Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lif Yırtılması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kas lifleri yapısal olarak basınç ve kuvvete karşılık verebilecek dayanıklılığa sahiptir. Fakat kas lifleri çeşitli fiziksel aktiviteler sırasında aşırı zorlanma sebebiyle yırtılabilir. Ağır egzersiz ve spor yapan bireylerde lif yırtılması sık rastlanan bir durumdur. Kas liflerinin kopması, yırtılması genellikle darbe, kaza veya hasar gibi fizyolojik etkenler sonucunda görülür. Spora başlamadan önce vücudun ısınmamış olması lif kopmasının en bilinen nedenidir.

Spor veya egzersiz sırasında kaslar mutlaka ağır hareketlere hazırlanmalıdır. Yani vücudun ısınması gerekir. Ağır aktivite gerektiren işlerde çalışan bireylerde de kas yırtılma ihtimali yüksektir. Yırtılan bölgede hareket kısıtlanması, ağrı, acı ve morarmalar gözlenebilir. Bu yazımızda lif yırtılmasının neden olduğundan ve nasıl geçebileceğinden bahsedeceğiz.

Lif Yırtılmasının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak bu durumun iki sebebi vardır:

 • Belirli kas grubunun üzerine dayanabileceği maksimum dirençten daha fazla yük binmesi,
 • Bu kas grubunun kuvvetli bir şekilde kasılıp daha sonra gevşeyememesi.

Doktorlar tedaviyi kolaylaştırabilmek adına kas yırtılmasını 3 grupta incelerler.

İlki birinci derece gerilmelerdir. Bu grup hafif yırtılma olarak adlandırılır. Grup içinde sadece birkaç tane kasın gerilip kopması incelenir, zarar gören kas hassas ve ağrılı bir hale gelse de normal kuvvetini koruyabilir. İkinci derece gerilmeler ise çok fazla sayıda lifin incinmesini ve ilkine göre daha şiddetli kas ağrılarının ve bazı kısımlarının şişme ve morarmalar göstermesidir. Üçüncü derece gerilmelerde de kas baştan aşağı kopar. Bazen kasın tendonlardan kopup iki parçaya ayrılması esnasında patlama sesine benzer bir ses duyulur. Bu tip yırtılmalar ciddi ağrı ve şişmelere, renk değişimlerine yol açıp kasın işlevinin tamamen yok olmasına neden olur. Kasın ana yapısında tamamen bozulmalar ve kasın kopan parçalarının birbirinden ayrılmasıyla deri altında çökmeler ve boşluklar oluşturur.

Kas yırtılması genellikle spor yaparken görülse de herhangi bir yerden atlarken, merdiven çıkarken veya bir eşya taşırken de görülebilir.

Lif Yırtılmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Kaslarda şişme ve renk solması görülebilir.
 • Kasın yırtıldığı düşünülen yerlerde morarmalar gözlenebilir.
 • Kas gücünde azalmalar veya çok şiddetli hareketlerden sonra kasın işlevinin tamamen kaybı gözlenebilir.
 • Sakatlanma sırasında kastan patlama sesi duyulabilir.
 • Üçüncü derece gerilmeler kasın yapısında bozulmalara ve yırtılan bölge kısmında deri altında çöküntülere neden olabilir.

Lif Yırtılması Teşhisi Nasıl Konulur?

Doktora gittiğinizde size kas ağrılarını tetikleyen bir aktivite yapıp yapmadığınızı ve kaslarınızdan patlama sesi gelip gelmediğini sorar. Sakatlıktan sonra görülen belirtileri ve kas gücünde kayıp olup olmadığını veya kası hareket ettirirken bir zorlanma olup olmadığını sorgular. Tüm bunlara ek olarak ateş, kilo kaybı, bileklerde karıncalanma hissi, idrar veya mesane problemleri durumlarını sorar.

Ardından tıbbi geçmişinizi not edip muayeneye başlar. Kas hassasiyeti, spazmı ve zayıflığını kasları hareket ettirerek kontrol eder. Test sonuçlarına göre hafif veya orta şiddette sakatlanma varsa daha fazla test yapmaya gerek duymaz. Fakat üçüncü derece lif yırtılması gözlenmişse röntgen ve emar sonuçlarına göre tedavi yöntemi uygular.

Lif Yırtılmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Kaslarda sakatlık sonrasında gözlenen şişme ve morarmayı önlemek için fark edildiği an buz torbasını sorunlu bölgeye uygulamak gerekiyor. Bu işlemi uygularken kasın da gergin olunmasına dikkat edilmelidir. Şişme dindiği zaman sıcak uygulamaya geçilebilir. Fakat erken uygulandığı takdirde ağrı ve şişme artış gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta sıcak veya soğuk işlemin bir bez veya torba içinde sorunlu bölgeye uygulanmasıdır.
 • Gerilen kası dinlendirmeye özen gösterin.
 • Ağrıyı azaltmak ve hareket yeteneğini koruyabilmek için aspirin gibi ilaçlar kullanılabilir.
 • Sakatlanan bölgenin seviyesini yükseltmek şişmeyi azaltacaktır.
 • Her saat başı 20 dakikalık buz uygulaması yapmaya özen gösterin. Bu sayede hissedilen ağrı da azalacaktır.
 • Doktora gittiğinizde kas sakatlığının derecesini belirleyip ona göre atel veya koltuk değneği kullanmanızı önerebilir.
 • Doktorunuzun belirttiği kas gevşetici hareketleri yapmaya ve verilen ilaçları düzenli kullanmaya özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.