Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lenfomaya İyi Gelen Yiyecekler

Lenfoma bağışıklık sistemlerinin bir parçası olan lenfatik sistemlerde görülen tüm kanserleri içerisine alan bir hastalık çeşididir. Genellikle lenfoma lenf kanseri olarak bilinse de lenf bezi harici bir hastalık olarak da insan vücudunda görülebilmektedir. Lenfoma hastalığı genellikle iki farklı tip olarak görülmektedir. Lenfoma hastalığı ile mücadele konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalara özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Bunun haricinde direkt olarak lenfomayı iyileştirebilecek bir yiyecek bulunmamaktadır. Ancak bazı yiyecekler lenfomaya yakalanma riskini azaltabileceği gibi aynı zamanda lenfoma tedavi sürecini hızlandırabilmektedirler. Yalnız lenfoma teşhisi konulduğunda ya da lenfoma hastalığı belirtileri görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Çünkü bu hastalığın tedavisi için koşulsuz tek yol bir doktor tarafından tedavi görmektir. Yine de bazı sağlıklı gıdaları tüketerek tedavi sürecinde vücudun direnç kazanmasını sağlamak ve tedaviye daha hızlı yanıt vermesine olarak sağlamak mümkündür. Ne var ki bu gıdaları tüketmeden önce de doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü her gıda farklı kişilerde farklı özellikler gösterebilmektedir. Bu yüzden en doğru yol o gıdaları tüketmeden önce bir doktordan tavsiye almaktır. Bunun yanı sıra bu gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmamak da çok önemlidir. Sağlıklı olsa da her gıdanın haddinden fazla ve vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla tüketimi vücutta başka ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu hususta özellikle çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Lenfomaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zerdeçal

Screenshot_8

Zerdeçal bilindiği üzere pek çok farklı hastalığa çok iyi gelen şifalı bir besindir. Her ne kadar lenfomayı tedavi edebilen herhangi net bir yiyecek olmasa da son dönemlerde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır ki zerdeçal lenfoma konusunda etkili bir yiyecektir. Özellikle lenfomanın ilk dönemlerinde düzenli şekilde ve yeterli miktarda zerdeçal tüketilmesi halinde bu hastalığın sonraki evrelere geçmesi önlenebilmektedir. Aynı zamanda zerdeçal hastalığa yakalanma riskini de düşürebilecek özelliklere sahip olabilmektedir kimi insanlarda. Dolayısıyla hastalığa yakalanmadan evvel de hastalığı önlemek için zerdeçal tüketimine dikkat etmek gerekmektedir. Hatta bazı doktorlar zerdeçalın tuz yerine konarak yemeklerin üzerine tuz işlevi görmesi açısından dökülebileceğini belirtmektedirler. Fakat yine de bilinmelidir ki zerdeçal direkt olarak hastalığı iyileştirebilen ve direkt olarak hastalığa müdahale edebilen bir yiyecek değildir. O yüzden de daha fazla etki etmesi için daha fazla zerdeçal tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Sadece bu besinin rutin kullanımın biraz arttırılması yeterli olacaktır. Çünkü sağlıklı beslenme her hastalık için önemli bir noktadır.

2- Çörek Otu

Screenshot_4

Ağırlıklı olarak hamur işlerinde kullanılan çörek otunun insan sağlığı için büyük yararları bulunmaktadır. Özellikle çörek otu lenfomaya iyi gelen yiyecekler arasında da yer almaktadır. Pek tabii bu besinin de fazla tüketiminden her daim kaçınmak ve tüm umudu bu yiyeceğe bağlamamak gerekmektedir. Yine de çörek otunun çeşitli kanser hastalıklarına iyi geldiği de ortaya konmaktadır. Çörek otunun iyi geldiği diğer kanser hastalıkları ise akciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri, karaciğer kanseri, lösemi, meme kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanseridir.

3- Kudret Narı

15930

Başlı başına tam bir şifa kaynağı olan kudret narının farklı farklı pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte kudret narı lenfoma için de etkili olabilecek bir besindir. Aynı zamanda kudret narının iyi geldiği diğer kanserler ise cilt kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve lösemidir. Fakat unutulmamalıdır ki kudret narı kan şekerinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle de şeker hastalarının tüketirken çok dikkatli olması gerekmektedir. Hatta mümkünse tüketmeden önce bir doktora başvurmalarında fayda vardır. Aynı zamanda kudret narı hamileler için de sakıncalıdır. Çünkü hamilelerde kanama, kasılma ve düşük gibi çeşitli tehlikeler yaratabilmektedir. Kudret narı çocuklar için de bazı durumlarda zararlı ve hatta tehlikeli olabilmektedir. Bu hususta da özenli olunması ve bilinçsiz tüketimden uzak durulması gerekmektedir.

4- Portakal

Screenshot_4

Lenfoma tedavi sürecine destek olmak için ve lenfomaya yakalanma riskini azaltmak için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle taze meyve ve sebzeler beslenme alışkanlıkları arasında çok değerli bir yere sahiptir. Özellikle portakal içerisinde bol miktarda C vitamini bulundurması ve C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebi ile lenfoma hususunda tüketilebilecek bir besindir. Diğer C vitamini içeren meyve ve sebzeler de benzer ölçülerde etkili olmaktadırlar.

5- Yoğurt Otu

Screenshot_8

Çok fazla bilinmese de lenfoma konusunda yoğurt otu da bir hayli önemlidir. Her ne kadar tadı biraz acı olan bir bitki olsa da çok hoş bir kokuya sahiptir. Özellikle lenf kanserine yoğurt otu çok iyi gelmektedir çünkü kanı temizleyici bir özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte yoğurt otu deri hastalıklarını iyileştirme konusunda da oldukça etkilidir. Hatta yoğurt otu doğru şekilde tüketildiğinde guatrın küçülmesine, böbrek hastalıklarının tedavi edilmesine, çeşitli iltihapların iyileştirilmesine de katkı sağlayabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.