Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Teknolojinin gelişmesiyle ilkel sayılabilecek olan sobalar yerini doğal gaza bıraksa da ülkemizde soba kullanan pek çok sayıda insan vardır. Sobanın başında bir şeyler yemek sohbet etmek gibi zevklere neden olan soba aynı zamanda sıcaklığıyla da hızlı bir şekilde insanın ısınmasını sağlıyor. Sobanın üzerinde pişen kestaneyle doğalgazlı fırınlarda pişen kestane arasında pek çok fark olduğu gibi kurulum aşaması da farklıdır.

Sobalar genelde evin uygunluğuna göre borularla döşenir. Bu boruları birleştiren ve boruların gidişatına göre yön veren dirsekler sobanın kurulum aşamasında oldukça önemlidir. Ancak tam köşe olarak bilindiği için içerisinde yer alan soba isinin neden olduğu kurumlarında bu alanlarda daha fazla olduğunu görürüz. Soba borularının bakımı her üç ayda bir yapılmalıdır. Ve aynı zamanda genelde evin ortasına kurulan bu sobalar çok yer kapladığından her kış ayında takılır ve her yaz ayında da sökülür. Bu işlem sırasında soba isinin neden olduğu kurumlar etrafa saçılabilir. Bu kurumlar bir toz gibi olduğu için etrafa kolayca uçar ve gittiği alanda da siyah lekelerin oluşumuna neden olur. Tıpkı bir kömür lekesini andıran kurum lekesini çıkarmak zor olabilir. Bunun için önlem olarak soba kurma ve sökme aşamasında etrafa naylon poşetlerle korumayı tercih edebilirsiniz. Ancak bu uçuşan parçacıkların illa etrafa saçılacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

Koltuktan Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle insanların en çok bir arada bulunduğu alanlara kurulan sobalar orada bulunan fazla sayıdaki koltuğunda lekelenmesine neden olabilir. Boruları sökme işlemi sırasında ister istemez etrafa saçılacak olan kurumları temizlemek sizlerin bir hayli vaktini alacaktır. Aynı zamanda koltukları yıkama vermek ya da bir yıkama şirketiyle anlaşıp evde yıkatmak neredeyse bu sobanın değeri kadar değerde olduğu için işin astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Bunun yerine sizlerle paylaşacağımız küçük tüyoları kullanabilir ve hem bütçe olarak hem de efor olarak kendinizi yormamış olursunuz. Kurum lekesi olan koltuklara ilk müdahaleyi yaparken ovalamak gibi bir hata yapmayın. Bu kurumun yüzeye daha çok işlemesine neden olarak daha geniş alanlara da yayılabilir. Bunun yerine yapmanız gereken bir bıçağın tersiyle kurumu ezmeden alabilmeniz. Daha sonrasında da kurum lekeli alanın üzerine bir kaç damla limon suyu dökün ve ovalayın. Bu işlemin ardından kolay bir şekilde kurum lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Halıdan Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurum lekelerinin dostu olan halılar soba kurulan alanlarda her ne kadar önlem amaçlı olarak kaldırılsa da ayağımızla taşıdığımız kurumlar başka halılara da bulaştırmamıza neden olabiliyor. Bunun yerine yapmanız gereken ilk işlem öncelikle kurumun fazlalığını halı yüzeyinden ezmeden almak olacaktır. Eğer halınız tüylü bir halıysa işiniz biraz daha zor olabilir. Kurum lekesi bulunan halı yüzeyine bir miktar tuz dökün. Ve bu şekilde yaklaşık bir saat kadar bekletin.Daha sonrasında da bir diş fırçasıyla birlikte bu yüzeyi fırçalayın. Fırçalama işleminin ardından bir süpürge yardımıyla alanı süpürün. Bu şekilde halıda bulunan kurum lekelerinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.