Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuyruk Sokumu Neden Ağrır, Nasıl Geçer?

Duruşumuzu hareket etmemizi oturmamızı kalkmamızı sağlayan kuyruk sokumu oldukça önemlidir. Bundan fazla işlevi olan kuyruk sokumu çeşitli sebeplerden nedeniyle zaman zaman ağrıya maruz kalabilir. Kuyruk sokumu kemiği sırtımızın devamında yer alıp sonunda bulunan küçük bir kemiktir. Omurga kemiğinin hemen altında kalça kemiğinin hemen üstünde olan kuyruk sokumu kemiği ağrıları da şiddetli olabilir. Ağrılar kişinin günlük hareketlerinin kısıtlanmasına da sebep olabilir. Bu yazımızda kuyruk sokumu neden ağrır ve ağrısı nasıl geçer anlatacağız.

Kuyruk Sokumu Neden Ağrır?

Omurga ağrıları aynı zamanda kuyruk sokumu kemiğine de yansıyabilir. Bir spor aktivitesi esnasında genelde bu ağrıyla karşılanır. Kuyruk sokumu kemiği ani düşmeler sonucunda da oluşabilir. Buz pateni gibi sert zeminde yapılan sporlarda hafif bir düşmenin etkisiyle bile ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra travmalar da ağrılara neden olur. Özellikle sırtın sert bir zemine çarpması kuyruk sokumu kemiğiyle birlikte kişinini omurga kemiğinin de hasar görmesine neden olur.

Ayakta dik durmamızı, bedenimizi taşıyan kemiklerin en yükü ağır olanı omurga kemiğidir. Bu da kuyruk sokum kemiğine yansır. Kişinin aşırı kilo alması ve obezite olması gibi nedenler bu yükü arttırarak kişi de kuyruk sokumu arılarına neden olur. Kimi zamanda kuyruk sokumu ağrısı bir sorun değil bir belirtidir. Özellikle tümör bulunan kişilerde bu ağrı belirleyici bir belirtidir. Şiddetli ağrı ve beraberinde gelen kabızlık tümöre neden olabilir. Yaşa bağlı olarak da kişide kemik ağrıları gözlenebilir. Yaş ilerledikçe kemikler yıpranır ve aşınır. Kıkırdak ve kemikler geçmişte gördüğü hasarların belirtisini kişiye daha çok hissettirir. Bu da kuyruk sokumu arısına neden olabilir.

Bazen de doğuştan bir sebepten dolayı bu durumla karşılaşılabilir. Kemik çıkıntısı adı verilen bir kemik sorunu kuyruk sokumu kemiğine de yansır ve bu çıkıntı kişinin her oturmasında batar ve bir süre sonra da ağrılara neden olur. Omurgada meydana gelen sinir sıkışmaları bel ağrılarına neden olur. Ancak eğer sinir sıkışması kuyruk sokumu kemiğine yakınsa kuyruk sokumu da bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Kişinin oldukça rahatsız olmasına neden olan kuyruk sokumu kemiğinin ağrıları kimi zaman şiddetli olabilir. Kadınların leğen kemikleri kuyruk sokumu kemiğini daha az sarar. Bu da kadınlarda bu ağrının görülmesinin artmasına neden olur. Kuyruk sokumu etrafında ve omurgalar kişi spazm şeklinde ağrılar hissedebilir. Bir süre sonra kişide hassasiyet oluşur ve dokunulduğunda bile ağrı hissedilir.

Sinirler yoluyla ayaklar da bu durumdan olumsuz etkilenirler. Ayaklara inen bu ağrılar kişide nadirde olsa görülür. Eğer bir tümör sebebiyle kişi bu durumu yaşıyorsa dışkılamadan önce ve sonrasında kuyruk sokumuna kadar ağrı hisseder. Otururken ve kalkarken kişide rahatsızlık oluşur. Belin ağrıdığı her durumda kuyruk sokumu ağrıları da ortaya çıkabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Kuyruk sokumu ağrıları ciddi sonuçlar doğurabileceğinden kişinin mutlaka uzman biri tarafından muayene edilmesi gerekilir. Doktorunuz sizlerden birkaç tetkik isteyecektir. Bunlar ağrılarınızın nedenini bulmak ve teşhisi kolaylaştırmak adına gereklidir. Kuyruk sokumu tedavileri genelde doktorunuzun teşhisinden sonra iğne tedavisiyle birlikte devam eder. Ancak kişi bu süreçte rahat bir minder seçmeli ve ortopedik bir yatakta uyumalıdır. Aynı zamanda ağır yükler kaldırmamaya özen göstermelidir.

İğne tedavilerinin etkisi görebilmek adına kişi aynı zamanda fizik tedaviye de başlamalıdır. Bu ağrıların daha kalıcı bir şekilde yok olmasını sağlar. Ağrıların şiddetlendiği zaman kişi sıcak kompreslerle ağrılarını dindirebilir. Günde dört kez uyguladığınız bu kompreslerin etkisini göreceksiniz.

Bir uzman tarafından doğru baskılarla uygulanan masajlar sayesinde sinir sıkışmaları yüzünden gelişen kuyruk sokumu ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Doktorunuz yazmadığı sürece kas gevşeticilerden uzak durmalısınız. Eğer bir travma sonucunda bu durumla karşı karşıya kalmışsanız cerrahi müdahaleler gerekebilir. Cerrahi müdahelelerde, tümör ilerlemişse tıbbi müdahale ve beraberinde kemoterapi kullanılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.