Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lazer Epilasyonun Cilde Zararı Var Mı?

İnsan bedeni kıllarla kaplıdır. Bu kıllar insan derisinin yüzey alanını genişletir ve deriyi dış etkenlere karşı korur. Aynı zamanda terleme yolu ile birçok toksinin de dışarı atılmasından da sorumludur. İnsanların vücut yüzeyindeki kıl oranı, kıl miktarı, kıl rengi ve kıl sertliği genetik ve çevresel faktörlere göre değişir.  Vücudunun belli bölgesinde aşırı kıllanma olan, sürekli olarak tüylerini aldırmaktan yorulan kişiler için lazer epilasyon teknikleri bir umut ışığıdır.

Lazer epilasyon birkaç seans sonunda vücuttaki bütün kıllardan tamamına yakın oranda kurtulmanıza garanti verir. Peki lazer epilasyon insan vücudu üzerinde bu faydası varken, cilde zararı var mıdır. Yıllardır tartışılan bir konu olan lazer epilasyonun cilde zararlı olup olmadığını bu yazıda sizlere anlatalım.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyonun Cilde Zararı Var Mı?

Lazer epilasyon işlemi vücutta istenmeyen tüylerin köklerini zayıflatmak amacı ile deri altına farklı dalga boylarına sahip ışınlar gönderme işlemidir. Bu farklı dalga boylarındaki ışınlar lazer ışınıdır. Lazer ışının insan sağlığı üzerinde direkt olarak bir zararı yoktur. Deri altında bulunan kıl köklerine uygulanan ışın kıl köklerini zayıflatır ve kılların dökülmesi sağlanır.

Lazer epilasyon bir kere uygulandığında tüylerden kurtulmaya yeterli değildir. Bu yüzden en az 5 seans lazer epilasyon işlemi uygulanır. Özellikle kadınların tüylerinin sürekli olarak yenilenmesi ve bu sorunu kökten çözüm olması amacı ile tüm vücuda lazer yaptırdığı biliniyor. En çok lazer uygulanan bölgeler; kadınlarda koltuk altı, genital bölge, kol ve bacak, erkeklerde ise sırt, sakal, boyun, göğüs ve bacaklardır. Kadınlar çoğunlukta olsa da erkekler de yoğun oranda lazer epilasyon işlemi uyguluyor.

Lazer Epilasyon Cilde Zarar Verir Mi?

Lazer Epilasyonun Cilde Zararı Var Mı?

Yıllardır süregelen bir konu olan lazer epilasyonun zararlı olup olmadığı hala da tartışılıyor. Bazı uygulayıcılar lazer ışınlarının insan üzerindeki zararlı etkisinin var olduğunu kabul ederken, bazı kişiler direkt olarak lazer epilasyonun bir zararı olmadığını söylüyor. Fakat ortak bir anlayışa göre 4 veya 5 seans lazer epilasyon işleminin cilde zararlı olmadığı kabul edilir. Lazer epilasyon işlemi yaptırmadan önce cildinizde sivilce, uçuk, egzama ve çeşitli deri hastalıklarının olmadığından emin olmalısınız. Eğer bu tip bir deri hastalığını var ise lazer epilasyon hastalığın şiddetini arttırabilir. Ayrıca güneş ışınları ve UV ışınlarına karşı alerjiniz var ise; lazer epilasyon yaptırmak cildinize zarar verebilir. Lazer epilasyon yapmadan önce cildinizi uzun süre güneş ışınların veya solaryumda ışığa maruz kalması durumunda lazere giderseniz, cildinizde ciddi yanıklar oluşur.

Doğru analiz edilmeyen cilt tipi yanlış epilasyon tekniği ile birleşince ortaya kötü sonuçlar çıkar. Lazer epilasyon yaptırmadan önce mutlaka cilt ve kıl analizi yapılması gerekir. Çünkü Lazer epilasyon yöntemleri cilt rengi, tüy rengi, tüylerin sertliğine göre belirlenir. Yanlış lazer epilasyon tekniği sonrasında ciltte kronik kaşıntı, bölgesel kızarıklık, lenf bölgesinde şişlik, irinli ve yoğun oranda sivilcelenme, yaralar oluşabilir.

Lazer Epilasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemlerinden tam olarak olumlu sonuç almak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Lazer epilasyona başlamadan önce tüy rengi açıcı ürünler kullanılmamalı,
  • Lazer epilasyona başlamadan 1 ay önce ağda veya kılı kökten alan yöntemlere ara verilmelidir,
  • Deri üzerinde bir hastalık var ise önce bu hastalık tedavi edilmeli, daha sonra Lazer epilasyona başlanmalıdır,
  • Lazer epilasyon işleminde uygulama yapılacak bölge temiz olmalıdır. Herhangi bir kozmetik ürünü varsa temizledikten sonra lazer işlemine başlanmalıdır,
  • Lazer epilasyonunda ilk olarak test atışı yapılmalı, kişinin lazer ışınına vereceği tepki 48 saat beklenmeli ve bu zaman diliminden sonra lazer işlemine başlanmalı,
  • Lazer uygulana bölgede hafif şişlik, yanma, kızarıklık ve acıma hissi oluşur. Bu durum 2 günden fazla devam ederse mutlaka bir doktora danışılmalı,
  • Lazer epilasyon işleminden sonra güneşe çıkılmamalı veya solaryuma girilmemelidir. Eğer güneşe çıkmak zorunda kalırsanız mutlaka koruma faktörü yüksek güneş losyonları kullanın.

Lazer Epilasyon Kanser ve Kısırlık Yapar Mı?

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon genital bölgeye de uygulanır. Özellikle kadınlar tarafından çokça talep edilen bölgelerden biridir. Fakat halk arasında lazer epilasyonun genital bölgede hasar yarattığı, yumurtalıklara zarar verdiği; buna bağlı olarak kısırlık meydan geldiği hatta ileri durumlarda yumurtalık kanserine neden olduğu söylenir. Bu tamamen bir söylentidir. Lazer ışınları sadece bölgesel olarak kıl köklerini yok eder ve uygulandığı bölgedeki deriyi uyarır. Yumurtalık bölgesine herhangi bir lazer ışının yayılması söz konusu değildir. Bu yüzden genital bölgede yapılacak olan lazer epilasyonda cilt ve kıl tipine uygun bir epilasyon yöntemi dahilinde güvenle işlem uygulanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.