Bitkiler insan sağlığı için büyük faydalara sahiptir. Bu yüzden pek çok farklı amaç için bitkilere başvurma yoluna gideriz. Özellikle hem hastalıkların iyileştirilmesi, hem daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması hem de fazla kilolardan kurtulunması için bitkiler en iyi yardımcılarımız olabilmektedir. Hatta birçok beslenme uzmanı bitkiler ile hazırlanabilecek pek çok çeşit kür önerebilmektedir. Bu nedenle tamamen sağlıklı olan bu kürlerin taze bir şekilde hazırlanıp tüketilmesinde büyük bir yarar olmaktadır. Fakat bazı bitkiler, sebzeler ve meyveler bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara ya da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunun için de o kürleri uygulamadan önce bir doktora danışılmasında fayda olmaktadır. Aynı zamanda her gıdanın gereğinden fazla tüketiminde bazı ciddi rahatsızlıklar ya da olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. O yüzden de kesinlikle hiçbir gıdaları aşırı tüketmemek gerekir. Eğer o gıdanın ya da kürün tüketiminin ardından vücudunuzda beklenmeyen bir etki ile karşı karşıya kalır iseniz mutlaka en kısa süre içerisinde bir hastaneye ya da bir doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu tip durumlarda erken müdahalenin önemi her daim çok ama çok büyük olmaktadır. Bunun yanı sıra bu tip kürlerin çocuklar tarafından tüketilmesi her zaman iyi olmayabilir. O yüzden bu tip kürleri çocuklara vermeden önce de bir doktora danışmak gerekir.

Bazı hastalıklara iyi gelen ve kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olan kürler arasında lahana kürü de bulunmaktadır. Bu yüzden eğer lahanaya karşı vücudunuzun herhangi bir hassasiyeti bulunmuyor ise siz de lahana kürünü hazırlayıp belirtilen şekilde tüketebilirsiniz. Fakat beslenme uzmanının belirttiği miktarın ve de sürecin dışına çıkmamanız gerekir. Çünkü ne olursa olsun gereğinden fazla tüketiminde bazı olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olabilmektedir. Özellikle kilo vermek için lahana suyu tüketecek olan kişilerin aşırı kilo verme amacı içerisinde olmaması gerekir. Çünkü hızlı bir şekilde aşırı kilo vermek vücutta bazı ciddi hastalıkları da beraberinde getirebilir hatta bu durumun sonucu hayatı tehlikeye atmaya kadar bile gidebilir.

Lahana Suyu Nasıl Yapılır?

screenshot_1

Malzemeler

  • 7 adet lahana yaprağı
  • 3 su bardağı kadar su

Hazırlanışı

  1. İlk olarak orta boy bir tencere alın. Tencerenin içine üç su bardağı kadar içme suyunu koyun. Ocağın altını yakın ve suyu kaynamak üzere bırakın.
  2. Tencerenin içindeki su kaynamaya başladıktan sonra tencerenin içine yedi adet lahana yaprağını atın.
  3. Lahana yaprakları ile birlikte ortalama on dakika boyunca suyu bir süre daha kaynatın.
  4. Ardından lahana suyunu ocaktan alın. Bir süre ılınması için bekletin. Süzdükten sonra lahana kürünü tüketebilirsiniz.

Lahana Suyunun Kullanımı

screenshot_2

Lahana suyunu hazırladıktan sonra beş gün boyunca tüketmeniz gerekiyor. Bu beş gün içinde de lahana suyunun sabah bir bardak ve akşam bir bardak olmak üzere günde iki kere olarak şekilde içilmesi gerekiyor. Beş gün düzenli olarak lahana suyunu bu şekilde içtikten sonra bir süre durmak ve vücudu dinlendirmek gerekiyor. Aynı zamanda vücudun dinlendirildiği bu süreçte eğer ki lahana suyu kilo vermek için tüketiliyor ise uygun bir diyet programı uygulanabilir. Beş gün boyunca lahana suyunu tükettikten sonra vücudun mutlaka sekiz gün boyunca hiç lahana suyu içmeden dinlenmesi gerekiyor. Sekiz gün dolduktan sonra bir beş gün daha lahana suyu içmeye devam edilebilir. Ancak sonrasında bu lahana suyu kürünün uzun bir süre uygulanmaması gerekiyor. Aynı zamanda lahana suyunun her gün taze bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Yani beş gün yetecek kadar lahana kürünü bir kere hazırlayıp gün gün içmek doğru bir yöntem olmayacaktır. Çünkü böyle bir durumda hem lahana suyu faydalı etkisini yitirebilir hem de içerisinde bakteri oluşturarak vücuda zarar verebilir. Bu gerçekten çok sağlıksız bir davranış olacaktır. O nedenler her gün tüketeceğiniz kadar lahana suyunu taze bir şekilde hazırlamanız gerekir. Bu özellikle dikkat edilmesi gereken ve önem verilmesi gereken bir nokta olmaktadır.

Lahana Suyu Nelere İyi Gelir?

screenshot_1

Lahana suyu bilindiği üzere kilo vermeye yardımcı olan bir bitki suyudur. Bunun yanı sıra hem bazı hastalıkların iyileştirilmesini hızlandırmak hem de bazı hastalıklardan korunmak için de bu lahana suyu hazırlanıp tüketilebilir. Aynı zamanda lahana suyu vücuttaki ağır metallerin vücuttan atılmasına olanak tanıyan bir özelliğe de sahiptir. Lahana suyu toksik maddelerin insan vücudundan atılmasına etki ettiği için lahana suyu içen kişilerin cildinin çok daha pürüzsüz ve çok daha güzel bir görüntüye sahip olmasına imkan tanır.

Lahana suyu bazı kanser hastalıklarının tedavisine de etki eder. Elbette lahana suyunun direkt olarak kanseri iyileştirici bir özelliği bulunmamaktadır ancak kanser tedavisine yardımcı olan bir özelliğe de sahiptir. Bu sayede kanserin vücutta ilerlemesi yavaşlatılabilir. Lahana suyu özellikle mide kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanserinde etkili olmaktadır. Yine de özellikle kanser tedavisinde bu lahana suyu doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Lahana suyu ülser konusunda da etkili olan bir özelliğe sahiptir. Eğer ki lahana suyu henüz aç iken içilir ise midede bulunan ve yara oluşturmuş olan ülserin iyileşmesine de katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla lahana suyu içerek midenizdeki ülseri iyileştirmeniz mümkün. Aynı zamanda lahana suyunun belirli ölçülerde baş ağrısını geçirmek için, astım hastalığına iyi gelmek için, bronşiti önlemek için ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Eğer ki hazırlamış olduğunuz lahana suyunu yine taze sıkılmış olan havuç suyu ile karıştırarak tüketir iseniz diş eti hastalıklarını da iyileştirebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanıp tüketilen lahana suyu diş eti kanamalarının önüne geçilmesinde bir hayli etkili olan bir içecek haline dönüşmektedir. Aynı zamanda bilinmelidir ki havuç suyu C vitamini bakımından çok ama çok zengin bir besin olmaktadır. Aynı şekilde C vitamini eksikliği yaşayan kişilerin de taze olarak hazırlanmış olan lahana suyu ve havuç suyu karışımını tüketmesinde yarar vardır. Çünkü lahana suyu havuç ile birlikte hazırlanır ise çok daha şifalı bir hale gelmektedir. Bu sayede vücuttaki başka hastalıklar da aynı zamanda tedavi edilebilir.

Lahana suyunun içinde blendırdan geçirilmiş olan elmanın, limonun ve maydanozun da ilave edilmesi özellikle kişilerin yorgunluğunu alır iken bir anda kendilerini çok daha dinç hissetmelerine olanak tanır. Bu yüzden enerji vermesi için lahana suyu tüketmek istiyor iseniz lahana suyunu bu şekilde de hazırlanıp içebilirsiniz. Lahananın içinde bol miktarda kükürt, klor ve iyot bulunmaktadır. Ancak iyot emilimini azaltan bir etkiye de sahiptir. Bunun da bilinmesi gerekir. Lahananın içinde bulunan kükürt, klor ve iyot bağırsaklarda yer alan zararları maddelerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur ve bunun sonucunda da mukoza temizlenir. Özellikle bu amaç ile lahana suyu içildiğinde kişi gaz problemi yaşamaya başlayabilir. Çünkü vücuttaki ve bağırsaktaki zararlı atıklar dışarıya atılır iken ortaya bu şekilde gaz çıkışı olur. Aşırıya kaçan ve çok fazla rahatsız edici olmayan halinde korkulacak bir şey yoktur ve normaldir. Fakat gaz çıkışı normalden çok fazlaysa ve rahatsız ediyor ise lahana suyu tüketiminin durdurulup bir doktora görünülmesi gerekir.