Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

LAHANANIN FAYDALARI NELERDİR?

Lahana, yeşil ya da mor yapraklar halinde bulunan, bitkinin baş kısmı yoğun şekilde yapraklı olan bir sebzedir. Bir lahana bitkisi yaklaşık olarak, 0.5 ile 4 kilogram ağırlığında olabilmektedir. Uzun ve güneşli günlerde yani tıpkı, yüksek kuzey enlemlerindeki yaz aylarında olduğu gibi, lahana, çok daha fazla oranda büyümektedir.

Lahananın tarih içerisindeki süreçte ilk ne zaman ve nerede yetiştirildiği tam olarak bilinmemektedir. Eski Roma ve Yunan medeniyetlerinde ilaç olarak kullanılan lahananın, elde olan verilere göre, M.Ö 1000 yılından önce, Avrupa’da yetiştirildiği düşünülmektedir. Kıvırcık lahana ise çok daha sonraları yani 16. yy’da ortaya çıkmıştır.

FAO’nun yayınlamış olduğu bir bildirime göre dünya lahana üretiminde 2011 yılı itibari ile, Çin birinci sırayı almış durumdadır. Dünya lahana üretiminde ikinci sıradaki yeri Hindistan ve üçüncü sıradaki yeri ise, Rusya almış durumdadır. Lahana üretiminde, Rusya’dan sonra etkin olan ülkeler ise sırası ile şöyledir; Japonya, Güney Kore, Ukrayna, Endonezya, Polonya, Romanya ve Amerika Birleşik Devletleri.

Lahana, sarı ya da beyaz renkli çiçekler açtıktan sonra olgunlaşan bir sebzedir. Birçok değişik renk ve şekle sahip olabilen lahana, yaprak şekli olarak, kıvırcık lahana, kırışık yapraklı lahana ve pürüzsüz yapraklı lahana olarak yetişmektedir. Renk olarak ise lahana genellikle, beyaz, yeşil ya da mor renkli olmaktadır. Lahana, iyi drene edilmiş topraklarda ve çok iyi güneş alan bölgelerde yetişmektedir. Lahana, birçok farklı toprak türünde yetişebilmesine rağmen, sadece, pH seviyesi 6 ile 6.8 arasında olan topraklarda yetişebilmektedir. Sıcaklık olarak, 4 ile 24 °C arasındaki sıcaklıkta en iyi şekilde yetişen lahana, bu verilen aralıktan daha düşük ya da daha yüksek sıcaklık aralığında çok daha küçük boyutlarda yetişmekte ve tam olarak olgunlaşamamaktadır.

Eski Yunan medeniyetlerinde lahana, müshil olarak kullanılmaktaydı. Ayrıca yine aynı dönemlerde lahana, mantar zehirlenmelerinin panzehiri şeklinde ilaç olarak uygulanmaktaydı. Lahana, ağrı kesici ve gözleri rahatlatan ilaç şeklinde kullanılmakta ve yanık yaralarının tedavisinde tercih edilmekteydi. Eski Roma ve Mısır medeniyetlerinde ise lahana, sarhoşluk etkisini azaltıcı olarak ve akşamdan kalma durumları hafifletmek amacı ile tüketilmekteydi.

Lahana, çiğ olarak salatalarda kullanılabildiği gibi, haşlanarak, kavrularak ya da ızgara şeklinde de tüketilebilmektedir. Lahana yaprakları dolma yapılarak kullanıldığı gibi, haşlanıp doğranarak yemeği de yapılmaktadır.

Lahana, çok çok iyi bir C vitamini ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca lahana, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, beta karoten ve folat bakımından da iyi bir sebzedir. Lahana, başta manganez olmak üzere, potasyum, bakır, fosfor, magnezyum, kalsiyum, selenyum ve demir gibi mineralleri içermektedir. Ayrıca lahana, pantotenik asit, niasin, sülfür ve protein gibi besin kaynaklarını da içermektedir.

Lahananın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Besin değeri bakımından zengin olan lahana, kanser riskini azaltıcı etki göstermekte ve anti-iltihap özellikler bulundurmaktadır. Lahana, göz sağlığını korur, beyin fonksiyonlarını düzenler, kemik sağlığını destekler ve tansiyon değerlerini düzenler. Güzellik ve sağlık için ise lahana, kilo vermeye yardımcı olur, cildin erken yaşlanmasını önler ve cildi korur. İyi bir ağrı kesici etkisi olan lahana, kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur ve kanın temizlenmesini sağlar.

1.Kanser

Girl with Cancer & her mom

Lahana, turpgiller ailesinden bir sebzedir ve bu gruptaki sebzelerin ortak ve en etkili özellikleri çok iyi birer antioksidan olmalarıdır. Bunun anlamı ise, lahananın serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olduğu ve vücudu zararlı etkilere karşı koruyucu olduğudur. Bu sayede lahana, kanser riskini azaltır. Lahana, lupeol, sinigrin ve sulforaphane gibi antikanser bileşenleri içermektedir. Bu bileşenler, kanserli tümörlerin büyümesini engelleyen enzimlerin aktifleşmesini sağlamaktadırlar. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak lahana tüketen kadınların, meme kanseri risklerinde önemli oranda düşüş yaşandığı saptanmıştır.

2.Anti-İltihap Etki

Laboratory1

Lahana, kadmiyum bağlayıcı özelliği olan bir sebzedir ve en temel bileşeni ise, glutamindir. Glutamin, çok güçlü bir iltihap söktürücüdür ve bundan dolayı lahana, birçok türde gözlenen iltihap durumu ile mücadelede etkindir. Lahana, iltihaptan kaynaklanan eklem ağrılarını sakinleştirmeye yardımcıdır.

3.Göz Sağlığı

home1

Beta karoten bakımından zengin bir kaynak olan lahana, yaşa bağlı olarak birçok kişide gelişen maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarını önler. Lahana, genel olarak göz sağlığını desteklediği gibi, katarakt göz hastalığını da önler.

4.Zayıflatıcı Etki

hcg-weight-loss-desafio

Lahana, insanlar arasında çok iyi bir diyet yiyeceği olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan lahana, zengin lif içeriği ve yapısında bulunan bazı mineral ile vitaminler sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bu sayede lahana, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Lahana sadece 33 kalori içermektedir ve özellikle lahana çorbası sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ideal bir öğündür.

5.Beyin Sağlığı

Brain power

Antioksidan özelliklerinin yanı sıra, K vitamini bakımından da zengin olan lahana, beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlamaktadır. Dikkat bozukluğu ve zayıf hafıza gibi olumsuz bilişsel durumların önüne geçen lahana, tüm beyin sağlığını destekler. Özellikle kırmızı-mor lahana, K vitamini bakımından oldukça zengindir ve K vitamini, sinir hücrelerinin miyelin kılıfların üretilmesini sağlamaktadır. Lahana, içermiş olduğu K vitamini sayesinde, alzheimer ve bunama gibi hafıza ile ilgili sorunlara karşı koruyucu etki göstermektedir.

6.Kemik Sağlığı

50a88cf5279be839_lifting_weights.xxxlarge_0

Lahana, diğer tüm turpgillerden olan sebzelerde olduğu gibi, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı lahana, kemik bozulmalarını ve erimelerini önler. Lahana, kemikleri güçlendirir ve osteoporoz riskini azaltır.

7.Tansiyon

dsb__888872000_200471207-001_1

Vücudun potasyum ihtiyacını karşılayan lahana, kan sağlığını koruyarak tansiyonu düzenler. Böylece lahana, hem tansiyonu dengeler hem de buna bağlı olarak kalp krizi riskini azaltır. Kan damarlarını koruyan ve kanın damarlar içindeki akış hızını düzenleyen lahana, kardiovasküler sağlık açısından önemli bir sebzedir.

8.Cilt Bakımı

attractive asian woman skin care image

Lahana yaprakları, değişik türden antioksidanlar ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Antosiyanin ve sülfür bakımından da zengin olan lahana, cilt sağlığını korumaya yardımcı en önemli sebzelerden biridir. Lahana, ciltteki renk tonlamasını ayarlar ve erken yaşlanma etkilerini en aza indirerek ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Serbest radikallerin sebep olduğu, kırışıklık, cilt renk değişimleri ve cilt lekelerini gidermeye yardımcı olan lahana, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve cildin sağlıklı, genç, güzel görünmesini sağlar.

9.Kas Ağrıları

beautiful young woman has a pain in the neck

Özellikle lahana turşusu, laktik asidin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Laktik asit ise, kas ağrılarını dindirmeye yardımcı olan bir biyokimyasal bileşendir. Bundan dolayı lahana, kas ağrılarını dindirmeye yardımcı olan bir sebzedir.

10.Detoks

cabbage-header

Lahana, bir dezenfekten olarak çok iyi bir bitkidir. Lahana, kanı arındırıp temizler ve toksin bileşenlerden arındırır. Özellikle serbest radikaller ve ürik asit, romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı, böbrek taşı oluşumu, cilt hastalıkları ve egzema gibi sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Kükürt ve C vitamini bakımından zengin olan lahana, temizleyici ve arındırıcı özellikleri sayesinde, bu gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önlemektedir.

Fazla Miktarda Lahana Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Fazla miktarda lahana tüketilmesi durumunda, şişkinlik ve gaz oluşumu meydana gelebilmektedir.
  • Lahana, çok fazla miktarda tüketildiğinde, guatr yapısı ile ilişkili olarak, iyot eksikliğine sebep olabilmektedir. Özellikle de kara lahana fazla miktarda tüketilmesi halinde, iyot eksikliğine yol açabilmektedir.
  • Emziren kadınların belli bir miktar lahana tüketmesi süt üretimini artırmakla beraber, çok fazla miktarda tüketilen lahana, emziren kadınlarda şişkinlik ve ağrıların yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Diyabetli hastaların şeker seviyesini etkileyen bir sebze olan lahana, fazla miktarda tüketildiğinde diyabet hastaları için, birtakım olumsuzlukların yaşanmasına sebep olabilir.
  • Lahana, kandaki glikoz seviyesine ve kan şekerine müdahale eden bir sebze olduğu için, cerrahi işlem esnasında kan değerlerinin korunmasını zorlayabilir. Bundan dolayı, belirlenmiş olan ameliyat tarihinden en az 2 hafta önce, lahana tüketimi durdurulmalıdır.

Besin Değerleri

100 gram lahana için besin değerleri şu şekildedir;

Besin Kaynağı Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 25 kcal 1%
Karbonhidrat 5.8 g 4%
Protein 1.3 g 2%
Toplam yağ 0.1 g 0.5%
Kolestrol 0 mg 0%
Lif 2.50 mg 6%
Vitaminler
Folat 53 µg 13%
Niasin 0.234 mg 1.5%
Pantotenik asit 0.212 mg 4%
Pyridoxine 0.124 mg 10%
Riboflavin 0.040 mg 3%
Tiamin 0.061 mg 5%
Vitamin A 98 IU 3%
Vitamin C 36.6 mg 61%
Vitamin K 76 µg 63%
Elektrolitler
Sodyum 18 mg 1%
Potasyum 170 mg 3.5%
Mineraller
Kalsiyum 40 mg 4%
Demir 0.47 mg 6%
Magnezyum 12 mg 3%
Manganez 0.160 mg 7%
Fosfor 26 mg 3.5%
Çinko 0.18 mg 1.5%
Phyto-nutrients
Karoten-a 33 µg
Karoten-ß 42 µg
Lutein-zeaxanthin 30 µg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.