Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuşdili Otunun Faydaları

Halk arasında biberiye bitkisi olarak bilinen kuşdili bitkisi Akdeniz ve Ege bölgelerinde genellikle süs bitkisi olarak kullanılmakta ve bu amaçla yetiştirilmekte. Ancak son zamanlarda bu bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar, onları sadece süs bitkisi olarak görmemizi değil aynı zamanda şifalı bitki olarak görmemize neden oldu. Eskiden koca karı adı verilen ilaçlar ve yöntemler zaman içerisinde birçok bilinçsiz kullanıma yol açtığı için genelde kullanılmamasıyla birlikte doktorlara başvurulması söylenir ancak ne var ki artık kimyasal ilaçların vermiş olduğu yan etkiler başka hastalıkların doğmasına neden oluyor. Bunun yerine alternatif tıp uzmanlarının yaptığı araştırmaları göz önünde bulundurarak sizler de bazı hastalıklarınıza bu bitkiler sayesinde şifa bulabilirsiniz. Kuş dili genelde çok sulanması gerekmeyen ve bakım istemeyen bir bitki türü olduğu için yetiştirmesi en kolay bitkiler arasında yer alır.

Kuşdili Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Kilo Verdirir

Biberiye adıyla bilinen kuşdili otu içeriği sayesinde çay olarak tüketildiğinde kişiye tokluk hissi verir. Bu tokluk hissi sayesinde kişi daha az yemek yiyerek kilo dengesini koruyabilir. Aynı zamanda bel ve basen bölgesinde bulunan yağların giderilmesinde de yardımcı olur. Bu bölgelere uygulanan kuşdili yağı masajı bölgedeki kan akışını hızlandırarak hızlı bir şekilde kalori yakımını tetikler.

2. Selülitlere İyi Gelir

Kadınlarda daha sık görülen selülit problemi, kişinin bazı hareketlerinin ve giyiminin kısıtlanmasına neden olabilir. Bunun için yapmanız gereken bu bölgedeki kan akışını hızlandırarak ölü derileri atmak olacak. Bunu ise biberiye yani kuşdili otunun yağıyla yapabilmeniz mümkün.

3. Hafızayı Güçlendirir

Oldukça eski bir etki olduğunu bildiğimiz hafızayı güçlendirme tezi 1500’lü tarihlerde yazılan kitaplarda dahi yer almış ve bu araştırmalar günümüze kadar sürmüştür. Kuşdili otu sayesinde birçok hafıza hastalığının belirtileri azalmış ve bu hastalıklar olabildiğince ertelenebilmiştir. Özellikle Alzheimer hastalığı üzerinde büyük bir olumlu etki yaratan kuşdili otu bunama gibi diğer yaşlılık hastalıklarını da ortadan kaldırabilir. İçeriğinde bulunan nöro koruyucu özellik hafızanın eskisinden daha güçlü olmasına ve kişinin unutkanlık sorununu ortadan kaldırmasına neden olur.

4. Migreni Giderir

Hepimizin bildiği üzere migren kronik bir ağrıdır. Ve bazı şartlar bu ağrının başlamasını tetikleyerek kişinin oldukça sıkıntılı bir süreç yaşamasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için belirtileri azaltan kimyasal ilaçlar vardır. Ancak tedavi niteliğinde henüz bir ilaç yoktur. Kuşdili otu üzerinde yapılan araştırmalar migrene iyi gelebileceğini ve tedavi edeceğini gösteren bazı sonuçları içerir. Kuşdili otuyla birlikte yapılan buhar banyosu sayesinde sizler de migren hastalığından kurtulabilirsiniz.

5. Enfeksiyona İyi Gelir

İçerdiği antibakteriyel özellik sayesinde özellikle iltihaplı yaralar üzerinde olumlu etkiler gösterir. Oluşan iltihap ve enfeksiyon kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak iyileşme sürecini değiştirebilir. Eğer kuşdili otunu düzenli kullanırsanız kısa süre içerisinde iltihap ve enfeksiyonun kuruduğunu ve bölgedeki iyileşme hızını gözlerinizle görebilirsiniz.

6. Saç Sağlığını Korur

Ferahlatıcı bir etkiye sahip olan kuşdili otu saç derisinin sağlığını korur. Saç derisindeki diğer saç ürünlerinin kalıntısını temizlenmesine yardımcı olur ve derinin kurumasına engel olarak kepek oluşumunu önler. Aynı zamanda dökülen saçların aksine bu saçların tekrar çıkması için saç derisindeki canlılığı sağlar.

7. Regl Sancılarına İyi Gelir

Özellikle düzensiz regl dönemlerinde kadınlar diğer zamanlardan farklı olarak daha fazla sancı çekebilir. Ve buna yönelik kimyasal ilaçlar genelde dışarı atılması gereken atıkların vücuttan atılmasını zorlaştırır ve bu da farklı hastalıklara neden olabilir. Bunun yerine kuşdili otunu kaynatarak çay formunda kullanabilir ve bu şekilde sancılarınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli olarak içildiği takdirde regl düzensizliğine de faydalı olur.

8. Romatizmaya İyi Gelir

Artık yediden yetmişe herkeste romatizma hastalığına rastlamak mümkün. Romatizma hastalığı birçok kişinin sağlığını bozmakla birlikte aynı zamanda kişinin hareketlerinin de kısıtlanmasına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için pek çok doğal çözüm bulunsa da en sık kullanılanı biberiye yağı yani kuşdili yağıyla yapılan masajdır. Düzenli olarak yapıldığı takdirde kişi kısa süre sonra kuşdili yağının faydalarını görecek ve bu rahatsızlığın belirtilerini de ortadan kaldıracaktır.

9. Cilt Sorunlarının Önüne Geçer

Özellikle kurutucu etkisi bulunan kuşdili otunun yağı sayesinde iltihaplı sivilceler dahil olmak üzere birçok cilt sorununu ortadan kaldırmak mümkün. Temizlenmiş yüze uygulanan kuşdili otunu masajsal hareketlerle birlikte yüze uygulayıp beklettiğiniz takdirde iltihap ve mikroplara bağlı olarak oluşan tüm cilt problemlerinizden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Kuşdili Otu Nasıl Kullanılır?

Tüm bitkilerde olduğu gibi kuşdili otunun faydalarını görmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus nasıl uygulayacağını öğrenmektir.

  • Eğer kişi genelde iç rahatsızlıklar için kullanıyorsa çay formunda demleyip içmelidir.
  • Eğer cildinizin herhangi bir yerinde oluşan bir sorunla ilgili bir çözüm istiyorsanız kuşdili otunun yağını kullanabilirsiniz.
  • Kuşdili otunu yetiştiriyor ve kullanmak için bakıyorsanız mutlaka egzoz dumanlarından uzak bir yerlere ekmeniz de fayda vardır. Aksi halde zararlı dumanları oldukça kolay absorbe eden kuşdili otu sizlere yararından çok zararını gösterebilir.
  • Kuş dili otunun çayından elde ettiğiniz karışımı aynı zamanda saç derinize uygulayarak saçlarınızda da faydasını görebilirsiniz.
  • Eğer çayını yapacak vaktiniz yoksa ve bununla beraber yağını da bulamadıysanız kuşdili otunu çiğneyerek de olumlu etkiler görebilmeniz mümkün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.