Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuş Gribi

Birtakım sebepler sonucunda ortaya çıkan kuş gribi tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlarda kitlesel ölüme neden olan ve aynı zamanda bir hayvan hastalığı kaynaklı olan H5 N1 virüsünün insanlarda yaptığı ortaya çıkaran bir hastalıktır. Kuş gribi aynı zamanda, influenza A virüsünün hemaglutin H1 H7 ve N1 N3 olmak üzere iki şekilde antijeni bulunmaktadır. H1, H2, H3 ve N1, N2 antijeni taşıma özelliğine sahip olan virüsler insan vücudunda grip hastalığına ve aynı zamanda salgılarına da yol açmaktadır. Genel olarak her on yılda bir antijenik yapısı tamamen değişerek ülkeler ve hatta kıtalara yayılan kuş gribi, H1, H2 ya da H3 antijenik yapısında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda kuş gribi H5 ya da H7 anjitenine sahip olması durumunda farklı bir virüs özelliğine sahip olarak kanatlı hayvanlarda ortaya çıkan bir hastalık olmuştur. Kuş gribi kanatlı hayvanlarda ölüme neden olmuş ve on yıl öncesine kadar hiçbir insan bulaştığı görülmemiştir. Fakat 1997 yılında Çin de kuş gribi hastalığı H5 N1 virüsünün insanlarda da hastalık yapacak bir yapıya sahip olduğunu belirlenmiştir. Kuş gribi insanların birçoğunun ölümüne neden olduğu gözlemlenmiştir. Kuş gribi Çin den çevre ülkelere yayılmıştır ve Vietnam, Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde de ortaya çıkmıştır. Göçmen kuşlar aracılığıyla, göç yolları üzerinde yer alan ülkelere de yayılma ihtimali bulunmaktadır. Kuş gribinin yayılma zamanından beri özellikle Asya ve Avrupa ülkeleri için çok büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır.

Kuş Gribi Neden Olur?

H5 N1 virüsüne sahip olan kuş gribi insanlara bulaşarak hastalığa neden olma ihtimali düşük olmaktadır. insanlara bulaşma, hasta hayvana direkt temas, virüs içerikli olan enfeksiyon damlacıklarının solunması, virüslerin bulaşmış olduğu araçlara temas edildikten sonra ellerin yıkanmaması ve ellerin göze teması sonucunda bulaşarak ortaya çıkmaktadır. İnsandan insana bulaşma ihtimali de bulunmaktadır ama çok geçerli olan bir bulaşma şekli değildir. Kuş gribi hastalığının teşhisi birtakım tetkiklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer kuş gribi hastalığına sahip olan bireyde ateş ortaya çıkmasına rağmen kanda lökosit ve aynı zamanda trombosit sayısının düşük olması da teşhisin belirlenmesinde çok yardımcı olmaktadır. Akciğer filmi çekilmesi durumunda viral zatürreye neden olacak birtakım belirtiler ortaya çıkabilir.

Hayvanlarda korumasız olarak direkt yakın temas kurulmuş olması durumunda hastalık insanlara bulaşmaktadır. Kuş gribi hasta ya da hastalıktan ölmüş olan hayvanlarla yakın temas kurulması durumunda, hasta ya da ölmüş olan hayvanların dışkısına, gözyaşına, burun ya da boğaz akıntısına temas edilmesiyle, hayvan dışkısının ve salgıların kirlenmiş yüzeyleri eşyalara temas edilmesi, hastalık etkeninin karıştığı havanın solunması yolu ile insanlara bulaşmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda kanatlı hayvan eti ya da yumurtasının tüketilmesi sonucunda kuş gribinin bulaşma ihtimali bulunmamaktadır. Her ihtimale karşı iyice pişirmeden tüketmek çok sakıncalı olmaktadır.

Kuş Gribi Belirtileri

Göçmen kuşların, özellikle yaban ördeği ya da yaban kazı gibi göçmen su kuşlarının, kuş gribi hastalığının yayılmasında çok etkili bir rolü bulunmaktadır. H5 N1 virüsünü taşıyan kuşların salya, burun akıntısı ve dışkılarıyla doğrudan ya da dolaylı olarak temasında insanlara bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Kuş gribi hayvanlar arasında çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır ve bütün hayvanların ölümü ile sonuçlanan güçlü bir virüstür. Kuş gribinin hayvanlarda ortaya çıkan kuluçka süresi üç ya da beş gün arasında değişiklik göstermektedir. Kuş gribinin ortaya çıktığını gösteren birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler; ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve aynı zamanda kas ağrısı başlangıç aşamasında ortaya çıkmaktadır. Daha sonraki aşamalarda ise akciğerde ağrı ortaya çıkabilir ve buna bağlı olarak zatürre, solunum sıkıntısı gibi belirtiler oluşmaktadır.

Kuş gribinin belirtileri hastalığın temasla bulaşmasından sonra iki, üç saat ya da üç, dört gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Kuş gribi hastalığında insan vücudunda birçok işleve sahip olan hücrelere yeterli oranda oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlamaktadır. Bu nedenle kuş gribine mavi ölüm de denilmektedir. Kuş gribinden korunmak için herhangi bir önlem alınmadan kanatlı hayvan yetiştirenler ve aynı zamanda hastalığa sahip olan hayvanlarla yakın temas içerisinde olanlar, genel temizlik kurallarına dikkat etmemeleri durumunda hastalığa yakalanma riski çok fazla olmaktadır. Kuş gribinin en sık görülen belirtileri arasında, otuz sekiz dereceyi aşan yüksek ateş ve aynı zamanda öksürük bulunmaktadır. Ayrıca ishal durumu da ortaya çıkabilir. Kuş gribi hastalığı herhangi bir belirti ile kendini göstermeden bazı vakalar ayakta da atlatılabilir. Eğer hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır belirtiler bulunuyorsa, bu durumda solunum yetmezliği ortaya çıkmaktadır.

Kuş Gribi Tedavisi

Kuş gribi hastalığına neden olan kanatlı hayvanların bulaşıcı ve aynı zamanda bazı durumlarda ölümle sonuçlanan bir hastalık olmaktadır. Kuş gribi H5 N1 adında virüsün insanların ölümüne neden olabilmektedir. Kuş gribi ilk olarak kanatlı hayvanları çok etkilemekte ve bütün kanatlı hayvanlarda ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Kuş gribine sahip olan hayvanlarla ya da H5 N1 virüsü ile enfekte olduğu teşhis edilmiş olan insanlarla temasta bulunmamak gerekmektedir. Kuş gribi hastalığına sahip olan bireylerin kullandığı tabak, kaşık, bardak ve çatal gibi eşyaların kullanılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda hastanın kişisel eşyalarının da kullanılmamaya özellikle dikkat edin. Bir hafta içerisinde günde iki kez ateşin ölçülmesi durumunda, otuz sekiz derecenin altına düşmeyen ateş, daha sonra öksürük, ishal ve nefes darlığı gibi birtakım belirtiler ortaya çıkarsa, yedi ya da on gün içerisinde ilaç tedavisine başlanılması gerekmektedir. Kuş gribi belirtilerinin hafif ya da şiddetli olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı birtakım test ve tetkikler sonucunda teşhisin kesin olarak konulması durumunda, doktorunuz uygun görürse ilaçla tedavi yöntemine başlayacaktır. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda tedaviye hastanede yatarak da devam edilebilir. Eğer kuş gribinin belirtileri hafif bir şekildeyse doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak tedavinize evde devam edebilirsiniz. İnsanlarda uygulanması gereken herhangi bir aşı henüz geliştirilmemiştir.

Kümeste çalışan insanların eldiven, maske, gözlük takarak ve aynı zamanda koruyucu bir elbise giyilerek çalışılması gerekmektedir. Kanatlı hayvan yetiştirici olan insanların hem kişisel temizliğine hem de hayvanların temizliğine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Hayvanlarla temas edilmesi sonucunda eller sık sık yıkanmalıdır. Kanatlı hayvan etini ya da yumurtasını iyice pişirdikten sonra yenilmesi gerekmektedir. Etlerin pişirmeden önce hazırlanma aşamasında kullanılan bıçak ve kesme tahtası gibi malzemelerin deterjanla iyice yıkanması gerekmektedir. Aynı zamanda ellerin de bol sabun ve su ile iyice yıkanmalıdır. Kuş gribinden ölen hayvanların ortadan kaldırılması gerekmektedir. derin bir çukur açarak toprağa gömmek gerekmektedir. Bu sırada çalışanların eldiven, maske, koruyucu elbise ve gözlük kullanmaları gerekmektedir. hasta ya da ölmüş olan hayvanlara korumasız bir şekilde yaklaşmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Kanatlı hayvanların burun akıntısı, boğaz akıntısı, gözyaşı gibi bazı sıvılarına temas etmemek gerekmektedir. Özellikle çocukların kuş gribine yakalanmış olan hayvanlarla temas etmesini engellemek gerekmektedir. Kanatlı hayvan etlerinin, pembe kalmayacak bir şekilde iyice pişirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde herhangi bir hastalık bulaşıcı olmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.