Akneler veya sık kullanılan ismi ile sivilceler, yağ üretme özelliği olan bezlerin uzun süreli ve tekrar edebilen iltihabi bir hastalığına denir. Sivilceler günümüzde en çok rastlanabilen cilt rahatsızlıklarından birisi. Ergenlik çağlarında kız çocuklarında erken ortaya çıkar. Kızlarda 17-18 yaşlarında ortaya çıkarken erkeklerde 18-19 yaşlarında ortaya çıkıp 21-23 yaşları gibi iyileşme gösterebilir. Bununla birlikte sadece ergenlik çağlarına özgü değildir. Yirmi ve otuz gibi yaşlarda da başlayabilme ihtimali vardır. Kadın ve erkeklerde eşit sıklıklarda görülebilir. Bazılarında ergenlik çağından erişkin olana dek uzun yıllar da sürebilir. Derideki akneler dışında kızarık sivilceler, siyah noktalar, bazen de derin kistler ve nodüller tedavi edilmez ise izler ile kendini gösterir.

Genellikle ergenlik döneminde başlar. Genellikle pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için, sivilcelerin ciltte yarattığı çukurluklar ve izler önemli bir psikolojik stres faktörü haline gelir. Sivilce izi problemi yaşayan kişilerin neredeyse hepsi bu izlerden kurtulmak için birçok şey deneyip pek çok hekime başvururlar. Sivilcelerin tedavisinde birçok ilaç, krem ve kimyasal peelingler kullanırlar. Günümüzde sivilcelerin hemen kontrol altında tutulması ve iz kalmaması için özellikle iltihaplı sivilceler için etkili olan lazer ile sivilce tedavisi yapılır.

Lazer ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer sivilce-akne tedavilerinde yardımcı olan, sivilce tedavisini hızlandıran ve ciltte iz kalma olasılığını azaltan yöntemlerdendir. Sivilce tedavilerinde tedavi sürelerini kısaltmak, tekrar eden sivilce şikayetlerini engellemek amacı ile ve ağızdan da ilaç kullanamayan sivilce hastaları için lazer tedavisi çok faydalı olabilir. Ayrıca ciltte iz kalmaya eğilimli olan ve iz kalmış hastalara lazer tedavisi yapmak izlerini tedavi eder. Sivilce ve akne tedavilerinde öncelikli amaç hastayı bir an önce iyileştirip, ciltte iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Sivilce tedavilerinde lazer tedavisi uygulamak bir yandan iz tedavisi de uygulamak demektir. Lazer ile sivilce tedavisi iki hafta aralıklar ile 3-5 seans yapılır. Uygulanan cihaza göre seansların sayısı değişmekle beraber en az 4-6 seans yapılması önerilir. Sivilcelerin durumuna göre de seans sayısı arttırılabilir. Lazer ile sivilce tedavilerinde cilt üzerine sürülüp gözenek arasına girmiş olan karbonun parçacıkları patlatılıp cilt ve cildin alt dokusunun yenilenmesi, ciltteki yağlılık oranlarının düzeltilmesi, sivilcelerin geçmesi ve ciltteki gözenek kapatılması amaçlanır. Lazer ile sivilce tedavisi ile aynı zamanda kalıcı olarak da cildin yağ üreten bezleri azalır ve küçülür. Sivilce oluşumuna neden olan P. Acnes isimli bakterilerin vücuttan uzaklaştırılması sağlanır.

Lazer ile Sivilce Tedavisi Öncesi

Tedavi öncesinde, mevcut ciltteki izlerin derinliği ve yaygınlığı ile kişinin cilt tipi değerlendirilip bir tedavi programı oluşturulur. Lazer işlemi öncesinde eğer hastada “uçuk çıkma” hikayesi olmuş ise korunma amaçlı bir antiviral kullanımı ve işlem sonrasında eğer ihtiyaç duyulur ise doktorun önereceği oranda bu tedaviye devam etmesi gerekir. Uygulama öncesinde yüze ağrı kesici krem uygulaması yapılır, uygulama esnasında kullanılacak soğuk hava ile neredeyse hiç ağrı hissedilmemesi sağlanmış olur. Soğuk hava aynı zamanda cildin hasar görmesini de azaltır. Uygulama alanı genişliğine ve izlerin
derinliğine bağlı 20-30 dk kadar sürebilir.

Lazer ile Sivilce Tedavisi Sonrası

Tedavi sonrası cilt üzerinde hiçbir kızarıklık olmaz. Kişiler normal hayatlarına geri dönebilirler. Lazer ile sivilce tedavisi sonrası cilt üzerinde de yenilenme olduğu için diğer başka tedavilerden değişik olarak daha sonra sivilce çıkma ihtimali de azalır. Lazer ile sivilce tedavisi sonrasında ilk seanstan sonra ciltteki yağlılık oranlarında da azalmalar görülür. Sivilcedeki iyileşmeler ve azalmalar genelikle 3. seanstan sonrasında daha belirginleşerek ortaya çıkar. Kişiler sivilceler çıksa dahi eskisi halleri gibi kalıcı olmadığını ve sivilcelerinin hemen iyileştiğini söyler. Sonraki seanslar ile durum daha da iyi hale gelebilir. Sivilce izlerine fraksiyonel lazer denilen bir lazer uygulaması yapılır.

Lazer ile Sivilce Tedavisinin Faydaları

  • Sebase glandlar yani yağ bezleri küçülür.
  • Ciltteki yağ üretimi ilk seansın hemen sonrasında %30 dan fazla azalır.
  • Gözenekler küçülerek kapanır.
  • Nodül, kist ve papüller ilk seans sonunda düzelmeye başlar.
  • İnflamatuar sivilcelerde iyileşme görülür ve kızarıklıklar düzelir.
  • P.Acnes dahil sivilceye sebep olan bütün bakteriler azalır.
  • Cilt yenilenir.
  • İlk seans sonrasında ciltteki akne sayısında azalma görülür.
  • Lazer sistemleri bakteri sayısını azaltıp sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca lazer tedavisi deriye zarar verilmeden deri altındaki yağ bezlerini ısıtarak tahrip eder. Yağ kanallarının küçülmesiyle ve azalmasıyla sivilcelerde iyileşmeler meydana gelir.