Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

LEBLEBİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Leblebi, nohudun kavrulması ile elde edilen bir çerez ve atıştırmalık yiyecektir. Daha çok Orta Doğu ülkelerinde yaygın şekilde tüketilen leblebi, özellikle Türkiye, İran ve Cezayir gibi ülkelerde çeşitli şekillerde üretilmektedir. En çok bilinen leblebi türleri sarı leblebi, beyaz leblebi, sakız leblebi ve Girit leblebidir. Kuzey Afrika, Orta Doğu, Asya’nın bir kısmı ve Avrupa’ya leblebi girişi Türkiye kanalı ile gerçekleşmiştir. Özellikle Türkiye’de Çorum ilinde üretilen leblebiler meşhurdur. Bunun dışında Mardin leblebisi de meşhurdur. Leblebi bu saydığımız ülkeler dışında, İran, Hindistan ve Pakistan’da da çerez şeklinde yaygın olarak tüketilmektedir. Leblebi, tuzlu, acı baharat soslu , çeşnili ya da şekerli ve çikolatalı şekillerde üretilmektedir.

Nohutların, şekil, büyüklük, renk, hasarlı olup olmamaları ve hasat zamanları dikkate alınarak yapılan leblebi, genellikle sarı renkli olmakla birlikte, beyaz ve krem renklerinde de olabilmektedir.

Çok fazla miktarda lif içeren leblebi, bir miktarda da tuz içermektedir. Yarım kase leblebide yaklaşık olarak, 130 kalori bulunmakla birlikte, 6 gram lif ve 7 gram da protein bulunmaktadır. Ayrıca leblebi, karbonhidrat içermekle beraber, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi bazı mineralleri de içermektedir.

Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda lif içeren leblebi, sindirim sistemi faaliyetlerini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Leblebi, nohuttan yapıldığı için, nohutta kalp sağlığını koruduğu için, leblebi kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Leblebi açlığı kontrol eder ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.

1.Düşük Kalori

leblebi

Yarım kase leblebi, özellikle tuzsuz leblebi, 134 kalori değerindedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir. Hafif bir lezzete sahip olan leblebi, günlük almanız gereken kalorinin bir kısmını alabilmeniz için ideal bir atıştırmalıktır. Özellikle yemeklerden önce tüketilen bir miktar leblebi, kalori kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

2.Karbonhidrat İçeriği

beyaz-leblebi-1000x1000

Bir servis leblebi, yaklaşık 22 gram karbonhidrat içermektedir. Yetişkin bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı ise 225 gramdır. Bundan dolayı leblebi, günlük alınması gereken karbonhidratın % 10’unu içermektedir. Karbonhidrat, sindirimi yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamaktadır. Leblebi ise düşük oranda karbonhidrat içerdiği için, uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak olan ideal bir atıştırmalıktır.

3.Protein Kaynağı

AciliLeblebi_large_ol

Özellikle tuzsuz leblebi, önemli miktarlarda protein içermektedir. Yani, 50 gram leblebide yaklaşık olarak 7 ile 15 gram arasında protein bulunmaktadır. Bundan dolayı, sağlıklı bir şekilde oldukça hafif bir lezzete sahip olan leblebi tüketerek, protein ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz.

4.Yağ İçeriği

Slider-Sade-Leblebi2-ol

Leblebide az bir miktarda yağ bulunmaktadır. Yarım kase leblebide, 2.2 gram miktarında yağ bulunmaktadır. Bu yağ miktarının 0.5 gramı ise, kalp sağlığını koruyan, mono doymamış yağ ve 0.8 gramı ise poli doymamış yağlardan oluşmaktadır. Geriye kalan 0.9 gram ise doymuş yağdan oluşmaktadır. Sonuç olarak leblebi düşük yağ içeriği ile, kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

5.Lif Kaynağı

sariLeblebi-i

Leblebi, yetişkin bir insanın günlük alması gereken lif miktarının yaklaşık olarak % 22’sini karşılamaktadır. Lif ise, bağırsak faaliyetlerini düzenleyen en önemli besin bileşenidir. Leblebi de lif içeriği sayesinde, kabızlığı önler ve şişkinliği giderir. Leblebi lif içeriği sayesinde kalp sağlığını da korur.

6.Mineral ve Vitamin Kaynağı

pr_01_11499_max

Leblebi, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve az miktarda da sodyum içermektedir. Vitamin bakımından ise leblebi, az miktarda A vitamini ve folat içermektedir.

7.Açlık Kontrolü

shutterstock_24320431

Leblebi yüksek oranda lif ve protein ile düşük miktarda glisemik indeks içerdiği için, kilo kontrolü için ideal bir atıştırmalıktır. Leblebi, tokluk hissi vererek uzun süre açlığı hissedilmemesini sağlamaktadır.

8.Kolesterol

blog-6-page-cont-img

Günlük tüketilen ¾ kase miktarındaki leblebi, kandaki kötü kolesterol seviyesinin (LDL) düşmesine yardımcı olur ve böylece kalp hastalıkları riskini de azaltmış olur.

Fazla Miktarda Leblebi Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Çok fazla miktarda leblebi tüketmek, karın ağrısı ve karın bölgesinde kramplara yol açabilmektedir. Bazı daha duyarlı ve hassas bir bünyeye sahip kişilerde besin alerjilerine sebep olabilen fazla leblebi tüketimi, sindirim sistemi ile ilgili bazı problemlere yol açabilir.
  • Yüksek lif içeriği olan leblebi fazla miktarlarda tüketildiğinde, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.
  • Diğer gıda alerjileri semptomlarında olduğu gibi, fazla leblebi tüketilmesi sonucu oluşan alerjik durumlarda, ağız çevresinde karıncalanma ve kaşıntı gibi durumlar gözlenebilir.
  • Leblebinin fazla tüketilmesi sonucu, şişkinlik ve gaz gibi problemler yaşanabilmektedir.

Besin Değerleri

1 porsiyon leblebi 295 kcal değerine denk gelmektedir.

Kaynak 100 grama karşılık gelen miktar
Karbonhidrat (g) 38.34
Protein (g) 19.80
Yağ (g) 3.40
Kolestrol (mg) 0.00
Sodyum (mg) 25.00
Potasyum (mg) 810.00
Kalsiyum 124.00
Vitamin A 30.00
Vitamin C 4.00
Demir 7.00

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.