Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kusmaya İyi Gelen Yiyecekler

Kusma hissi hem çevresel etkenlere bağlı olarak hem de tüketilen yiyeceklerin neticesinde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle farklı yiyeceklerin bir anda fazla miktarda tüketilmesi ya da deniz ve araba ile yapılan bazı yolculuklar insan vücudunda kusma gibi reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bunun önlenebilmesi için kusmaya iyi gelen bazı yiyeceklerin tüketilmesi en sağlıklı ve en doğal yöntem olacaktır.

Kusmaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zencefil ve Fesleğen Çayı

Screenshot_6

Hem zencefil hem de fesleğen kusmayı önlemede çok etkili iki besindir. Özellikle kusma hissine doğru giden mide bulantılarını bastırmak için bu iki yiyeceğin tüketilmesi önerilmektedir. Bunları, ezilmiş zencefili ve birkaç yaprak fesleğeni su dolu bir kabın içinde kaynatıp sonrasında bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Zencefil ve fesleğen çayının mide bulantısını geçirmek için yarım bardak içilmesi önerilmektedir.

2- Limon ve Portakal

Screenshot_8

Limon mide bulantısı ve mideyi rahatlatmak için en çok tüketilen yiyeceklerden bir tanesi. Aynı zamanda kusmayı önlemeye de ciddi anlamda yardımcı olmaktadır. Özellikle limonu, sıcak suyun içine birkaç damla sıkarak içebilirsiniz. Bunun haricinde araçta ya da denizde mide bulantısı yaşayıp kusan kişilerin de limon koklaması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında portakal da en az limon kadar etkili olmaktadır. Portakalın da üzerine biraz tuz dökerek yenilmesi mide bulantısını ve kusmayı azaltmaktadır.

3- Karanfil ve Tarçın

Screenshot_10

Hem karanfil, hem tarçın midedeki bulantıyı ve kusma hissini dindirebilen besinlerdir. Özellikle karanfil ve tarçının, bir suya atılıp kaynatıldıktan sonra içilmesi bu problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

4- Kimyon ve Türk Kahvesi

Screenshot_11

Aslında çok eskiden beri sık sık uygulanan ve büyüklerimizden de öğrendiğimiz bir yöntem olan kimyon ve Türk kahvesi, bu gibi rahatsızlıklar yaşandığında mutlaka başvurulması gereken yollardandır. Bunun için de Türk kahvesi, bal ve kimyonun karıştırılarak macun kıvamına getirilmesi ve bu şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Kusma halini durdurmak için aynı zamanda sıcak süt ile Türk kahvesi ve kimyonun karıştırılarak içilmesi de tavsiye edilmektedir. Eğer Türk kahvesi bulunmuyorsa kimyon tohumunun ılık su ile karıştırılıp içilmesi de etkili bir yöntem olabilmektedir.

5- Elma Suyu ve Zencefil

Screenshot_12

Zencefilin bir diğer uyumlu olduğu ve yine kusmaya iyi gelen besin ise elma suyudur. Özellikle bu ikisinin karışımı sayesinde midede meydana gelen hareketlilik hafifletilebilmekte ve kusma hali sonlandırılabilmektedir. Bunun için de bir miktar elma suyunun içine bir çay kaşığı kadar zencefil tozu ilave edilip blenderda buz ile karıştırılarak içilmesi önerilmektedir. Hatta kusma hissine tam anlamıyla son verilebilmesi için bu karışımın dondurularak da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

6- Nane ve Nane Suyu

Screenshot_13

Nane de yine geçmişten beri kusmaya ve mide bulantısına önleyici olarak tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Hatta bunun kusmaya karşı diğer besinler arasındaki en iyi ve en doğal çözüm olduğu belirtilmektedir. Özellikle nane yaprakları kaynatılarak çay haline getirildiğinde üstüne limon veya zencefil eklenerek tüketilebilmektedir. Ayrıca bu karışımı tatlandırmak için eklenebilecek bir miktar bal ile de hem lezzetli hem de direkt olarak etkili bir içecek elde edilebilmektedir.

7- Çorba

Screenshot_14

Hazır çorbalar elbette değil ancak evde doğal yöntemler ile hazırlanan çorbalar da kusmayı engellemek ya da önlemek için çok etkili olmaktadır. Kusma hissi öncesinde ya da kusma hissi sonrasında tüketilebilecek bir kase sıcak çorba mideyi rahatlatmaya yetebilmektedir. Çünkü çorba hem mideyi çok fazla yormadan hem de midenin yatışmasına yardımcı olan bir yiyecektir. Bu nedenle kusma gibi durumlarda domates, tarhana, sebze, mantar, mercimek, ezogelin ya da yayla gibi çorbaların doğal bir şekilde hazırlanması ve tüketilmesi önerilmektedir. Fakat hem hazır çorbalardan hem de sakatatlardan hazırlanan çorbalardan özellikle midenin bu en hassas olduğu dönemde kaçınmak gerekmektedir. Çünkü bu tip çorbalar mideyi daha çok karıştıracak ve midede daha çok kusma hissi oluşması neden olabilecektir.

8- Yoğurt

Screenshot_15

Özellikle sürekli bir mide bulantısı ve kusma hissi yaşandığında tüketilebilecek en güzel ve en sade yiyeceklerden bir tanesi yoğurt olmaktadır. Hatta uzun süreli bir hazırlama aşaması olmadığı için bir kaşık yoğurt bu rahatsızlığın geçmesi için çok pratik bir yöntem haline gelecektir. Yoğurt, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde mideyi rahatlatma ve midedeki karışıklığı sonlandırma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte yoğurt fazla yemek yenilmesine bağlı olarak ortaya çıkan kusma hissine de sindirime yardımcı özelliği sayesinde müdahale edebilmektedir. O nedenle çok rahatsız edici olan bu problem için evde bir miktar yoğurt bulundurmak çok etkilidir. Ayrıca eğer dışarıdan satın alınan hazır yoğurt yerine evde kendinizin yapmış olduğu yoğurdun da etkisi diğerlerine nazaran çok daha fazla olacaktır. Fakat mideye ve kusmaya iyi gelmesi için tüketilen yoğurdun çok soğuk olmaması da büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü zaten rahatsız olan mideye bir de soğuk bir gıda girdiğinde bulantı ve kusma hissi bir kat daha artabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.