Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Limon İle Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar

Limon insan vücuduna birçok fayda sağlar. Özellikle güçlü bir C vitamini kaynağı olan limon, insan vücudunda herhangi bir rahatsızlık olması durumunda kısa bir süre içerisinde iyileştirici güce sahiptir. Limon, insan vücudunu temizlemek, arındırmak ve vücuttan atmak için kullanılan eşsiz bir besin maddesidir. Limon özellikle üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde en çok kullanılan bir meyvedir. Limon sadece hastalıkların tedavisinde kullanılmaz, aynı zamanda cilt maskesi, el bakımı ve ev yapımı ilaç olarak da kullanabilirsiniz.

Limon İle Hazırlanan Ev Yapımı İlaç Tarifleri

İnsan vücudunun en temel ihtiyaçlarından biri olan C vitamini büyük oranda limonda bulunur. Bu nedenle yediğiniz, içtiğiniz her alanda limon tüketebilirsiniz. İçtiğiniz suya kadar, hayatınızın her alanına limonu dahil edebilirsiniz. Limonu hasta olduğunuz zaman tedavi aşamasında da güvenle kullanabilirsiniz. Limonun bazı sağlık sorunlarını kısa bir sürede tedavi etme özelliğine sahip olduğu için, yeterli miktarda tüketmenizde fayda var. Bazı sağlık sorunlarını tedavi etmek için ilaç kullanmak yerine, evde kendiniz doğal ilaçlar elde edebilirsiniz.

Hipertansiyon İçin Limon

Hipertansiyon, günümüzde yanlış ve düzensiz beslenme sebebiyle herkesin sahip olabileceği bir sağlık sorunudur. Yüksek tansiyonunu normal seviyede tutmak için her gün limon tüketebilirsiniz. Böylece kan basıncınızı da normal değerler içerisinde tutmayı başarabilirsiniz. Limonu her gün tüketebilmeniz için bir bardak suyun içerisine yarım limonun suyunu sıkabilirsiniz. İsterseniz meyve suyunun içerisine de limon ilave edebilirsiniz. Her gün düzenli bir şekilde limon tükettiğiniz zaman, yüksek tansiyonunuz normal seviyeye gelecek, vücudunuz temizlenecek ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Limon

Limonun yüksek oranda C vitamini içeriğine sahip olduğu için özellikle boğaz ağrısında, nezle ve grip gibi sağlık sorunlarında daha fazla tüketilir. Aynı zamanda limonun altibakteriyel bir özelliği bulunur. Bu nedenle hastalığa neden olan bakterileri kısa bir süre içerisinde yok eder ve hastanın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Limon düzenli olarak tüketildiği zaman, insan vücudunun koruma kalkanı olan bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Rahat Bir Uyku İçin Limon

Kolay bir şekilde zorlanmadan uykuya dalmak ve rahat bir uyku süreci geçirmek herkesin sahip olmak istediği bir durumdur. Genel olarak günün yorgunluğunu, stresini üzerinizden atamadığınız zaman rahat bir şekilde uykuya dalamazsınız. Özellikle gün içerisinde yaşadığınız olumsuz durumlar varsa, uykuya dalma süreciniz artar. Bunun yaşanmaması ve kısa bir sürede uykuya dalabilmeniz için tek yapmanız gereken üç dilim limonu bir bardak suyun içerisine koymak. 5-10 dakika sonra limonun içeriğinde yer alan vitaminler suya geçecek ve suyu içtiğiniz zaman daha çok rahatlayacaksınız. Eğer isterseniz limon çiçeği çayı da yapabilirsiniz. Kaynayan suyun içerisine birkaç adet limon çiçeği koyun ve demleninceye kadar bekleyin. Limon çiçeğinin rahatlatıcı ve gevşetici özelliği daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Kilo Vermek İçin Limon

Herkesin en büyük hayallerinden biri de istediği vücut ölçülerine sahip olmak ve zayıf bir formu korumak. Güne enerjik bir şekilde başlayabilmeniz ve yemeklerden önce iştahınızın azalması için limon tüketebilirsiniz. Her gün bir sürahi suyun içerisine 4-5 dilim limon koyup, gün içerisinde bitirmeye çalışın. Eğer isterseniz limonlu smoothie içecekleri de hazırlayabilirsiniz. Bunun için az yağlı yoğurdun içerisine, bir dilim ananası ve limon suyunu ilave edin. Blendırda küçük parçalar haline gelinceye kadar karıştırın. Bu içeceği her gün taze bir şekilde hazırlayıp, tüketebilirsiniz. Düzenli olarak limon tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı için istediğiniz forma kolay bir şekilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Sindirim Sorunlarını Azaltmak İçin Limon

Bazen çok fazla beslenmeden dolayı sindirim sorunu yaşanabilir. Bu sorunu yok etmek için limon tüketebilirsiniz. Örneğin öğlen ve akşam yemeklerden önce, limon çiçeği ile çay hazırlayabilirsiniz. Limon çiçeği çayı sindirim sorununuzun azalmasına ve bir süre sonra tamamen geçmesine yardımcı olacaktır.

Öksürük İçin Limon

Üst solunum yolları enfeksiyonunda ortaya çıkan öksürük, herkes için büyük bir sorun haline gelir. Hasta olduğunuz zaman öksürüğünüzün azalması için limon tüketebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir kaşık balı benmari usulü ısıtın. Yarım fincan ılık suyun içerisine ısıttığınız balı ve bir limon suyunu ilave edin. Limon çayını yavaş yavaş için, yalnız çok sıcak olmamasına dikkat edin. Öksürük için farklı bir tarif uygulamak isterseniz, iki diş sarımsağı ortadan ikiye kesin ve limon suyunda birkaç saat bekletin. Karışımın tadı biraz acı gelebilir fakat öksürüğün geçmesi için birkaç kaşık yemeniz gerekir. Öksürüğünüz bu karışımı tükettikten sonra biraz hafifleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.