Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kuyruk Sokumunda Ağrılı Şişlik Nasıl Geçer?

Kuyruk sokumu, vücudun üst ve alt kısmını birbirine bağlayan bir bölgedir. Ebat olarak küçük olmasına rağmen, vücudun doğal ve sağlıklı duruşunun devam etmesi, sırt kemiği ilişkili yapının sabitlenmesi, lif ve bağları güçlendirme, kalçalar arasındaki baskıyı dağıtma gibi birtakım önemli işleve sahiptir. Tüm bu önemli işlevlerinin sağlıklı olarak devam etmesi omurga kemiğinin ucunda, kalçaların hemen üst kısmında yer alan kuyruk sokumunun anatomik konumuyla yakından ilgilidir. Aynı zamanda vücudun merkezi olduğu için zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle bu bölgede ağrılı şişlik sorunu daha çok görülür. Görülen bu ağrılı şişliğin nedenlerini ve neler yapılabileceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Kuyruk Sokumunda Ağrılı Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Kuyruk sokumunda ağrılı şişlik

Vücudun kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ağrılı şişliğin birtakım sebepleri bulunur. Ağrılı şişliğin ortaya çıkmasındaki en önemli sebep incinme olabilir. Omurga incinmesi ağrılı şişlikle direkt olarak bağlantılıdır. Herhangi bir spor egzersizi sırasında bel kemiğinin alt kısmının sert bir darbe alması, buz pateni gibi sert zeminlerde ani düşme, attan sırt üstü bir şekilde düşme ve kaza durumunda sorunlu bölgenin bir kısmının yerinden çıkması gibi çeşitli sebepler incinmeye neden olur. Ağrılı şişliğe neden olan diğer durumlar ise aşağıdaki gibidir;

  • Omurga bölgesinde meydana gelen bazı sağlık sorunlarına neden olan faktörler, aynı hareketin tekrarlanması durumunda tekrar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda sorunlu bölgenin sürekli hareket etmesi yapısında esnemenin oluşmasına neden olur. Uzun süre fark edilmediği zaman sürekli zorlama, kuyruk sokumunun yapısında yer alan kemiğin büyük oranda zarar görmesine yol açabilir. Bu bölgede kronik ağrılı şişliğin oluşumuna zemin hazırlar.
  • Omurgada bazı sebeplere bağlı olarak sinir sıkışması görülür. Omurganın yapısında yer alan sinirlere uygulanan baskı sonucunda uyarılır ve ağrılı şişliğin oluşmasına zemin hazırlayabilir.
  • Bazı insanlar spor yaparken ya da günlük hayatta yanlış, anormal bir duruş pozisyonu oluşturur. Örneğin; masa başı işiniz varsa ve uzun süre hareketsiz bir şekilde çalışıyorsanız, bel bölgesi ve alt kısım üzerinde oluşan baskı çok fazla artar. Bu durum kuyruk sokumunda ağrılı şişliğin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Günümüzde en çok ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri obezitedir. Obezite tüm vücutta birtakım sağlık sorunlarına yol açar. Özellikle obezitede vücut ağırlığı çok fazla olduğu için, bel kemiğine baskı yapar. Baskı çok şiddetli olduğu zaman vücudun birçok yerinde ağrı oluşabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrılı Şişlik Nasıl Geçer?

kuyruk sokumunda ağrılı şişlik

Kuyruk sokumu bölgesinde ağrılı şişliğin oluşumuna bazı faktörler etkili olur. Bu sağlık sorununu tedavi etmek için ilk olarak hangi sebepten kaynaklandığının tespitinin yapılması gerekir. Evde sorunlu bölgeyi rahatlatmak için bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Kuyruk sokumu bölgesinde ağrılı şişlik, duruş ve anormal bir yürüyüş tarzından kaynaklanıyorsa, baş, boyun düz, vücut dik bir pozisyonda olması gerekir. Oturduğunuz yerden kalkacağınız zaman, kuyruk sokumunda acı oluşuyorsa, ani bir hareket yapmak yerine, öne doğru eğilerek kalkabilirsiniz. Acının azalmasına büyük oranda fayda sağlayabilir.

Bu sağlık sorunu için özel olarak tasarlanan minderler bulunur. Minder bel kemiğinin alt kısmına yerleştirilmesi, ağrılı şişliğin azalmasına yardımcı olabilir. Evde yapabileceğiniz yöntemlerden biri de, sorunlu bölgeye sıcak kompres uygulamaktır. Bunun için sıcak su torbasını günde en az 4 kere olacak şekilde 10 ya da 15 dakika boyunca kuyruk sokumu bölgesine temas ettirin. Ağrılı şişlikte daha şiddetli bir ağrı ortaya çıkarsa, uzanarak bu sıcak yöntemi uygulayın.

Fizik tedavi de etkili yöntemler arasında yer alabilir. Pelvik kısmında meydana gelen baskıyı büyük ölçüde azaltır ve rahatlamasını sağlar. Bel kısmının alt bölgesinde meydana gelen ağrılı şişlik için uzman bir kişiden masaj desteği alabilirsiniz. Özellikle bu bölgedeki ağrının hafiflemesine büyük oranda yardımcı olur.

Reçetesiz olarak alabileceğiniz bazı ilaçları düzenli olarak kullanabilirsiniz. Naproxen ve ibuprofen gibi ilaçlar ağrılı şişliğin hafiflemesine yardımcı olur. Uygulanan tüm yöntemlerin işe yaramaması durumunda, cerrahi bir operasyona gerek duyulabilir. Bu tedavi yöntemi son seçenek olarak görülür. Ameliyat sonrasında kuyruk sokumu bölgesinde rahatsızlığa neden olan ağrılı şişlik ortadan kalkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.