Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lahana Turşusu Tarifi

Turşular Türk mutfağındaki en değerli mezelerden bir tanesidir. Özellikle pek çok farklı yemek ile müthiş bir uyum sağlayan turşular ülkemizde çok sevilerek ve çok yoğun olarak tüketilir. Turşular elbette marketlerden hazır gıda olarak satın alınabilen yiyeceklerdendir. Fakat en lezzetli ve en sağlıklı hali ile turşuları evde kişinin kendisi yapması gerekir. Turşu yapmak çok kolay bir iş değildir pek tabii. Özellikle kıvamı tutturabilmek için birkaç kez denemek gerekebilir. Fakat bunun için de direkt ilk denemeden tüm umudu kaybetmemek gerekir. Eğer sürekli denenirse ve doğru tarif bulunmaya çalışılır ise harika turşular yapmak mümkün olmaktadır. Turşuların tadına doyulmaz lezzetinin yanı sıra insan sağlığı için büyük faydaları da vardır. Fakat turşunun içerisinde bulunan bazı besinler bazı hastalıkları daha çok tetikleyecek bir özelliğe de sahiptir. Bu yüzden turşuyu da kontrollü bir şekilde tüketmek gerekir.

Ülkemizde bugün pek çok farklı yiyecekten turşu yapılabilmektedir. Fakat bazı turşular özellikle ülkemizde çok daha yaygındır ve çok daha yoğun bir şekilde tüketilir. Bu turşulardan bir tanesi salatalık turşusu iken bir diğeri ise lahana turşusudur. Lahana turşusunun en güzel yanı hem şahane bir lezzete sahip olması hem de insan sağlığı için çok ama çok faydalı olmasıdır. Üstelik lahana turşusunu da evinizde hazırlayabilirsiniz. Zaten en sağlıklı ve en lezzetli hali de evde hazırlanan hali olmaktadır. Çünkü genelde dışarıda hazır tüketim gıdası olarak satılan lahana turşularının içinde bir takım koruyucu maddeler bulunmaktadır. Tabii yüksek ihtimal ile sadece turşu yapıp satan turşucular bu kategoriye girmemektedir. Lahana turşusunun kendisi kadar suyu da çok lezzetli ve çok faydalıdır. Fakat tekrar belirtilmelidir ki lahana turşusu tüketmek bazı hastalığı olan kişiler için tehlikeli olabilmektedir. Bu konuda dikkatli davranılması gerekir.

Lahana Turşusu Nasıl Hazırlanır?

screenshot_1

Malzemeler

 • 1 adet lahana
 • 1 litre üzüm sirkesi
 • 1 baş sarımsak
 • Bir miktar su
 • Bir miktar tuz

Hazırlanışı

 1. Lahana turşusu yapmak için ilk olarak lahananın seçilmesi gerekir. Lahana seçmek için de sıkı kellesi olan lahananın tercih edilmesi lazım.
 2. Eğer sizin için en uygun lahana seçtiyseniz artık lahana turşusu hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için ilk olarak lahananın dışında kalan yapraklarının ayıklanması gerekiyor.
 3. Ardından lahananın dibini oyarak koçanını çıkartabilirsiniz. Sonrasında da lahanayı dört parçaya ayırabilirsiniz.
 4. Ardından lahanaları istediğiniz büyüklükte kesebilirsiniz. Fakat ne çok büyük ne de çok küçük olmamasına dikkat edebilirsiniz.
 5. Sonrasında lahanaları büyük bir tepsinin içine yerleştirin. Üstüne bir miktar tuz döküp iyice ovalayın. Devamında tüm lahanaları tepsinin en ortasına toplayın. Ardından lahanaların üstüne bu kez de küçük bir tepsi koyun. Bu tepsinin üstüne de ağırlık yapabilecek bir şeyler koyun. Lahanaları bu şekilde altı ya da yedi saat boyunca bekletin. Genelde bu işlemi akşam yapmanızda fayda var. Bu sayede sabaha lahanalarınız hazır bir hale gelebilir.
 6. Ardından ayrı bir yerde sarımsakları soyun. Bir havanın içine bu sarımsakları koyun. Üstüne bir miktar tuz ilave edin ve sarımsakları havanda iyice dövün. İçine bir miktar sirke ilave edip bir süre daha sarımsakları dövün. Bu şekilde sarımsakları turşuyu yapmaya başlayana kadar bekletin.
 7. Lahanalar hazır olduktan sonra lahanaları turşunun yapılacağı kavanozların ya da kapların içine koyun. Lahanaların iyice basılması için üstüne bir ağırlık daha koyabilirsiniz. Sonrasında sarımsaklı, tuzlu ve sirkeli karışımı da kavanozun içine ilave edin. En son lahananı üstünü örtecek şekilde su ekleyin.

Lahana Turşusu Kullanımı

screenshot_1

Bu şekilde hazırlanan bir lahana turşu ortalama olarak on gün içerisinde tüketmek için hazır bir hale gelir. Eğer ki turşunun çok daha hızlı bir şekilde hazır olmasını istiyor iseniz öncesinde lahanaları bir süre haşladıktan sonra tüm bu işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede iki gün içerisinde turşu tüketilebilecek hale gelecektir.

Lahana turşusu pek çok yemek ile birlikte tüketilebilmektedir. Ancak özellikle lahana turşusu kuru fasulye yemeği ile çok güzel gitmektedir. Bazı bölgelerde lahana turşusundan kavurma da yapılabilmektedir. Hatta aynı şekilde lahana turşusunun suyu da içilebilir. Lahana turşusu suyu hem çok lezzetlidir hem de çok faydalıdır.

Lahana Turşusu Nelere İyi Gelir?

screenshot_2

Limon turşusu yalnızca çok lezzetli bir yiyecek değildir. Aynı şekilde lahana turşusu çok da besleyici bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden eğer bir alerji ya da rahatsızlık bulunmuyor ise mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir. Lahana turşusunun içerisinde bol miktarda probiyotik bakteri, K vitamini, C vitamini, kalsiyum, B6 vitamini, demir, folik asit, potasyum, fosfor, magnezyum ve sodyum bol miktarda bulunmaktadır.

Lahananın en yaygın olarak bilinen faydalarının arasında sindirimi geliştirmesi vardır. Lahana tüketimi sayesinde bağırsak florası sağlıklı bir biçimde büyümeye devam eder. Aynı zamanda lahana turşusu sayesinde kabızlıktan da kurtulmak mümkün bir hale gelmektedir. Hatta düzenli ve yeteri kadar lahana turşusu tüketimi ile çeşitli bağırsak hastalıklarına yakalanma ihtimali düşürülebilir.

Lahana turşusu bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine olanak tanır. Lahana turşusunun içerisinde bol miktarda C vitamini ve çeşitli mineraller bulunduğu için ciltte meydana gelen bozuklukların, soğuk algınlıklarının, hızlı kilo artışının ve benzeri pek çok hastalığın önlenmesinde lahana turşusu bir hayli etkili olmaktadır. Lahana turşusunun bu kadar keskin bir daha ve kokuya sahip olmasında etkili olan madde glukosinolattır. Glikosinolat aslında güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Lahana turşusu ve içeriğine bulundurduğu antioksidan maddeler ile vitaminler insan vücudunun fiziksel fonksiyonlarını çok daha etkili ve çok daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine destek olmaktadır. Çünkü vücutta hasar görmüş olan hücrelerin tedavi edilebilmesi için insan vücudunun üretmesi gereken kolajenin oluşmasına bu vitaminler katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda lahana turşu sayesinde diş etleri çok daha sağlıklı bir hale gelir, kaslar çok daha güçlü olur ve çok daha etkili bir biçimde çalışabilir, kemikler çok daha güçlü ve korunaklı olur, aynı şekilde dişler de çok daha sağlam ve korunaklı bir hale gelir. Hatta lahana turşusu ve içindeki maddeler beynin de etkili bir biçimde çalışmasına destek olmaktadır. Bu yüzden insan vücudunun genel sağlığı için lahana turşusunun önemi çok ama çok büyük olmaktadır. Lahana turşusunun içerisinde bulunan bazı maddeler de kandaki kolesterol seviyesini ciddi oranda düşürme özelliğine sahip olmaktadır. Bu sayede de kalp hastalıklarına yakalanma riski çok daha azalmakta ve kalp çok daha sağlıklı bir hale gelmektedir. Tüm bu özelliklerden dolayı düzenli olarak lahana turşusu tüketmekte fayda vardır. Fakat kesinlikle aşırıya kaçılmaması gerekir. Eğer ki lahana turşusu doktor tarafından yasaklanmış ise de kesinlikle tüketilmemelidir. Genel olarak lahana turşusu fazla miktarda tüketildiğinde midede ciddi oranda şişlik yaratır ve cilt üzerinde alerjiye benzer döküntülere neden olabilir. Bu yüzden her gıdanın tüketiminde aşırıya kaçmaktan uzak durmak gerekir. Aynı zamanda lahana turşusundan beklediğiniz faydası marketlerde satılan hazır lahana turşularından bulamayabilirsiniz. Bu yüzden en iyisi kendi lahana turşunuzu evinizde kendinizin yapmasıdır. Aynı şekilde sadece turşu satan dükkanlar da doğal ve sağlıklı turşu üretebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.