Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lifli Besinlerin Vücuda 8 Faydası

Sağlıklı beslenme ile ilgilenenlerin son dönemlerde hemen hemen her yerde kulağına çalınan iki kelime var: lifli besinler. Peki nedir bu lifli besinler? Lif, kısa bir tarifle besinlerin bağırsak enzimleri tarafından parçalanamayan kısmı olarak tarif edilebilir. Biz genellikle lifli besinleri suda çözülebilir lifler ve suda çözünemez lifler olarak iki kategoride inceliyoruz. Her iki grubunda vücudumuz için farklı faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Biz de bu listemizde lifli yiyeceklerin neler olduğunu, ne işe yaradıklarını ve vücudumuza nasıl yararlar sağladıklarını sizler için sıraladık. Gelin lifli besinleri daha yakından inceleyelim.

1. Suda Çözünebilir Lif İçeren Besinler

Suda çözülebilir besinler sindirim sistemimize girdiğinde su ile çözülür ve bir jel kıvamını alır ama sindirilmezler. Bu sayede sindirim sistemimiz yavaşlar ve daha uzun süre tok olduğumuzu hissederiz. Bu nedenle lifli yiyecekler kilo vermek isteyenlerin en önemli yardımcısı niteliğinde. Yulaf ezmesi, kinoa, chia tohumu, arpa gibi tahıl ürünleri portakal, greyfurt, erik, armut, şeftali, elma, muz gibi meyveler, mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller, brokoli, havuç, brüksel lahanası, domates, patates ve kabak gibi sebzeler suda çözülebilir lifli yiyeceklerin sadece birkaç örneğidir.

2. Bu Besinleri Tüketmek Vücudunuz İçin Çok Faydalı

Yukarıda saymış olduğumuz besinler ve benzerleri uzun süre tokluk hissi yarattığı için kan şekerinin sabit kalmasını sağlıyor ve ani açlık krizlerini, şeker düşmelerini engelliyor. Daha az yemenizi sağladığı gibi bu besinlerin içerisindeki besin değerlerini vücuda çok daha yavaş alındığı için sizi uzun süre enerjik tutuyor ve yediğiniz besinden daha fazla yararlanmış oluyorsunuz. Suda çözülebilir lifler kandaki kolesterol seviyesinin ayarlanmasında da önemli rol oynuyor.

3. Suda Çözünmeyen Lif İçeren Besinler

Bağırsaktan sindirilmeden çıkan bu besinlerin ise en önemli özelliği bağırsak hareketlerini hızlandırması ve kabızlık gibi problemlere kolayca çözüm bulmasıdır. Şalgam, pancar, taze fasulye, kereviz, soğan, soya fasulyesi, salatalık, patlıcan, mısır ve lahana gibi sebzelerin az pişmiş ya da çiğ halleri, kabuklu ve çekirdekli meyvelerin büyük bir çoğunluğu, buğday kepeği, yulaf kepeği, buğday tohumu, kepekli çavdar unu gibi tahıl ürünleri, badem fıstık, kuru şeftali, ceviz gibi kuruyemişler suda çözünmeyen lifli besinlere örnek verilebilir.

4. Kabızlık Problemi İçin Birebir

Bu besin grubundan yiyecekler tüketmeniz sindirim sistemi ile ilgili bütün sorunlarınıza derman olabilir. Hemoroid riskini azaltmaktan, kabızlığa kadar sindirim sistemi problemlerinizin hepsinde lifli yiyeceklere bir şans vermeyi deneyin.

5. Lifli Besinler İle Zayıflayın

Düzenli bir şekilde lifli besinler tüketmek günlük kalorinizi en az %10 azaltıyor. Yani günlük daha az enerji verici besinler tüketiyorsunuz. Uzun süre tok kaldığınız için yeme ihtiyacınız azalıyor ve bu esnada hareket ederseniz yağ yakımınız hızlanıyor. Spor yapmıyor bile olsanız kadınlar için günde 25 gram erkekler için ise 35 gram lifli besin tüketmek kilo vermenin anahtarı olabiliyor.

6. Cildiniz Güzelleşsin

Lifli besinler tükettikçe vücudunuz için son derece zararlı trans yağ ve şeker içeren besinlerden uzaklaşmış oluyorsunuz. Zararlı besinlerden günde %10 daha az tüketmek bile hem kendinizi daha sağlıklı hissetmenizi hem de aynaya baktığınızda cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Toksinlerden arınmaya başlayan cilt eskisine göre daha az yağ üretiyor ve dengeli bir beslenmenin verdiği canlılık ile cildiniz ışıldıyor.

7. Faydaları Saymakla Bitmiyor

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki lifli gıdalar tüketmek kolesterolü düşürdüğü için kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini %9 oranında düşürüyor. Her gün 7 gram lif tüketmek felç geçirme riskini %7 azaltıyor. Ayrıca karmaşık diyet programları yerine günlük besinleriniz arasında ihtiyacınız kadar lifli besin eklemenin daha fazla kilo verdirdiği de araştırmacılar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Yine dikkatli olmakta fayda var günlük ihtiyacınız olan lif miktarını bir anda aşmak gaz, şişkinlik ve karın ağrısı yapabilir. Ayrıca lifli gıdaların aşırı tüketimi demir magnezyum, çinko ve kalsiyum gibi minerallerin emilimini engelleyebilir.

8. Günlük Aldığınız Lif Miktarını Arttırmak İçin

İşe ekmeğinizi değiştirmekle başlayabilirsiniz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ve kepekli ekmekler tüketmek sizi çok daha uzun süreler boyunca tok tutacak ve günlük lif ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olacaktır. Yoğurt ve ayran gibi besinlerinizin içerisine biraz kepek unu, chia, keten tohumu ya da kinoa ekleyip tüketmeyi deneyebilirsiniz. Suyla karıştığında jel kıvamını alan chia tohumuğunu içtiğiniz suyun içerisine ekleyebilirsiniz. Kahvaltılarda mısır gevreği yerine yulaf ezmesi tercih edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.