Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Leke Temizleyici Meyve Suyu Tarifleri

Vücudumuzdaki en hassas ve en savunmasız bölge hiç şüphesiz ki cildimizdir. Dış etkenlerin bir çoğuna direkt olarak maruz kalan cildimiz, zamanla zarar görmekte ve buna bağlı olarak da deforme olmaktadır. Özellikle de yüz bölgesini meydana getiren cilt dokusu, her türlü tahriş edici etkiye karşı açık ve savunmasız bir durumdadır.

Genç, güzel ve canlı bir cilt için ise, cilt dokusuna zarar veren faktörlerden korunmak ve cilt sağlığına özen göstermek gerekmektedir. Cilt sağlığına dikkat edilmemesi halinde, dokuların sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan hücre yenilenme süreci sekteye uğramaktadır. Bu durum ise, cilt dokusu üzerinde istenmeyen bir takım leke oluşumlarına ve deformasyonlara neden olmaktadır. Cilt dokularına zarar veren faktörlerin başında ise güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği, soğuk havalar, sağlıksız beslenme, yeteri kadar sıvı tüketmeme, uygunsuz makyaj malzemeleri kullanma ya da iyi temizlenmemiş makyajlar ile cilt temizliğine yeteri kadar özen göstermeme gibi unsurlar gelmektedir. Tüm bu faktörler, cilt dokusunun bozulmasına, yaşlanmasına ve cilt dokusu üzerinde bir takım lekelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Özellikle de yüz bölgesinde meydana gelen leke oluşumlarının esas nedeni güneş ışınlarıdır. Cilt tipinin hassasiyetine bağlı olarak, kişilerin güneş ışınlarından olumsuz etkilenme oranları değişim göstermektedir. Kimi insanların cilt dokuları kısa süreliğine güneşe maruz kaldığında dahi zarar görebilirken, kimi insanların cilt dokuları ise soğuk ve rüzgarlı havaya maruz kaldığında olumsuz etkilenebilmektedir. Özellikle de aşırı hassas ya da çok açık tenli bir cilt yapısına sahip olan kişilerin, hem güneşli hem de soğuk havalarda mutlaka ciltlerini korumaları gerekmektedir. Öte yandan, bazı cilt türleri leke oluşumlarına ve hatta ben oluşumlarına son derece yatkın bir yapıya sahiptir. Bu gibi cilt yapısına sahip olan kişilerin ise, bir dermatolog desteği ile yardım almaları tavsiye edilmektedir. Zaten hali hazırda günümüz imkanları da, bu gibi cilt lekeleri ve ben oluşumlarına yönelik tedaviler konusunda ilerleme göstermektedir.

Diğer yandan, günlük yaşantıda ve beslenme alışkanlıklarında yapılan ufak değişimler yardımı ile cilt sorunlarından ve cilt lekelerinden kurtulabilmek mümkündür. Buna göre, bir takım basit yöntemler yardımı ile ve evde kendinizin hazırlayabileceği bazı maskeler ve hatta doğal besinler aracılığı ile cilt lekelerinden bir nebze olsun kurtulmak mümkündür. Bu doğrultuda, özellikle de sebze ve meyve sularının faydalı etkilerinden yararlanmak cilt lekelerinin azaltılmasında olumlu sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır. Cilt dokusuna dışarıdan maske uygulanması şeklinde yapılan bakımın yanı sıra, sağlıklı beslenerek içsel olarak onu desteklemek de oldukça önemlidir. Yani sağlıklı ve dengeli beslenmek de, cilt bakımı kadar ve hatta belki de daha da fazla önemlidir. Bu durumda, aşağıda verilen bazı meyve ya da sebze sularının uygun miktarda tüketilmesi halinde, cilt lekelerine iyi geleceği tahmin edilmektedir. Verilen meyve suyu formülleri, cilt renginin koyuluğuna ve sıklığına bağlı olarak, haftada 2 ila 4 defa uygulanabilmektedir.  ve bu bahsi geçen doğal ev yapımı meyve sular şu şekildedir;

1. Kavun, Portakal, Salatalık ve Pancar Suyu:

portakal suyu

A ve E vitamini içeriği bakımından son derece zengin olan kavun, portakal ve pancar suyu karışımı yardımı ile ciltteki istenmeyen leke oluşumlarından arınmak ve cildin genel görünümünü iyileştirmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu evde hazırlanabilen katkı maddesiz meyve suyu, cilt dokuları altında birikmiş olan ve cildin yaşlanmasına sebebiyet veren zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına da yardımcı olmaktadır. Kavun, portakal, salatalık ve pancar dörtlüsünün bir araya gelmesi ile oluşan bu meyve suyu; güçlü bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, zengin birer vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Böylece, cilt dokularında istenmeyen sorunlara yol açan ölü hücrelerin arındırılması ve toksin maddelerin temizlenmesi adına yararlı bir adım atılmış olunmaktadır.

Kavun, portakal, salatalık ve pancar karışımından oluşan meyve suyu için gerekli malzemeler ve miktarları aşağıda verildiği gibidir;

Malzemeler;

1 adet pancar

1 adet salatalık

1/2 kavun

3 adet portakalın suyu.

Hazırlanışı;

Gerekli olan tüm malzemeleri soyunuz ve doğrayıp sıkmış olduğunuz portakal suyu ile birlikte miksere atıp karıştırınız. Tamamen pürüzsüz bir kıvam yakalayana kadar karıştırmaya devam ediniz. Daha sonra ise çok değil ama hafif soğuk şekilde tüketiniz.

Tüketim dozu;

Bu meyve suyunun günde 2 bardak miktarında tüketilmesi tavsiye edilmektedir. En uygun tüketim saatleri ise, sabahları aç karnına olarak ve geceleri de uyumadan 3 saat önce olacak şekilde tavsiye edilmektedir.

2. Aloe Vera, Yaban mersini ve Limon Suyu Karışımı:

aloe vera

Bilindiği üzere cilt bakımı ve güzelliği denilince ilk akla gelen bitkisel çözüm aloe vera bitkisidir. Çok eski zamanlardan günümüze değin, şifalı ve faydalı etkileri fark edilmiş olan aloe vera bitkisi, bir çok kozmetik ürünün içeriğinde aktif madde olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise, aloe vera bitkisinin hücre yenilenmesi ve yapılanmasında son derece destekleyici olması ve cilt lekelerinden kurtulmaya da yardımcı olmasıdır. Hızlı bir şekilde cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olan aloe vera bitkisi, son derece güçlü bir antioksidan olan yaban mersini ve zengin bir C vitamini kaynağı olan limon ile birleşince daha da etkili bir hale gelmektedir.

Malzemeler;

1/2 bardak aloe vera jeli

2 adet limonun suyu

1 bardak taze yaban mersini

1 yemek kaşığı klorofil (opsiyonel)

Hazırlanışı;

Yukarıda sıralanmış olan tüm malzemeleri, içerisine bir miktar su ekleyerek mikser yardımı ile karıştırınız. Tamamı ile homojen ve pürüzsüz bir karışım elde edinceye kadar karıştırmaya devam ediniz. Daha sonra elde etmiş olduğunuz bu karışımı, süzgüden geçirmeden direkt olarak tüketiniz.

Tüketim dozu;

Hazırlamış olduğunuz bu meyve suyunu her gün aç karnına içmeye özen gösteriniz.

Uyarı!

Bahsi geçen meyve suyu, hafif miktarda laksatif (ishal yapıcı) bir etki gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı, hazırlamış olduğunuz bu meyve suyunu günde 1 defadan daha fazla miktarda içmemeye özen gösteriniz.

3. Havuç ve Salatalık Suyu Karışımı:

havuç ve salatalık suyu karışımı

Zengin bir A vitamini kaynağı olan havuç ile, su içeriği son derece yüksek olan salatalığın bir araya gelmesi ile oluşan meyve suyu, cilt sağlığı açısından oldukça faydalı etkiler gösterebilmektedir. Cilt sağlığının ve güzelliğinin korunması için gerekli olan su, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bu meyve suyu karışımı, doğal bir detoks ve cilt arındırıcı olarak fayda sağlamaktadır. Bu gibi faydalı etkilerinden dolayı havuç ve salatalık suyu karışımı, cilt lekelerinin görünümünün azalmasına da katkı sağlamaktadır.

Malzemeler;

3 adet havuç

1 adet salatalık

1/2 bardak limon suyu (yaklaşık olarak 125 ml)

Hazırlanışı;

Havuç ve salatalıkları iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyunuz. Daha sonra ise, bir miktar limon suyu ve eğer gerekirse biraz da su ekleyerek mikser yardımcı ile karıştırınız. Bu şekilde bir miktar mikser yardımı ile karıştırdıktan sonra, süzgüden geçirmeden doğrudan taze bir şekilde tüketiniz.

Tüketim dozu;

Hazırlamış olduğunuz bu içeceği haftada en az 3 defa ve daima aç karnına olacak şekilde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

4. Meyve ve Yeşil Sebze Suyu Karışımı:

elma

Genellikle karaciğer dokularında yaşanan herhangi bir sıkıntı, cilt dokuları üzerinde lekeler oluşması şeklinde kendini göstermektedir. Yani içsel bir sağlık sorunu dışarıya cilt sorunu olarak yansıyabilmektedir. Bundan dolayı da, basit bir mantık ile düşünmek gerekirse, karaciğer sağlığının korunması ve karaciğerin toksinlerden arındırılması, güzel ve sağlıklı bir cildi de beraberinde getirecektir. Yeşil renge sahip olan sebzeler ve meyveler ise, karaciğer sağlığına dost, dezenfekte edici özelliklere sahip besin maddeleridir. Güçlü birer antioksidan olan yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir karışım ile, cilt lekelerini azaltmak mümkün olabilmektedir.

Malzemeler;

1 adet küçük demet maydanoz

1 demet ıspanak

4 adet havuç

Yeşillik

1/2 elma (çekirdeği çıkarılmış)

1 bardak su (yaklaşık olarak 200 ml)

Hazırlanışı;

Yukarıda sıralanan tüm malzemeleri iyice yıkamanızın ardından 1 bardak su ile birlikte mikser yardımı ile karıştırınız. Tamamen homojen ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar, birkaç dakika boyunca mikser yardımı ile karıştırınız ve elde ettiğiniz karışımı bekletmeden hemen tüketiniz.

Tüketim dozu;

Maksimum derecede fayda sağlayabilmesi adına bu karışımın aç karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

NOT: Burada verilen tariflerde kullanılan besinlere karşı alerjisi olanlar ya da düzenli olarak ilaç kullanıp da bu besinler ile kullandıkları ilaçları etkileşime geçiyor olan kişilerin, doktora danışmadan bu içecekleri tüketmesi uygun ve sağlıklı değildir. Lütfen ilk önce bu gibi durumların olup olmadığını kesinleştirip ve doktorunuzdan onay aldıktan sonra uygulamaya geçiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.