Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lansör Kanser Yapar Mı?

Özellikle mide ülseri ve gastrit gibi hastalıklar neredeyse kronik denilecek kadar hızlı bir şekilde yayılır. Bu hastalıkların tedavileri de her geçen gün gelişmiştir. Oldukça yaygın olarak görülen tedavi yöntemlerinden biri de ilaç tedavisidir. Ancak bu süreç içerisinde mide öz sıvısının etkisi kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde kişinin midesinde sürekli olarak bir yanma hissi belirebilir. Bu da kişinin sağlığının ve günlük yaşamının olumsuz bir şekilde etkilenmesi anlamına gelir. Bu alanda bu tür sorunlar için en çok kullanılan ilaçlardan birisi de lansördür. Lansör ülkemizde de yurt dışında da mide koruyucusu olarak kullanılır. Yemeklerden önce alınması gerekilen bu ilaç yenilen yemeği öğütmek ve sindirmek için midenin salgıladığı sıvı seviyesini azaltır. Ancak her ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da bazı yan etkiler söz konusudur.

Lansör ve Kanser İlişkisi

Lansör mide hastalıklarına bağlı olarak kullanılan en yaygın ilaçların başında geliyor. Aynı zamanda uzun süre yoğun bakımda kalan hastaların strese bağlı olarak mide hastalıklarından korunması için de bu ilaca başvuruluyor. Oldukça amacına uygun olan ve etkili olan bu ilacın uzun süre kullanımı bazı yan etkilere yol açıyor.

Mide asidinin mikrop kırma özelliği vardır. Mide sıvısını azaltmak bu gücün de azalması anlamına gelir. Bu nedenden dolayı da kişi de buna bağlı olarak bazı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Özellikle sindirim organlarında ve bağırsaklarda bulunan enfeksiyonların birçoğunun nedeni araştırıldığında altında lansör çıkıyor. Lansör oldukça dikkat edilmesi gerekilen ve doktorunuzun da tavsiye ettiği doz ve zamanda kullanmanız gereken bir ilaçtır. Uzun süre bu ilacı kullanmak demek vücut için oldukça önemli olan bir yapının azalmasına neden olmak demektir. Mide öz sıvısının sahip olduğu asidik yapı, mikrropların etkisini azaltmak için oldukça kullanışlıdır. Ancak bazı mide rahatsızlıklarında bu mide sıvısının seviyesi kişinin sürekli olarak mide yanması yaşamasına neden oluyor. Normal bir ilaç tedavisinde kullanılan lansör genelde ortalama iki hafta kadar kullanılıyor. Ancak en kötü mide rahatsızlıklarında altı ile sekiz hafta arasında kullanılması tavsiye ediliyor. Doktorunuz sizlere uygun bir zamanlama sunacaktır. Bu ilacın yan etkileri bir yana mide kanseri yaptığına dair de pek çok söylenti var. Uzmanların yaptığı araştırmalarda lansörün henüz bir mide kanseri ya da başka kanser ile ilişkisi bulunmadı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.