Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lazer İle Göz Ameliyatının Riskleri

Lazer ile göz tedavisi, gözde yer alan korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilerek kapakçık gibi bir şekilde açılması ve kornea tabakasının yüzeyinde excimer lazer ile artan ya da yükselen derecelerin düzeltilmesi işlemidir. Her göz rahatsızlığı olan bireye uygulanmaz, gözün birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Lazer ile göz ameliyatı olmak isteyen bireylere yapılan tetkikler sonucunda sadece yüzde ellisinin gözleri tedaviye uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Göz hastalıklarından çok sık olarak görülen miyop, hipermetrop ve aynı zamanda astigmatın tedavisi excimer lazer ile çok kısa sürede sonuçlanmaktadır. Yaklaşık olarak 1980’li yılların başından beri binlerce kişi, bu tedavi yöntemi ile gözlük, lensin ortaya çıkardığı sıkıntılardan, kısıtlamalardan kurtulmaktadır. Lazer ile göz tedavisinin uygulanmaya başladığı yıldan itibaren şu ana kadar tüm dünya da otuz bir milyondan daha fazla kişi bu yöntemle kesin sonuca ulaşmıştır. Lazer ile göz tedavisi doğru şartlar altında ve kriterlere uyum sağlayan hastalara uygulanması durumunda başarı oranı yaklaşık olarak yüzde doksan dokuzdur.

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

8_d

Gözlük ya da lens kullanan birçok kişi, son yıllarda her alanda artan, gelişen teknoloji ile birlikte lazer ile göz tedavisi olmaktadır. Her türlü göz rahatsızlığına kalıcı bir çözüm sunan lazer ile göz tedavisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Miyop, hipermetrop ve aynı zamanda astigmat gibi göz hastalıklarının tedavisinde son teknoloji ile donatılmış olan makineler kullanılmaktır. Ayrıca refraktif cerrahide de bütün dünyada uygulanan en yaygın tedavi yöntemi olmaktadır. Bazı insanların göz yapısı lazer ile göz tedavisine uygun değildir, bu tür hastalar için kişiye özel güz içi lens değişimi tedavisi uygulanmaktadır. Lazer ile göz tedavisi sayesinde gözlüklerinizden ve lenslerinizden çok kısa bir süre sonra kurtulabilirsiniz.

Günümüzde gelişen dünya teknolojisi ile birlikte göz alanında da büyük yenilikler yapılmaktadır. Bu yeniliklerden çoğu, birçok hastalıkta kullanılan lazer ile tedavi göz rahatsızlıklarında da uygulanmaktadır. Lazer ile tedavi edilen hastalıklara her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Lazer ile göz tedavisi uygulanabilecek bireylerin birtakım kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Bu kriterler,

  • On sekiz yaşının üzerinde olan ve aynı zamanda gözlük, lens kullanan,
  • Göz numaraları son bir yılda 0,50 diyoptriden daha fazla değişmemiş olan,
  • -10 diyoptriye kadar miyopisi olan,
  • -6 diyoptriye kadar astigmatı ve aynı zamanda +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olan,
  • Gözde yer alan kornea dokusu yeterli kalınlıkta olan,
  • Diyabet ya da romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayan,
  • Gözlerinde başka herhangi farklı bir hastalığı olmayan, mesela kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.

Yapılan ön muayene ve tetkikler sonucunda, göz yapısı ameliyatına uygun bulunan kişilere lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Lazer İle Göz Ameliyatının Riskleri

lazer-goz-ameliyati

Son yılların en çok kullanılan tedavilerinden biri olan lazer ile göz tedavisi bir tür cerrahi bir yöntem gibi düşünülebilir. Bu nedenle tüm cerrahi müdahalelerde sorun olduğu gibi bu tedavide de birtakım riskler bulunmaktadır. Ancak lazer ile göz tedavisi tam olarak cerrahi bir müdahale değildir. Lazer ile göz tedavisinde yer alan birtakım zararlar ise şunlardır:

Gözle ilgili bir müdahale olması açısından gözün mikrop kapma gibi bir riski bulunabilir. Bu durum çok nadir görülmektedir ama ameliyat sonrası hasta ilaçlarını düzgün bir şekilde kullanmıyorsa bu tür riskler her zaman bulunmaktadır. Lazer ile göz tedavisi sonrasında doktorun verdiği antibiyotikler ve damlaların mutlaka kullanılması gerekmektedir, çünkü bu ilaçlar hastanın gözünü mikroplara karşı tam koruma sağlamaktadır.

Gözün bir kısmında yer alan lasikte bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Mesela lazer ile tedavi sırasında zar kaldırma işlemi uygulanmaktadır ve bu zarın delinme, yırtılma, tamamen kopma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür bir risk çok nadir olarak görülmektedir. Bu risk için de bir tedavi düşünülmüştür. Lazer ile göz tedavisinde riskli en uç noktada körlük olabileceği düşünülür ama böyle bir risk bulunmamaktadır. Lazer ile göz tedavisinde lasik yönteminin riski ise, ektazi adı verilen bir durum olabilir. Ektazi ise, korneanın öne doğru bombeleşmesi ve aynı zamanda incelmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Eğer hasta yüksek bir derecede miyop ve astigmat gibi göz hastalıklarına sahip ise, hastanın görme kalitesi de ileri derecede düşmektedir. Ektazi, korneanın çok inceltildiği ve çok genç yaşa sahip olan bireylerde, çok fazla yüksek numarası olan hastaların tedavisi için excimer lazer kullanılması durumunda, daha sık görülen bir durumdur. Bu tür sorunlar yaklaşık olarak on beş bin ya da yirmi binde bir gözükmektedir ve cross linking gibi özel bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Göz rahatsızlığına sahip olan bireyin özel bir takım kontakt lens ile tedavisi sağlanır ve daha iyi görmesi amaçlanır. En kötü ihtimalle korneada doku değişimi ameliyatı yapılmaktadır ve hasta bu durumda daha iyi görmektedir. Ama bu durum da çok nadir görülen sorunlardan biri olmaktadır. Lazer ile göz tedavisi şeklinden biri olan lasik uygulamasından sonra, hastalar gözlerini çok sık bir şekilde sıkıyorsa, lazer uygulanan yerde bulunan zarda birtakım kırışmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın görme kalitesini tamamen bozmaktadır ve hasta bir sonraki gün kontrole gittiğinde doktor sorunlu olan gözü özel bir sıvı ile yıkayarak düzeltebilir.

lazer-goz-ameliyati

Lazer ile göz tedavisi çeşitlerinden biri olan lasek yöntemi uygulanırken korneada yer alan duyu sinirleri özel bir cihazla kesilmektedir. Başarılı olan ameliyatların ardından kornea tabakası kendini tamir etmektedir ama ameliyat sırasında ortaya çıkan herhangi bir problem sonucunda, kornea kendini tamir edemeyebilir. Aynı zamanda gözde kuruluk meydana gelmektedir. Lasek lazer tedavisinde iyileşme süreci daha geç olmaktadır fakat kornea da sinir kesilmesi yapılmamaktadır. Ameliyat sonrası ortaya çıkan gözde kuruluk yaşanmamaktadır.

Lazer ile göz ameliyatı sırasında korneanın kesilmesi gerekmektedir. Çok hassas olan kornea kesildiği zaman göz direkt olarak açık kalacağı için mikrop kapma riski çok fazla olmaktadır, bu nedenle lazer ameliyatının yapılacağı ortamın çok hijyen ve steril olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası da hastanın gözünü uzun bir süre özenle koruması gerekmektedir. Gözün mikrop kapması sonucunda birçok problem meydana gelebilir.

Lazer ile göz ameliyatı sırasında gözde yer alan kornea tabakasının erime riski bulunmaktadır bu durum çok tehlikeli olmaktadır. Gözün iyileşmesi yerine tekrar numarası yükselebilir. Gözlerde yer alan korneanın ameliyat sırasında erimesi hastaya çok ciddi problemler oluşturmaktadır ve hatta kornea nakline de ihtiyaç gerektirebilir.

Lazer ile yapılan göz ameliyatında, gece görme bozukluğu sorunu ortaya çıkabilir. Gözde yer alan kornea sinirlerinde ve aynı zamanda hücrelerinde kalıcı hasarlar meydana gelmektedir. Gözlerde bulunan sinir liflerinin kesilmesi ile hastanın ameliyat sonrası ağrısız bir şekilde geçirmektedir ama sinir liflerinin zaman içerisinde tamamen iyileşmemesi durumunda birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrasında gözlerde bir süre boyunca göz kuruluğu da yaşanmaktadır ama bu durum doktorun vermiş olduğu damlalarla giderilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.