Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Libidoyu Azaltan Besinler

Cinsel hayatınızın daha kaliteli ve daha sağlıklı devam etmesi için libidonuzun yüksek olması çok önemli. Bilimsel olarak libidonun karşılığı; cinsel içgüdüdür. Yani diğer bir deyişle cinsel isteğiniz sizin libidonuz. Libidonuz sizin hormonlarınız ile birebir etkili bir durum. Hormonlarınızın değişmesi demek libidonuzda da değişiklik meydana gelmesi demektir. Libidonuz azalırsa cinsel becerileriniz de beraberinde azalacaktır. Muhtemelen kimse böyle bir durum yaşansın istemez fakat o gün çok yorgun olmanız, uykusuz kalmanız, fazla maruz kaldığınız stres o gün sizi ve hormonlarınızı yani libidonuzu etkileyen şeyler.


Beslenme tarzınızın ve yediklerinizin bu libido ile bağlantısı da itiraz edilemeyecek bir şey. Eğer kendinizde cinsel isteksizlik görüyorsanız aslında farkında olmadan tükettiğiniz yiyeceklerden etkilenmiş olabilirsiniz. Bazı yiyecekler size afrodizyak bir etki yaratarak libidonuzu ve cinsel performansınızı artırırken bazı yiyecekler bu konuda birer düşman gibi etki yaratabilirler. Yani aslında seksten önce yediğiniz birtakım yiyecekler o an sizin cinsel isteğinizi hiç farkında olmadan düşürebilir.

Bu yazımızda libidonun düşmesine neden olan yiyecekleri listeleyeceğiz, bu sayede seks öncesinde hangi yiyecekleri tüketmemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Libidoyu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

1. Kahve

Kafein her ne kadar çoğu kişi tarafından tetikleyici bir ürün olarak kullanılsa da aşırı tüketimi ya da gece saatlerinde kullanımı cinsel isteği artırmanın aksine sinirlilik, eşinize karşı ilgisizlik ve cinsel isteksizliğe yani libidonuzun azalmasına neden olabilir. Günde 5-6 bardak kullanmaktan ziyade 1-2 bardak tüketerek cinsel isteğinizin azalmasının önüne geçebilirsiniz.

2. Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerinde cıva ve toksin birikimi yoğun şekilde bulunur. Cıva ve toksinin vücuda girmesi ise kişinin hormonlarından dengesizliğe neden olur. Daha evvel de söylediğimiz gibi libido ve hormonlar birbirleriyle etkileşim içindedir. Yani hormonlarınızda değişiklik yaşanması libidonuzun da artıp azalmasına neden olacaktır. İşte deniz ürünlerindeki bu maddelerin vücuda girmesi libidonuzun azalmasına neden olur. Ama illa romantik bir akşam yemeğinde balık yemek istiyorsanız büyük balıklardan ziyade küçük balıklar ya da somon yemeyi tercih edebilirsiniz. Böylelikle hormonlarınız çok daha az etkilenir.

3. Süt ve Süt Ürünleri

Her gün satın aldığımız ve tükettiğimiz paketlenmiş ürünlerin sağlığımıza zararlarını hepimiz biliyoruz çünkü her gün okuyoruz. Fakat her gün tükettiğimiz bu paketli ürünlerin, özellikle süt ve süt ürünlerinin cinsel sağlığı etkilediğini de söylemeden geçemeyeceğiz. Özellikle erkeklerin cinsel hayatlarını olumsuz etkileyen bu ürünler erkeklerde östrojen hormonunun artmasına ve bunun sonucunda da libidoda azalma görülmesine neden olur.

4. Fast Food

Fast food’un neye zararı yok ki? Evet, cinsel istesizliğinizin nedeni aşırı fast food tüketimi olabilir. İçinde bulanan zararlı kimyasallar ve yoğun karbonhidrat erkekte testosteron hormonunun ve sperm üretiminin azalmasına neden olur. Ayrıca cinsel isteksizliğe de neden olan fast food’un tüketilmemesi ya da çok nadir tüketilmesi
uzmanlar tarafından çok sık dile getiriliyor.

5. Nane

Nanenin zararlı olabileceğini hiç düşünmediğinizi biliyoruz. Sadece tat vermek amacı ile ya da sağlığınızı geri kazanmak için tükettiğiniz nane aslında erkekler için libido düşüren bir besin. Nanenin vücudu soğutması ve erkeklerde testosteron hormonunun azalmasına neden olması, kişide cinsel isteksizliğe neden olabilir.

6. Alkol

Romantik bir akşam yemeği yanında birer kadeh alkol elbette size rahatlatabilir ya da siz rahatlattığını düşünebilirsiniz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu zaten biliyoruz. Hatta alkolün tamamen zararlı bir şey olduğu çok bilindik bir şey. Fakat her şeye rağmen tüketmek istiyorsanız siz yine de fazla tüketmemeye özen gösterin. Fazla alkol kullanımı kişide testosteron hormonunun azalmasına neden olur. Bu durumda da libidonuz düşer. Ayrıca kadınlarda cinsel isteksizliğe ve orgazm olmada zorlanmaya neden olan alkol erkekte de erken boşalmaya sebep olabiliyor.

7. Kızartma

Kızartma da yine her şekilde sağlığa zararlı olduğu bilinen bir şey. Kalpte ve damarda yağlanmaya neden olan kızartma türlerinin aynı zamanda erkekte hormonal dengesizliğe neden olduğu ve libido düşürdüğü de bilinen bir gerçek.

8. Çikolata

Aslında çikolatanın insana daha fazla şevk ve mutluluk verdiği bilinir. Fakat tüketilen çikolata %70’ten daha az kakao oranına sahipse tüketiminizin ardından sizi mutlu ederken libidonuzda düşüşe neden olacaktır. Bu yüzden uzmanlar tarafından tüketilen çikolatanın %70 kakao barındırmasına özellikle dikkat edilmesi gerektiği sık sık dile getiriliyor.

9. İşlenmiş Et

Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etler de vücuda zararı sık sık dile getirilen besinler arasında. Vücuda zararı olduğunu bildiğimiz bu besinin cinsel anlamda isteksizliğe ve hormonal dengesizliğe de neden olduğu uzmanlar tarafından ortaya konmuştur.

10. Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri içinde bulundurdukları yapay tat ve renklendiriciler ve diğer kimyasallar yardımıyla kişiye anında enerji vermesi ile kullanımı çok yaygın olan ürünler. Fakat size anında enerji vermesinin yanında içindeki maddelerden dolayı libidonuzu düşürecek. İçinde bulunan kimyasallar nedeni ile özellikle erkeklerde hormonal dengesizliğe neden olan enerji içecekleri cinsel isteksizliği de beraberinde getirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.