Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lenfosit Düşüklüğü ve Yüksekliği, LYM Sonuçları Ne Zaman Tehlikelidir?

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfositler hastalıklara karşı vücudu korumak için üretilirler. Lenfosit, bir akyuvar hücresi olan lökosit türünden beyaz kan hücresidir. Lenfositlerin iki çeşidi bulunmaktadır: Büyük granüler lenfositler ve küçük lenfositler. Dışarıdan gelebilecek her türlü bakteri, virüs ve parazit kaynaklı hastalıklara karşı vücudu korur. Lenfosit hücreleri, kemik iliğinde, lenf bezlerinde ve dalakta üretilmektedirler.

Aynı lenfositler gibi nötrofiller de vücudumuzu tehlikelere karşı korur. Nötrofil kandaki akyuvar hücreleridir. Kanda yaklaşık %40 ila %70 arasında bulunmaktadır. Eğer bu oran %70’i geçerse nötrofil yüksekliği meydana gelir. Bakteriyel hastalıklarda geçici olarak artış görülür. Nötrofil, vücudumuzda sağlığımıza zarar veren maddeleri bulur ve onları fagositoz yoluyla yok eder. Bu zararlı maddeleri yok ettikten sonra vücuttan atmaya çalışır. Nötrofil ve lenfosit hücrelerinin görevleri neredeyse aynı olduğu için yüksekliklerinde ve düşüklüklerinde aynı sonucu verebilirler. Bu yüzden lenfosit düşüklüğü nötrofil yüksekliği vücutta farklı etkiler yaratır.

LYM Nedir, Kaç Olmalıdır?

Kan hücreleri.

LYM yani lenfositler bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Lenfositler bizi hastalıklardan korumakla görevlidirler. Bu yüzden vücuttaki bir enfeksiyondan sonra kandaki lenfosit sayısında geçici bir artış olabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde normal LYM değerleri aynı değildir. LYM referans aralığı yetişkinler için 1 mikrolitre başına 1.500 – 3.000 hücredir. Çocuklarda ise bu değer 1 mikrolitre kan başına 3.000 hücrenin üstündedir. Bebeklerde bu sayı 9.000 – 11.000 aralığında bir değerdir. Yetişkinler için 1 mikrolitre kanda 3.000’den fazla lenfosit bulunuyorsa bu durum lenfosit yüksekliği, 1.000’den az bulunuyorsa lenfosit düşüklüğü olarak adlandırılır.

Bebeklerde LYM Değeri Kaç Olmalıdır?

Bebeklerde normal LYM değerleri her dönem için farklıdır.

 • 0 – 6 altı günlük: %26-36 (2000-11000 LYM)
 • 7 – 13 günlük: %36-46 (2000-17000 LYM)
 • 1 – 5 aylık: %43-53 (2500-16500 LYM)
 • 6 – 11 aylık: %45-75 (4000-13500 LYM)
 • 1 – 3 yaş arası: %50-70 (3000-9000 LYM)
 • 4 – 9 yaş arası: %40-60 (2000-8000 LYM)
 • 10 – 20 yaş arası: %25-45 (1500-6500 LYM)
 • 20 yaş ve üzeri: %18-44 (1300-4000 LYM)

LYM Düşüklüğü

Vücudu zararlı maddelerden koruyan bağışıklık sisteminde bulunan lenfositlerin vücudumuzda dengeli bir şekilde bulunması önemlidir. Lenfosit düşüklüğü, vücut yeterli miktarda lenfosit üretemediğinde veya yeterli miktarda üretip bunları yok ettiğinde meydana gelmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde lenfosit oranları farklıdır.

Yetişkinlerde bu sayı 1.000’nin altına düşerse lenfosit eksikliği, çocuklarda ise 3.000’in altına düşerse lenfosit eksikliği teşhisi konur.

Lenfosit düşüklüğü bir diğer adıyla lenfopeni ciddi bir rahatsızlıktır. Lenfopeni, vücudun hastalıklara karşı yeterince korunmamasına neden olur. Vücutta enfeksiyonların oluşmasına ve birçok organın zarar görmesine yol açar.

Lenfosit Düşüklüğü Neden Olur?

Lenfosit eksikliğinin tek bir nedeni yoktur. Bulaşıcı hastalıklar, otoimnun hastalıklar, steroid tedavisi ve radyoterapi en sık karşılaşılan nedenlerdir. Çoğu hastada hiçbir belirti vermeyen bu hastalık genelde kan tahlili yaptırıldığında teşhis edilebilmektedir. Bazı hastalarda ise fark edilebilir belirtiler göstermektedir. Yüksek ateş, ani ve sık enfeksiyonlar gibi ciddi belirtiler verse de  teşhis edilebilmesi yine de zaman alabilmektedir.

 • Aplastik anemi
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Ağır sol kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği
 • Steroid tedavisi
 • Stres

diğer lenfosit düşüklüğü nedenleridir.

Gebelikte LYM Düşüklüğü

Hamile kadın.

Anne adaylarının gebelik sırasında yaşadıkları lenfosit değerlerinin olması gerekenden daha az bulunduğu bir durumdur. Uzmanlar hamilelikte lenfosit düşüklüğü yaşanmasını genelde normal karşılamaktadırlar. Bu duruma sebep olan kansızlık ve hormonlar olmak üzere iki çeşit neden vardır.

Koryonik gonadotropin hormonu; vücutta bulunan T tipi lenfositleri azaltır.

Progesteron hormonu; vücudun bebeğe verebilecek zararlı tepkilerini azaltmak için bağışıklık sistemini zayıflatır. Dolayısıyla bağışıklık sistemindeki LYM değeri de düşer.

Lenfosit Nasıl Yükseltilir?

Hap

Lenfosit düşüklüğünün neden kaynaklandığını anlamak için lenfosit yüksekliğinde olduğu gibi kan tahlili yapılır. Eğer bu anormalliğin nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavisine başlanır. Kanser kaynaklı bir lenfosit düşüklüğünüz varsa ışınterapi veya kemoterapi uygulanarak bu düşüklük yükseltilmeye çalışılır.

Lenfosit Düşüklüğü Ne Zaman Tehlikelidir?

Vücudumuzun dışarıdan gelen tehlikelere karşı korunması için bağışıklık sistemi lenfosit (beyaz kan hücresi) üretir. Bu hücrelerin ortalama %15-%40 aralığında bulunması gerekir. Sağlıklı bir yetişkinin kanında 1.000 ile 3.000 arası bir oranda bulunmalıdır. Kan tahlili sonucunda %15’ten daha az bir miktarda bulunduğu gözlenirse lenfosit düşüklüğü olarak adlandırılır. Bu teşhis konulan hastalarda vücut direncinin dışarıdan gelen tehlikelere karşı savunmasız olması, tümör ve kanserli hücrelerde artış gibi olumsuz neticeleri ortaya çıkartabilir.

LYM Yüksekliği Nedir?

Kan tüpleri.

LYM yüksekliği yani lenfositoz, vücudumuzda olması gerekenden daha fazla lenfosit bulunması durumudur. Lenfositler, bağışıklık sisteminde hastalıklarla savaşmak için üretildikleri için, geçirilen herhangi bir enfeksiyondan sonra lenfosit miktarı geçici olarak artabilmektedir. Böyle bir durumda lenfosit yüksekliği sağlığınız için bir tehdit oluşturmaz. Ancak kanser ve otoimmün rahatsızlıklar da bu yüksekliğe neden olabilirler.

Lenfosit yüksekliği olan bir kişide herhangi bir ciddi belirti ile karşılaşılmaz. Yani lenfositozun teşhis edilebilmesi için kan tahlili yaptırmanız gerekir.

Lenfosit Yüksekliği Neden Olur?

Kan tahlili yaptıran bir hasta.

Lenfosit yüksekliğine birçok enfeksiyonel hastalık neden olabilir. Ayrıca yapılan kan tahlili sonucuna göre iki çeşit lenfosit yüksekliği vardır.

Monoklonal lenfosit yüksekliği: Lenfoidlere bağlı bir bozukluğun sonucu olarak lenfosit sayısının arttığı bir durumdur.

Poliklonal lenfosit yüksekliği: İltihaplı bir hastalık öncesinde ortaya çıkan bir LYM yüksekliği çeşididir.

1. Grip

Grip, lenfosit sayısını arttıran bir solunum yolu hastalığıdır. Genelde tedavisi dinlenme ve fazla miktarda sıvı alınımı ya da doktorunuzun yazdığı ilaçlardır.

2. Boğmaca

Bu yüksekliğin bir diğer nedeni de boğmaca hastalığıdır. Tedavisinde genellikle doktor tarafından yazılan antibiyotikler kullanılır.

3. Akut lenfosit lösemi

Kemik iliği ve kan kanseridir. Bu hastalık olgunlaşmamış kan hücreleri üretir. Lenfosit yüksekliğinin yanında baika belirtiler de gösterir.

4. Hepatit

Karaciğerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bşr hastalıktır. Hepatit bazı ilaçlarla ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilinir.

5. Crohn hastalığı

Sindirim sisteminin iltihaplanmasıyla ortaya çıkar ve otoimnun bir hastalıktır. Doğru bir beslnem programı ve ilaçlar hastalığın tedavisinde kullanılır.

6. AIDS

HIV adı verilen bir virüsün vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara karşı savunmasız bir ahle getirir.

Bebeklerde LYM Yüksekliği

Bebek.

Bebeklerde de yetişkinlerde olduğu gibi LYM yüksekliğinin birçok nedeni olabilir. Ancak bebeklerde normal LYM değeri yetişkinlere göre daha fazladır. Araştırmalara göre bebekler doğduklarında 9000’e yakın bir değerde lenfosite sahip olabiliyorlar. Bu kadar çok lenfosit bulunmasına rağmen bebeklerde de lenfositoz görülür. Eğer değerler 11.000’i geçerse bebekte LYM yüksekliği meydana gelmiş olur. Böyle bir durumda bebeğin bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyon bazlı, hepatit benzeri hastalıklara yakalanma riski artar. Ancak geçici lenfosit yükselmeleri bebeğin yakın zamanda yakalandığı bir enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin çalıştığını da göstermektedir.

Lenfosit Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kemoterapi tedavisi.

Lenfosit yüksekliğiniz varsa öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yapılan kah tahlili sonuçlarına göre size uygun bir tedavi yöntemi önerecektir. Eğer bu yükseklik, enfeksiyondan kaynaklanıyorsa genelde antibiyotik ile tedavi edilir. Ancak lenfosit yüksekliği kanser kaynaklıysa doktorunuz kemoterapi veya ışınterapi tedavilerine başlamanızı önerecektir. Bu tedavilerin sonrasında kandaki lenfosit seviyesi normale dönecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.