Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

LENFOMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere lenfoma belirtileri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile lenfoma tanımı, nedenleri, belirtiler ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

İlk olarak yazımızda sizlere lenfoma rahatsızlığının ne olduğu hakkında bilgi verelim. Lenfoma, lenfositlerin oluşturduğu bir kanser türüdür. Lenfoma sağlık sorunu belirtileri bakımından başka hastalıklara benzediği için, teşhisi zor bir hastalıktır.

Lenfoma kanser hücreleri kemik iliğinde, lenf düğümleri, dalak, mide, bağırsak ve ciltte bulunan lenf sisteminde bulunurlar. Bu kapsamda, lenf dokularının vücudun birçok yerinde olması nedeniyle, Lenfoma vücudumuzun hemen hemen her yerinde başlaması gerekmektedir. 

Lenfoma, bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türüdür. Lenfoma sağlık sorunu 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu Lenfomalar; Hodgkin ve Hodgkin dışı (non-Hodgkin) lenfomalardır. Lenfoma herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak gençlerde daha yaygın bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca lenfoma sağlık sorunu daha çok erkekleri etkilemektedir.

Lenfoma açısından yapılan araştırmalar sonucunda, Hodgkin olmayan (vakaların %90’ı) ve Hodgkin (10%) lenfomaların oranları bu şekilde tespit edilmiştir.

Lenfoma hücreleri, etkilenen bağışıklık hücrelerinin tipine göre sınıflandırılır. Non-Hodgkin lenfoma, B-hücreleri ve T hücrelerini etkilemektedir. Hodgkin lenfoma kanser hücreleri, genellikle B lenfosit, Reed-Sternberg adlı hücrelerinin anormal tipi olarak geçmektedir. Kanser hücreleri, mikroskop altında incelendiği zaman Hodgkin lenfomanın birçok alt tipi mevcuttur. Ancak vakalar genellikle “klasik” Hodgkin olarak adlandırılmaktadır.

Lenfoma Sınıflandırması

Düşük Sınıf Lenfoma

Bu hastaların bazılarında, büyümüş lenf bezi ağrısı olabilmektedir, ancak çoğunlukla belirti vermeden uzun yıllar kişilerin farkında olmadan yavaş yavaş büyümektedir. Beş ile on yıl sonradüşük sınıf lenfomalar, hızla saldırgan ya da yüksek dereceli olmakla beraber daha şiddetli belirtiler üreterek, ilerlemeye başlar.

Orta Dereceli Lenfoma

Bu tür oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. İlk tanı konulduktan 3 yıl boyunca gerilemesi için tedavi gören kişiler, üzerindeki tedaviler başarı göstermektedir. Evre bozuklukları radyoterapi ile tedavi edilir.

Yüksek Dereceli Lenfoma

Herhangi bir tedavi uygulanmazsa, bu lenfoma hızlı bir şekilde vücuda yayılacaktır. Yapılacak olan tedaviler sonucunda ise, yüzde 70 ve 50 arasında gerileme ve azalma gösterecektir.  Tedavi bazen radyasyon tedavisi ile desteklenmiş olan yoğun kemoterapiden oluşmaktadır. 

Lenfoma Nedenleri Nelerdir?

Lenfomanın tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalara risk altında olan kişiler ise şöyledir;

Non-Hodgkin lenfoma için;

 • Yaş. Genellikle non-Hodgkin lenfoma 60 yaş ve üzeri bireylerde görülmektedir. 
 • Seks
 • Etnik köken
 • Kimyasallar ve radyasyon – Bazı kimyasallar, tarımsal gıdaların nükleer radyasyona maruz kalması sonucunda oluşmuştur.
 • Bağışıklık yetmezliği – Örneğin organ naklinde
 • Enfeksiyon – Viral ve bazı bakteriyel enfeksiyon riskini artırmaktadır. Akciğer ve böbrek hastalıkları da bunlara dahil olmaktadır.

Hodgkin lenfoma için; 

 • Yaş – İki belirli yaş grupları en fazla etkilenenlerdir. Bunlar ise: 55 yaş üstü ve 20’li yaşlarında olan bireylerdir.
 • Seks – Erkeklerde daha sıklıkla karşılaşılmaktadır.
 • Aile – Eğer eşinizde bu durum varsa, bu risk tek yumurta ikizi olan kişilerde ise biraz daha yüksektir.
 • Refah – Yüksek sosyoekonomik durumu olan insanlar için büyük risk taşımaktadır.
 • HIV enfeksiyonu

Lenfoma Belirtileri Nelerdir?

Enfoma belirtileri viral hastalıklar ve soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara çok benzerdir. Bu konuda genellikle yanlış teşhis konulmaktadır. Ancak bazı belirtiler tipik lenfoma belirtileri olarak sayılmaktadır.

1.Lenf Bezleri

lenf-bezlerinin-buyumesi

 

Bu kapsamda boyun lenf düğümlerinde (bezleri) şişkinlikler meydana gelmektedir. Ayrıca koltuk altında da ağrı hissedebilirsiniz. Bazı insanlarda ise vücudun belirli yerlerinde şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu boğazınızdaki lenf bezlerinin şişmesi çoğu zaman soğuk algınlığı olarak algılanmaktadır. Bezlerde meydana gelen bu şişme zamanla geçmez ise, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

2.Kas Ağrıları ve Sırt Ağrıları

chronicpain

Genişlemiş olan bezler kas ağrıları başta olmak üzere sırt, organlarınız, kemik ve diğer yapılarınızda ağrılara neden olmaktadır. Özellikle bayanlar için bu ağrılar lenfoma belirtisi açısından daha önem taşımaktadır. 

3.Gece Terlemeleri ve Ateş

fever

Bir başka belirti ise gece terlemeleridir. Bazen bu terlemeler soğuk terleme biçimde olabilmektedir. Ateşler ise şiddetli olmaktadır.

4.İştahsızlık ve Kilo Kaybı

girl-at-table-near-sandwich-not-eating

Lenfomanın belirtilerinde boğazınızdaki sorundan dolayı, yutkunmada zorluk çekersiniz. Bu da zaman içerisinde sizde iştah kaybı ve dolayısıyla kilo kaybına neden olmaktadır.

5.Baş Ağrısı

Fatigue

Ateşin etkisi ile ve diğer belirtiler sonucunda bireylerde şiddetli ve uzun süreli baş ağrıları meydana gelmektedir.

6.Titreme

titreme1

Kişilerde, titreme belirtisi lenfoma olduğunun belirtmektedir. Bu titreme ateşinizin yüksek olduğu zamanlarda oluşmaktadır.

7.Kramp ve Şişkinlik

nocanvas_boyun-kasilmasi-tedavisi

Bezlerdeki genişleme aynı zamanda kramplara neden olmaktadır. Ayrıca karnınızda, kasıklarınızda, bacaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişkinliklere neden olmaktadır.

8.Kaşıntı

ciltte-iğne-batması-gibi-kaşıntı

Vücudunuzun belirli bölgelerinde beklenmedik kaşıntıların olması, lenfoma belirtisi olarak kabul edilmektedir.

9.Yorgunluk

Chronic-Fatigue

Bir diğer belirti ise, sürekli olan yorgunluk hissidir. Bu aynı zamanda kaslarınızda meydana gelen ağrılardan veya yemek düzeninizin değişmesinden kaynaklı olabilmektedir. Bu konuda enerji eksikliği hissedeceksinizdir

10.Öksürük ve Nefes Darlığı

Palpitations

Son olarak lenflerinizin şişmesi ile nefes darlığı sorunu oluşmaktadır. Bununla birlikte, sürekli ve sıklıkla öksürükleriniz başlayacaktır.

Ağrılı belirtiler genellikle lenfoma erken dönemlerinde görülür. Bazı insanlar da alkol içtikten sonra lenflerinde ağrı hissedebilir. Lenfoma lenf düğümlerinden kaynaklanan bir kanser türüdür, ama hızla lenfatik sistem yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilirKanserli lenfositler diğer dokulara yayılmış olması vücudun enfeksiyonla mücadele yeteneğini azaltabilir. Bu da bağışıklık sisteminizi çökertir.

Testler ve Teşhis

Lenfoma ilk aşamalarında genellikle anlaşılmamaktadır. O yüzden doktorunuz hastalığınızın ilk zamanlarında soğuk algınlığı gibi teşhisler koyabilmektedir. Eğer belirtiler devam ederse, hastanın doktora geri gitmesi gerekmektedir.

Doktorlar, bir hastanın lenfoma belirtilerini gösterdiğinde, lenfoma hakkında araştırma yapabilir. Bu durumda doktorunuz aşağıda verilen maddeler üzerinden hastalık tanısı yapacaktır.

 • Olası risk faktörleri
 • Aile geçmişi
 • Diğer tıbbi durumlar.

Yapılacak olan fiziksel muayene sonucunda ise, şişmiş lenf düğümleri hissedilebilir ve elle yapılacak olan tanı sonucunda teşhis konulabilmektedir. Fiziksel muayene sırasında doktorunuz, lenfoma belirtilerinin dışarıdan görünüşü hakkında yorum yaparak tanısını koyacaktır. Bu kapsamda doktorunuzun aşağıda sizlere bahsedecek olduğumuz vücut bölümlerinizi inceleyecektir.

 • Çene
 • Boyun
 • Bademcik
 • Kasık
 • Koltuk altları
 • Omuzlar
 • Dirsekler

Biyopsi ve Laboratuvar Testleri

Eğer lenfomada enfeksiyon ekarte edildikten sonra bile hala şişme durumu devam ediyor ise, doktorunuz bilgilerinizi laboratuvara gönderecektir. Bu konuda kesin tanı mikroskop altında konulmaktadır. Eğer sonuçlarınız dahilinde başka bir tedaviye gereksinim duyarsanız, doktorunuz size biyopsi yapacaktır.

Biyopsi işleminin 2 yaygın kullanımı vardır. Bunlar;

 1. Eksizyonel biyopsi: Derinin bir kısmı kaldırılarak yapılan biyopsidir.
 2. Umblikal biyopsi: Büyük şüpheli lenf tümörün bir kısmı kaldırılarak yapılan cerrahi operasyondur.

Tedavi yöntemlerinde ise;

 • Radyoterapi: Lenfoma için tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda 1. ve 2. derecede yani yüksek dereceli lenfomaya sahip kişiler için radyoterapiler etkili olmaktadır. Düşük dereceli yani 3. ve 4. evre olarak adlandırılan lenfomalarda ise, hastanın lenfoma tanısının konulmasının beklendiği ve küçük tedavi şekillerinin uygulandığı evredir. Bu aşamada lenfoma tanısı konulur ve gerilemesi için yoğun tedaviye başlanmaktadır. Tedavi genellikle yüksek doz radyoterapi, kemoterapi ya da her ikisinin bir kombinasyonundan oluşur. Yoğun tedavi risk içerir, ancak son çalışmalar, bu tür tedavilerin lenfomayı gerilettiğini göstermiştir.
 • Kemik iliği nakli: Şu anda düşük dereceli lenfoma tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Yazımızda sizlere verdiğimiz bu bilgiler ile lenfoma sağlık sorunu hakkında bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz. Ayrıca gerçekleştirecek olduğunuz her adımı, doktorunuzun tavsiyeleri dahilinde yapmanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Bu hastalık için ne doktoruna basvurmaliyiz