Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Libidoyu Arttıran Besinler

Libidoyu arttıran besinler, birçok insanın ilgisini çekebilecek olan özel bir konu. Herkesin beslenme alışkınlığı aynı olmasa da kimi besin gruplarının libidoyu artırıcı özelliği bulunduğu yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Libidoyu arttırıcı besinlerin düzenli ve 2 ile 4 hafta arası tüketimi ile cinsel istekliliği arttırıcı yönde sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Şimdi bu besinlerin ne olduğuna geçmeden önce libidonun ne olduğuna, düşük libidoya ve libido seviyesini arttırmak isteyenlere birkaç küçük tavsiyeye gelin birlikte bakalım.

Libido Nedir?

Libido, kelime anlamı ile partnerler arası duyulan ilgidir. Erkek ve kadınlarda farklı dönemlerde daha da şiddetli yaşanılabilen bu isteklilik hali erkekler için 20’li, kadınlar için ise 30-40’lı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu yaşlardan sonraki yıllarda ise bedensel bir yavaşlama ve yaşlanma sürecine girildiği için bir takım hormonal etmenlerin de etkisi ile azalmaya gitmektedir. Elbette her birey için bu durum kesinkes yaşanılacak diye bir kaide yoktur. Öyle çiftler vardır ki 70’li yaşlarında bile karşılıklı olarak cinsel isteklilikleri ilk günkü gibidir.

Düşük Libido

Cinsellik insanoğlunun olduğu gibi tüm canlıların doğasında var olan doğal ve engellenemez bir gerçekliktir. Cinselliğin fizyolojik bir iç güdü olması her ne kadar doğal olsa da her insanda aynı ölçütte yaşayamayabilmektedir. Kimi birey için cinsellik ve cinsel yaşam hayatlarının en önemli olgusu ve eylemi iken, kimi birey için de cinsellik son derece normal ve önemli olmayan belki de ihtiyaç duymadıkları bir olgudur.

Fakat bu cinsel isteksizlik insanın yaratılışına ve doğasına aykırı bir durum olduğundan burada önemli olan şey kişiyi cinsel isteksizliğe iten faktörlerin varlığıdır. Bunlardan en önemli ve çoğu kişide de aynı saptanmış ilk kavram strestir. Gün içerisinde maruz kaldığımız stres kavramı düşük libido için başlı başına bir etmendir.

Bir diğer durum ise sağlıksız yaşam biçimi. Sağlıksız bir şekilde yaşamını ilerleten bireylerde de libido düşüklüğü ve buna bağlı gelişen çeşitli hastalıklar önemli bir etmendir.

Libidosunu Arttırmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • Bol Proteinli Gıdalar Tüketin: Günlük enerji ihtiyacımızın 1/4’ü protein bazlı besinlerden takviye edilmektedir. Enerji düşüklüğü libido ile doğrudan bağlantılı bir konu olduğu için özellikler bol proteinli gıdalar bu yönde önerilebilecek en önemli artıdır.
  • Çinkonun Önemi: Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu ile erkeklerde salgılanan testosteron hormonu cinsel sağlık açısından önemli bir durumdur. Çinko minerali ile kadın ve erkeklerde salgılanan bu önemli hormon dengelenmektedir.
  • Magnezyum Alın: Magnezyum ile serbest testosteron hormonunun baskılanması azaltılmaktadır. Baskılanan testosteron hormonu ise zamanla bu hormonun düşmesine ve cinsel sağlığa doğrudan zararı bulunan önemli bir konudur.
  • Balık ve Balık Yağı Olmadan Asla: Beyin için son derece yararlı ve olması gereken dopamin salgısını arttırmada balık ve balık yağı çok önemlidir. Özellikle kadınlarda cinsel istekliliği arttıran bu besin grubu cinsel yaşam hareketliliği için oldukça önemli bir takviyedir.
  • Şekerden Uzak Durun: Şekerli gıdalar seratonini arttırdığı gibi aşırı salgılanması halinde ise libidoyu düşürdüğü es geçilmemesi gereken bir konudur. Özellikle rafine şeker (beyaz, işlenmiş şeker) tüketimini azaltmanız hatta tümden bırakmanız hem cinsel sağlığınız hemde genel anlamda bedensel sağlığınız için önemli bir harekettir.
  • Trans Yağlara Dur De: İşlenmiş gıdaların sağlığı büyük oranda etkilediği aleni bir gerçekliktir tüm dünyada, fakat trans yağ gibi çeşitli kimyasal bileşimler ile bu tehdit sizi büyük oranda yıkıma götürecektir. Cinsel sağlığınızı zaten büyük oranda etkileyebilecek bu besini genel sağlık durumunuz için özellikle terk etmeli ve tercih etmemelisiniz.

Libidoyu Arttıran Besinler Nelerdir?

1. Avokado

Folik asit için önemli bir kaynak olan avakado proteinlerin işlenip enerji üretmesine yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki B6 vitamini erkeklerde testosteron seviyesini arttırdığı gibi kadınlarda da tiroidin salgısını düzenleyerek libidoyu arttırıcı etki uyandırır.

2. Kereviz

Kereviz tüketimi cinsel olarak uyarılmada önemli ve etkisi kanıtlanmış sebzelerden biridir. Erkeklerin tüketmesi halinde ter salgısı sırasında yayılan ve tahrik etkisi bulunan özel ve kokusuz bir sıvı olan androsteron’un artışında yardımcı olmaktadır.

3. Yer Elması

Anne sütünü arttırmada tercih edilen bir besin olan yer elması, kadınlar için başlı başına bir hormon arttırıcı olması dışında cinsel organlarda da duyarlılığı arttırmaktadır.

4. Çikolata

Günlük çikolata tüketimi kadınlar için daha aktif ve hareketliliği çok bir cinsel yaşam sunmaktadır. Çünkü çikolata endorfini arttırır ve endorfinde aşık olmak ve heyecan duymak için gerekli bir salgıdır.

5. Badem

Badem hem içeriğinden dolayı hemde kokusundan dolayı afrodizyak etki uyandıran önemli bir besindir. Erkeklerde sağlıklı cinsel hormonlar üretimini desteklemektedir.

6. Karpuz

Karpuz içerdiği özel sitrülin aminoasit ile erkeklerin kan damarları rahatlar ve cinsel birleşme sırasında ereksiyon sağlayıcı bir etki uyandırır. Ve yine kadınlar için de libido arttırıcı gıdalar arasındadır.

7. Muz

Muzda bulunan bromelayin enzimi özellikle erkekler üzerinde cinsel güç arttırıcıdır. Ve bol B vitamini ve potasyum itibarı ile de enerjiyi arttırdığı gibi cinsel anlamda hormonlara da doğrudan etkilidir.

8. Çilek

İçeriğindeki birçok vitamin (A, B, C) ile kalsiyum, fosfor ve demir yönünden zengin çilek, erkekler için sperm arttırıcı bir etkiye sahiptir.

9. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği yine midyede olduğu gibi içerdiği zengin çinko ile cinsel gücün ve cinsel istekliliğin artmasında etkili olduğu gibi doğurganlık içinde yardımcı olmaktadır.

10. Kuşkonmaz

Kadınlar ve erkekler histamin salgısı ile cinsel isteklilik duymaktadır. Tüketimi bu isteklilik ve karşılıklı haz için önemli bir etmendir.

11. Sarımsak

İçeriğindeki özel enzim (asilin) ile cinsel organlardaki kan akışını arttıran ve düzenleyen sarımsak, kokusundan rahatsız olmadığınız müddetçe sizin en önemli performans tetikleyiciniz olacaktır.

12. Yumurta

Yumurta başlı başına bir protein kaynağı olarak bir enerji deposudur. Ve içerdiği B5 ve B6 vitaminleri ile de hormon seviyenizi düzenlemektedir. Strese iyi gelen ve libidonuzu arttıran yumurta özellikle erkekler için ereksiyon arttırıcı L-arjinin’in artışında yardımcı olur.

13. Midye

İçeriğindeki zengin çinko minerali ile kadın ve erkeklerdeki dopamin salgılamasını arttırmaktadır. Özellikle erkeklerde sperm arttırıcı ve testosteron yükselticidir.

14. Zencefil

Zencefil tüketimi erojen bölgenizdeki hassasiyeti arttıracağı için uyarılma ve haz konusunda önemli bir besindir.

15. İncir

İçerdiği zengin aminoasit ile incir cinsel istekliliği ve cinsel gücü arttırdığı gibi doğal bir afrodizyak olma özelliği ile antik çağlardan günümüze dek kullanılan önemli bir besindir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.