Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Leğen Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Leğen kemiğinde oluşan ağrı eklem rahatsızlıkları veya kemik erimesinin başlamasıyla ortaya çıkabilir. Bazen pelvik bölgesinde hissedilen ağrı leğen kemiği ağrısına sebep olabilir. Leğen kemiği ağrıları toplum içinde çok sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Kalça kemiği de vücudumuzda en büyük kemiklerden biridir ve günlük yaşantımızda sürekli hareket halinde olan bir bölgedir. Kemiklerin arasında eklemin zarar görmesini engellemek için kıkırdak dokusu vardır. Ancak pek çok nedenden dolayı yine de kalça kemikleri zarar görebilir. Şimdi bu yazıda sizlere leğen kemiğinin ağrısını ve ağrıyı geçirmek için neler yapılabileceğini anlatacağız.

Leğen Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Leğen kemiği ağrısı

Leğen kemiğinde ağrı olmasının birçok sebebi vardır. Bu sebepler;

 • Eklem iltihabı nedeniyle oluşan ağrılar olabilir. Bu ağrılara ankilozan spondilit olarak bilinen ve eklemlerin sertleşmesine sebep olan iltihaplanma neden olur. Bu kronik bir hastalıktır. Çok sık rastlanana bir hastalık değildir ve toplumun %1’inde görülme sıklığı vardır. Hastalığın ilk belirtisi leğen kemiği bölgesinde ve omurilikte şiddetli ağrılar başlar. Kontrolsüz kemik gelişimine ve eklem kaynamasına neden olur.
 • Kas gerilmesi ve eklem burkulması sebebiyle leğen kemiğinde ağrı hissedilebilir.
 • Kanser, kanserin kemiğe sıçraması ile leğen kemiği bölgesinde ağrılar yaşanır. Leğen kemiği ağrısına sebep olan ve en çok görülen kanser türü ewing sarkomu ve kondrokarsomdur.
 • Kireçlenme; diğer bir adıyla artrit kalça ağrısında sık karşılaşılan durumdur. Yıpranma ve aşınma nedenleri ile bölgede ağrılar hissedilmeye başlar.
 • Kırılma; kalça kemiğinde yaşanan kırılma sonucu bölgede ağrılar başlar. Leğen kemiği ne kadar büyük bir kemik olsa da bir darbe, kaza veya düşme sonucu kırılabilir.
 • Pelvik ağrılarının birçok sebebi bulunur. Bunlar; yumurtalık kistleri, idrar yolu iltihaplanması, bel ağrısı, rahim sarkması, rahmin kalınlaşması, miyomlar, sistit, iltihaplı bağırsak rahatsızlığı, sinir sıkışması ve sinir hastalıkları, hamilelik nedeniyle bel bölgesinde oluşan baskıdır.
 • Yaşın ilerlemesi ile kemikler yaşanan zayıflama ve güç kaybı ile ağrılar başlar. Kemiklerin arasındaki kıkırdak dokusu yaşlılık ile birlikte iyice hasar görür. Bu da sürtünmelere yol açacağı için kemikte ağrılara sebep olur.
 • Zorlayıcı fiziksel aktivitede bulunmak ya da gün boyu ağır işlerde çalışmak leğen kemiğinde ağrılara neden olabilir.

Leğen Kemiği Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

leğen kemiği ağrısı

 • Eğer ağrılardan kurtulmak istiyorsanız ilk önce bunun altında yatan nedeni bulmak gerekir. Özellikle hissedilen ağrı uzun zamandır geçmiyorsa uzman bir doktora giderek ağrıların sebebi tespit edilmeli ve buna uygun bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. Kemik ağrılarında nedeni bulabilmek için genellikle röntgen ve tomografi gibi testler yapılmadan sonuca ulaşmak biraz zordur.
 • Ağrı kesicilerin ilaç sektöründe pek çok çeşidi vardır. Sizde doktorun önerisi ile ağrılarınızı azaltmak için ağrı kesicilerden yardım alabilirsiniz. Burkulma ve incinme gibi mekanik sorunların tedavisinde kullanılabilir. Ancak başka bir sebep ile ağrılar oluştuysa ağrıların kesilmesinde ağrı kesiciler yeterli gelmeyecektir.
 • Ankilozan spondilit tedavisinde NSAID denilen ilaçlar kullanılır. Bu hastalığa sahip kişiler şunlara dikkat etmelidir. Gün içinde aktif ve hareketli olmaya, spor yapmaya ve duruşlarının düzgün olmasına önem vermelidir.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek kemiklerin gelişimi açısında çok önemlidir. Kişi beslenirken yeterli kalsiyum alımına dikkat etmeli, süt ve süt ürünlerini tüketmelidir. D vitamini almak kemiklerin gelişiminde oldukça etkilidir. Bunun için vücudun yeterli miktarda güneş ışığı görmesi gerekir. Eğer besinler size yetersiz geliyorsa doktorunuza danışarak vitamin takviyeleri alabilirsiniz.
 • Egzersiz; birçok insan yanlış spor hareketli ile vücudunda sakatlıklara neden olabiliyor. Bunun için spor yaparken oldukça dikkatli olmalı ve imkanınız varsa bir spor hocası ile çalışmak bu tarz zedelenmelerin önüne geçecektir. Ayrıca fazla kilolar nedeniyle leğen kemiği ağrısından şikayetçiyseniz kilo vermek ağrıların azaltmasında etkili olacaktır. Yüzme sporları kemiklerin hareket etmesinde ve gelişimde verim alınan sporlardır.
 • Rehabilitasyon ve fizik tedavi kemik ağrılarının geçmesinde sıklıkla uygulanan tedavilerden biridir.
 • Eğer bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa verilen ilaçları kullanırken başka bir ilaç kullanmamak hasta açısından sağlıklı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.