Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuru Üzümün Faydaları

Genel olarak insan sağlığının korunması için mineral ve vitamine ihtiyaç duyar. Mineral ve vitamin ihtiyacı birçok doğal besinden sağlanır. Kuru üzüm de mineral ve vitamin ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir besin. Çikolata, şeker ya da hamur işi gibi tatlılar yerine, tatlı ihtiyacınızı doğal bir şekilde kuru üzümle giderebilirsiniz.

Kuru Üzüm Nasıl Tüketilir?

Kuru üzüm herkes tarafından çok sık olarak tüketilir. Taze üzümün kurutulmasıyla elde edilir. Üzüm daha çok çerezle, leblebinin yanında yenir. Başka bir kullanım alanı ise, kek, pasta ve kurabiyelerin içerisinde ilave edilir. Aynı zamanda diyet yapan insanların günlük olarak ara öğünlerinde belirli bir miktar tüketmesi gerekir. Enerji vermesi ve enerjinin uzun süre insan vücudunda kalmasını sağlamak için sporcular da kuru üzüm tüketir.

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Kuru üzümün insan vücudu üzerinde birçok sağlık sorununu iyileştirici bir özelliği bulunur. İçerisinde yer alan çok sayıda mineral ve vitamin sayesinde hem birçok sağlık sorununu tedavi eder hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

1. Kansere Karşı Koruma Sağlar

Faydaları

Günümüzde en ciddi ve en önemli hastalıklar arasında kanser ilk sırada yer alır. Kanser hastalığının birçok farklı çeşidi bulunur. Kanser hastalığının bazı çeşitleri ölümcül hastalıklara neden olur. Kanser hastalığından kurtulmak için doğal ve sağlıklı bir şekilde beslenme düzeninizin olması gerekir. Bunun için düzenli bir şekilde kuru üzüm yiyebilirsiniz. Kuru üzüm çok güçlü bir antioksidan olduğu için insan sağlığına büyük yarar sağlar. Kuru üzümün içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde hücrelerin zarar görmesine karşı hücreleri güçlü bir şekilde korur. İnsan vücudunda yer alan antioksidan değerini arttırarak, hücrelerin korumasına yardımcı olur. Tüm vücudu birçok kanser hastalığı türünden korur. Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Özellikle kolon kanserine karşı büyük ölçüde koruma sağlar.

2. Kemik Yapısını Korur

Faydaları

Kuru üzümün içeriğinde yer alan fenoller maddesi açısından çok zengin bir besin. Fenoller oksijen eksikliği sebebine bağlı olarak hücre yapısında ortaya çıkan hasarı onarır. Kuru üzümün içeriğinde büyük miktarda mineral olduğu için insan vücudu tarafından başarılı bir şekilde emilir. Bor ve kalsiyum minerali ihtiyacını karşılamak için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kurtulmuş meyvelerin arasında en çok bor içeriğine sahip olan besin kuru üzüm. Özellikle bor minerali kemik erimesi hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda kadınlarda belirli bir yaşta meydana gelen menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesi ya da farklı hastalıkları tedavi eder. Potasyum minerali sayesinde kemik erimesi iyileşir, kemikleri güçlendirir ve kemiklerin gelişimine yardımcı olur.

3. Göz Sağlığını Korur

Faydaları

Göz problemlerini tedavi etmek ve göz hastalıklarının oluşumunu önlemek için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Özellikle ülkemizde çok sık bir şekilde görülen sarı nokta hastalığını iyileştirir. Sarı nokta hastalığının oluşum riskini büyük ölçüde azaltır. Bu tür göz hastalıklarından kurtulmak için her gün 1 kase kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kuru üzümün içeriğinde yer alan vitaminler sayesinde göz hastalığına karşı büyük bir koruma sağlar. Kuru üzümün içeriğinde yüksek oranda A vitamini ve beta keroten maddesi bulunur. Bu sayede görme zayıflığını giderir ve katarakt hastalığının oluşumunu engeller.

4. Sindirim Sistemini Güçlendirir

Faydaları

İnsan vücudu içerisinde en güçlü sistemlerden biri sindirim. Sindirim sistemi sayesinde birçok yararlı besin insan vücuduna faydalı madde olarak katkıda bulunur. Sindirim sisteminin sağlıklı bir yağıda olması için kadınların her gün olacak şekilde 25 gram, erkeklerin ise 38 gram besin lifi tüketmesi gerekir. Bu gramı gün içerisinde tamamlamak genelde zor. Çünkü lif yapısı çok olan besinler tüketmek yerine, genel olarak et ağırlık olarak besleniriz. Bunun sonucunda kabızlık sorunu çok daha sık bir şekilde ortaya çıkar. Kabızlık sorununu gidermek ve bağırsakların sağlıklı, düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Her gün 1 avuç kuru üzüm yediğiniz zaman yaklaşık olarak 1 gram besin lifi ihtiyacını karşılar.

5. Asit Dengesini Korur

Faydaları

İnsan vücudunda olması gereken belirli bir seviyede asit var. Kuru üzümün içerisinde yer alan potasyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde vücudun asit dengesini korur. İnsan vücudunda asit dengesinin belirli bir seviyede olması birçok hastalığın ortaya çıkmasını önler. Mesela gut, romatizma, böbrek taşı ve kalp hastalıkları gibi.

6. Demir Eksikliğini Giderir

Faydaları

Çoğu insanda birtakım sebeplere bağlı olarak demir eksikliği gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkar. İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu madde demir. İnsan vücudunun demir ihtiyacı karşılanmadığı zaman birçok hastalık meydana gelir. Bu hastalıkları önlemek için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kuru üzüm özellikle demir bakımından çok zengin bir besin. 50 adet kuru üzüm günlük olarak demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Kuru üzümün içeriğinde yer alan yüksek oranda demir sayesinde demir eksikliği durumunda ortaya çıkan hastalıkları tedavi eder. Aynı zamanda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu demiri vücuda kazandırır.

7. Enerji Desteği Sağlar

Faydaları

Günümüzde çoğu insan daha fazla kariyer odaklı yaşadığı için yoğun iş hayatına sahip olur. Uzun ve stresli bir iş hayatına sahip olan insanların günün ortasına doğru enerjisinde büyük bir oranda düşüş olur. Bu düşüşü engellemek ve daha fazla enerjiye sahip olmak için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kuru üzümün içeriğinde yer alan maddeler sayesinde kendinizi daha enerjik hisseder ve enerjinizi gün boyunca korursunuz. Herhangi bir halsizlik ya da yorgunluk hissetmezsiniz.

8. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Faydaları

Fazla kilolardan kurtulmak için uzun süre tok kalmanızı sağlayan ve tatlı ihtiyacınızı gideren kuru yemişi belirli bir miktarda tüketebilirsiniz. Böylece hem sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz hem de tatlı ihtiyacını doğal, sağlıklı bir şekilde giderirsiniz. Kan şekerinin aniden yükselmesini de önler. Kuru üzümün içeriğinde yer alan çok sayıda vitamin ve mineral ile zengin bir besin kaynağı olma özelliğine sahip.

9. Spor Yaparken Güç Verir

Faydaları

Kuru üzümün içeriğinde yer alan fruktoz ve glikoz maddeleri açısından çok zengin bir besin. Vücuda en sağlıklı şekilde potansiyel bir enerji verir. Bu özelliği ile özellikle spor yapan bireylerin en çok tercih ettiği besinlerin arasında yer alır. Spor yaparken ya da spor sonrasında düzenli bir şekilde kuru üzüm tüketebilirsiniz. Böylece uzun süre enerjik bir yapıya sahip olabilirsiniz. Kuru üzümün içeriğinde bulunan maddeler insan vücudunu zinde tutar ve enerji verir. Selenyum ve fosfor gibi minerallerin insan vücudunda daha kolay emilmesine yardımcı olur.

10. Hipertansiyona Karşı Fayda Sağlar

Faydaları

İnsanların yedikleri ve içtiklerine bağlı olarak hipertansiyon gibi bir sağlık sorunu ortaya çıkar. Uzun süren araştırmalar sonucunda kuru üzüm tüketen kişilerin vücudunda bulunan kan basıncını düşürdüğü kanıtlandı. Kuru üzüm içeriğinde yer alan potasyum minerali sayesinde kan basıncını düşürür. Bu etkiye bağlı olarak aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürmede etkili olur. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutar.

11. Ateş Düşürücü Etkisi Bulunur

Faydaları

Üst solunum yolu hastalıklarından olan nezle, grip ve soğuk algınlığının belirtileri olarak vücutta ateş çıkar. Ateşi düşürmek için kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kuru üzümün içerisinde yer alan antibiyotik ve antioksidan sayesinde bakteri, virüslerlerle mücadele eder. Bu sayede ateşin düşmesine yardımcı olur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.