Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Limon çayı her sabah ilk içeceğiniz içeceklerden birisi olmalıdır. Sabah kalktığınızda her şeyden önce limon çayı içmek, sağlıklı kalmak için oldukça iyi olmaktadır. Sağlık açısından bu yararı ise uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Limon çayının etkileri yaşınız ilerledikçe sizlere sağlamış olduğu yararlarını daha net bir şekilde fark etmiş olacaksınızdır.

Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz tüm gıdalar hayatımızı ve sağlığımızı etkilemektedir. Ancak sabahları tüketmiş olduğumuz gıdalar bizleri daha çok etkilemektedir. Bu anlamda limon çayı sizlere yarar sağlayan içeceklerin başında gelmektedir.

Sabahları ılık limonlu bir çay tüketmek, kilo vermenize yardım etmektedir. Ayrıca karaciğer ve sindirim sistemine yardımcı olarak gün içindeki metabolizmanızı da hızlandırmaya yardım etmektedir.

Limon, güçlü antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık arttırıcı güçlere sahiptir. Limon ayrıca bağışıklığınızı artıracak ve enfeksiyonla mücadele edeceklerdir. Limon çayının içerisinde bulunanlar ise şöyle sıralanmaktadır;

  • Yüksek C vitamini
  • Sitrik asit
  • Kalsiyum,
  • Bioflavonoids
  • Pektin

Limon Çayı Nasıl Hazırlanır?

Limon çayı, saf su kullanarak olmalıdır ve sıcak değil ılık olmalıdır. Vücudumuzun kendi vücut ısısına en yakın ısıda, en iyi şekilde çalışır, vücut aşırı sıcaklıkla ile başa çıkmak için çok çalışmak zorundadır ve biz bedenimize bunu engel değil, yardımcı olmasını istemekteyiz. Ayrıca organik ideal taze limon tercih etmelisiniz. Gün içerisinde bir bardak limon çayı tüketmek sizlere oldukça yeterli gelecektir. Bir fincan çay için sadece yarım limon kullanmanız yeterli olacaktır.

Limon çayını hazırlamanız sadece birkaç dakikanızı alır. Ancak limon sıkmanız kimi zaman vakit alabilmektedir. Ayrıca buz küpü halinde dondurarak buz küpü şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonrasında sıcak su yardımı ile kolay bir şekilde içime hazırlayabilirsiniz.

Limon çayının içerisine şeker koymadan tüketmeniz sizler için daha sağlıklı olacaktır. Bu yüzden olabildiğince az şeker kullanmalı ya da kullanmamanız gerekmektedir.

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Limon çayı düzenli ve dozunda tüketildiği zaman bizlere sağlık açısından birçok yarar sağlamaktadır. Bu durumda sizlere sağlayacak olduğu faydaları şöyle sıralanmaktadır.

1.Nemlendirme  

cilt-kurulugu-bakim-sarisin-kadin-mkl

Limon çayı içmeniz ile birlikte dakika içinde vücudunuz yeniden nemlenmektedir. Biz uyurken hızlı ve biz uyandığımızda dehidratasyon hafif bir durumda gerçekleşmektedir.

Limon çayı, ılık su ve limon suyu, stresli olduğunuzda, kabız veya kendinizi bitkin hissettiğinizde sürekli olarak bedeniniz susuz kalmaktadır ve bu nedenlerde hızlı yaşlanmaya ve vücudunuzda meydana gelecek olan bozulmaları artıracaktır. Limon çayı vücut tarafından kaybolan sıvıyı yerine getirerek, daha dinç ve genç bir vücudun oluşmasına yardımcı olur.

Vücudumuzda yaklaşık olarak % 70-75 oranında su bulunmaktadır. Vücudumuzdaki sıvı miktarının sabit kalmasına yardımcı olması nedeniyle, cildiniz daha kolay nemlenecek ve bu sayede daha sağlıklı, güzel bir cilde sahip olacaksınızdır.

2.Sindirim

6. Sindirim sistemi

Limon çayı aslında bedeni temizleme için kullanılan bir içecek değildir ancak içerisinde bulunanlar sayesinde sindiriminize yardımcı olmaktadır. Karaciğer ve temizlik işini gerçekleştiren böbrekler, bizlerin daha iyi sindirim yapabilmemiz için gereken asitleri üretmeye yardımcı olur. Vücudun doğal sindirim asitleri – limon asitleri tükürüğe benzer bileşim ve sindirim sıvıları içinde hidroklorik asitleri bulunmaktadır. Limon da sindirim sistemindeki toksinleri vardiya etmeye yardımcı mineraller ve vitaminler bakımından yüksektir. Limonlar vücut tarafından sindirilir ve bu nedenle mide ekşimesi, asit reflü, şişkinlik gibi hazımsızlık belirtilerini hafifletmek için yardımcı olur. Limon sitrik asit sayesinde sağlıklı sindirim yardımcıları ve karaciğer uyarır, enzimleri üretmeye yardımcı olur.

Amerikan Kanser Derneği, ılık limonlu çayın bağırsak hareketlerini uyarmak için kanser hastalarına yardımcı olduğunu belirtmektedir.

3.İdrar Söktürücü

fft99_mf5938653

Limon, doğal diüretik olan doğal bir idrar söktürücü olmaktadır. Bu nedenle serbest toksinlerin vücuttan atılmasına ve detoksifikasyon etki yaratarak, şişkinliklerin yok olmasına yardımcı olmaktadır.

4.Cilt Sağlığı

3. Cilt sağlığı

Limon çayı ile birlikte vücudunuzda bulunan tüm kızarıklar ve benzeri cilt sorunları zamanla yok olacaktır. Bu iyileştirmelerini sağlaması limonun içerisinde bulunan C vitamini sağlamaktadır. Ayrıca bu etkisinin yanı sıra cildi nemlendirmeye yardımcı olarak, cilt sorunlarınızı yok edecektir. C vitamini veya askorbik asit, kolajen üretimi, cilt sıkılığı ve mukavemeti vermek üzere yeni hücre ve kan damarlarının büyümesine yardımcı olmaktadır. C vitamini ayrıca cildimizin kendini tamir etmesine yardımcı olan skar dokusu ve ligament oluşturmasına yardımcı olur. Limon içerdiği C vitamini ile cildimizi gençleştirir ve bize canlı bir parlaklık verir.

5.Bağışıklık Sistemi

bağışıklık1

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en kolay, en ucuz ve en etkili yollarından biri antioksidanlar ve C vitamini açısından yüksek olan gıdalar ve içecekler tüketmektir. Limon suyu veya limon çayını içmek ise antioksidanları ve C vitaminini barındırdığı için sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca bunlar düzenli hastalıklara ve hastalıkla savaşmaya yardımcı olur. Limon, beyin ve sinir fonksiyonu kontrol altına alarak kan basıncı uyaran potasyum içermektedir.

Limonlar anti–inflammatory bulundurmaktadır. İnflamasyon birçok sağlık sorunlarına neden olabilir. Astım ve diğer solunum semptomları olan kişiler limonlu çay veya limon suyundan içmeleri bağışıklık sistemlerini güçlendirecektir.

Limon çayını düzenli içmeniz ile birlikte, dışarıdan gelecek olan mikroplara karşı, vücudunuzu daha dirençli hale getirebileceksiniz.

7.Ağız Kokusu

ağız-kokusu-2

Limon çayı, bizim diş sağlığımıza sağlamış olduğu yararlara ek olarak, ağzımızda oluşan kötü kokuları yok etmeye de yardımcı olmaktadır. Limon çayı tüketerek ağızda bulunan bakteri yok edebilirsiniz. Limon asitli özelliği nedeniyle, dişler üzerinde aşındırma yapmaktadır. Bu sebepten dolayı çayınızı yaparken limon oranının fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

8.Hızlı İyileşme

kuruluga-karsi-goz-kirpin

Limon çayı, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğini yazımın öncesinde sizlere bahsetmiştik. Bağışıklık sistemimiz güçlü ise daha çabuk iyileşiriz. Limonda bolca bulunan C vitamini, oluşan yaralarını iyileştirmek için yardım eder ve temelde kemik ve kıkırdak dahil olmak üzere vücudun tüm dokuları ile ilgilenir. C vitamini ayrıca bize stres ve anksiyete kurtarmaya yardımcı olur. Bu da bizlerin hem bedenen hem de ruhen hızlı bir şekilde iyileşmemize yardımcı olur.

9.Enerji

59905

Kimi zamanlarda, gün içerisinde kendimizi yorgun ve modumuzun iyi olmadığını hissedebiliriz. Bu zamanlarda limon çayı içmek sizlere yardımcı olacaktır. Sizlere kaybettiğiniz enerjinizi geri verecek ve aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

10.Kilo kaybı

evde zayıflama taktikleri

Limon çayı, en bilinen özelliklerinden birisi olarak kilo vermeye yardımcı olması ile bilinmektedir. Limon çayının içerisinde bulunan pektin lifi sayesinde kilo vermeniz daha kolay bir hal almaktadır. Bu sebeple kilo problemi olanlara veya kilo vermek isteyen kişilere uzmanlar tarafından limon çayı önerilmektedir. Düzenli olarak limon çayı içmeniz ile birlikte zaman içerisinde kilo vermeye başlayacaksınızdır.

Tabii ki tek başına sadece limon çayı tüketmek tüm bu faydaları getirmez. Yazımızın öncesinde sizlere bahsetmiş olduğumuz tüm bu sağlık yararların etkilerini görmek için genel bir sağlıklı beslenme planınızın olması gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir. Ayrıca sabahları su ve limon çayı içmek sizlere çok büyük faydalar getireceğini unutmayınız.

Limon çayının sizlere sağlamış olduğu yararları artırmak için, içine zencefil ekleyerek tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.