğe neden olan diğer durumlar ise,

 • Boğaz ağrısı
 • Nadir olarak kalp hastalıkları
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları
 • Astım
 • Toz gibi tahriş edicileri teneffüs etme gibi durumlar.

Kuru Öksürük Komplikasyonları Nelerdir?

Kuru öksürük, eğer tedavi edilmezse, çok fazla probleme neden olabilir. Dahası, tehlikeli olduğu ya da ne zaman doktora görünmemiz gerektiğini bilmemiz, önemlidir. Genellikle, öksürük bir haftadan daha uzun sürdüğünde, reçetesiz ilaçlar yani ev tedavileri işe yaramaz. Bunun anlamı, bu durumda doktora görünmeniz gerektiğidir. Ayrıca birey, bazı komplikasyonlar geliştirebilir. Altında yatan nedenler yoluyla nefes darlığı, baygınlık, hatta ölüm gibi komplikasyonlar olabilir.

Kuru Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürüğe neden olan sebeplerin köklerini bulmak, tedavinin tam olarak işe yaramasını sağlaması yönünden anahtar kısmı oluşturmaktadır. Bazı evde tedavi yöntemleri ve reçetesiz ilaç tedavileri, bazı semptomların rahatlatılmasında yardımcı olabilir. Eğer öksürüğe, boğaz ağrısı eşlik ediyorsa, boğaz ağrısı için diyet seçenekleri belirlenebilir.

Buhar teneffüsü, havayollarının nemlendirilmesini ve boğaz ağrısının ve tahrişinin tedavisinin rahatlatılmasına yardımcı olur. Diğer tedaviler, boğazı yatıştırmak için pastil kullanımı ve kuru öksürük için özel olarak formüle edilmiş reçetesiz şuruplar boğazın yatıştırılmasına yardımcı olabilir.

Alerji ya da enfeksiyon nedenli olarak meydana gelen öksürük durumlarında, semptomların rahatlatılması için antibiyotik ve histamin reçete edilebilir. Eğer hastanın durumu daha kötüleşirse, nebülizör kullanılması gerekebilir. Bu metot, bireyin bronşlarını açarak daha iyi, kolay nefes almasını sağlar.

Şimdi kuru öksürüğe ne iyi gelir, ne keser, evde tedavi yöntemleri nelerdir? detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

1.Bal

petek-bal

Bal, kuru öksürüğün tedavisinde en eski ev tedavilerinden biridir. Ve öksürük şurubu içeriği olarak kullanılan en yaygın maddedir. Öksürüğün giderilmesinde işe yarar, çünkü analjezik içeriğe sahiptir. Analjezik yani ağrı kesici içerik, balgamın giderilmesini ve boğazın yatıştırılmasını sağlar. Bal, ayrıca içerdiği güçlü antioksidan ve antimikrobiyal içeriği ile boğaz ağrılarının rahatlatılmasında etkilidir.

 • Balın en uygun kullanım yöntemi, ılık süt ile karıştırmaktır. Bu, göğüs ağrısının rahatlamasını ve bu yolla aralıksız devam eden öksürüğün azalmasını sağlar.

2.Zerdeçal

Zerdeçalın Zararları

Zerdeçal, kürkümin, yani yüksek oranda antiviral, antibakteriyel ve iltihap önleyici içeriklere sahip olan ajanları içerir. Bu da öksürük ve grip gibi viral enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir.

 • Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve eşit miktarda ajovan kimyonu karıştırılır. Bu karışım, kaynayan suya eklenir ve yarısı kalıncaya kadar kaynatılır. Bu çözeltiye biraz bal eklenir. Günde 3 kez bu karışım alınır.
 • Ayrıca, zerdeçal biraz ılık süt ile de içilebilir. Bu da kuru öksürüğün rahatlamasına yardımcı olur.

3.Zencefil

1. zencefil

Zencefil, doğal bir analjeziktir. Bu yüzden, pastil ve öksürük şuruplarında yaygın olarak eklenir. Zencefil, boğaz ağrısının neden olduğu tahrişi ve gerginliği yatıştırır. Ayrıca, içeriği iltihap giderici içeriklerle, solunum sistemi üzerinde temizleyici bir etki bırakır.

 • Bir zencefil küçük parçalar halinde kesilir ve tam olarak ezilir. Biraz suya eklenir ve kaynatılır. Ardından soğutulur ve kuru öksürüğün rahatlatılması için günde en az 3 kez alınır.
 • Ayrıca, zencefil yağı ile göğüsün ovalanması ya da zencefil dilimlerinin çiğnenmesi, kuru öksürüğün rahatlatılmasında en basit ev tedavileri olarak gösterilebilir.

4.Sarımsak

8. Sarımsak

Sarımsak, allicin adı verilen aktif ajanlar nedeniyle antimikrobiyel, antibakteriyel ve antiviral içeriklere sahiptir. Bu, kuru öksürüğün giderilmesinde uygulanabilecek en etkili ev tedavi yöntemlerinden biri olabilir. Ayrıca, bireyin bağışıklık sistemini destekler ve kuru öksürüğe neden olan enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olur.

 • Bir bardak su ve birkaç diş sarımsak dişi kaynatılır. Kaynarken, karışıma bir çay kaşığı keklikotu eklenir. Soğutulur ve biraz bal eklenir. Ardından günde 2 kez tüketilir. Karanfil yağı ve bal ile sarımsağın karışımı, ayrıca ağrının dindirilmesine de yardımcı olur.

5.Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu-Ilik-Su

Tuzlu su, osmoz yoluyla boğaz ağrısının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, kuru öksürüğün tedavisi içinde iyi bir ev tedavi yöntemidir. Bu yöntem işe yarar çünkü, mukoza zarının hücreleri içindeki tuz, hücre dışındaki tuzu dengelemek için dışarı akar. Bu da şişliğin azalmasını sağlar.

 • Bir çay kaşığı tuz ve bir yarım bardak ılık su karıştırılır. Biraz yudumlanır ve 15 saniye boyunca gargara yapılır ve ardından tükürülür. Ardından bir yudum daha ve aynı işlem bir kez daha. Ağzınızı iyici duruladığınızdan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.