Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Limon Otunun Faydaları

Limon otu, buğdaygiller ailesinde yer alan otlardan biridir. Citronella ve Lemon grass isimlerine sahip olan bu ot iki ya da üç metreye kadar uzayabilir ve leylak renkli olup çiçek açan bir ağaçtır. Limon otu adını limon kokan yapraklarından alır. Uçucu yağ, organik asitler, limonen, citral cineol ve borneol gibi maddeler barındırır. Asya mutfağında bahar zamanı tıbbi bir bitki olarak kullanılır. Kuzey Amerika, Akdeniz ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri ve İspanya’da yer alan ülkelerde de kültürleri yapılır.

Limon otunun çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara şifa olması için kullanıldığı bilinir. Halk arasında limon nanesi olarak da bilinen ve literatürde Melissa ismine sahip olan oğul otunun stresten mide rahatsızlıklarına kadar birçok farklı hastalığa etkisi bulunmakta olup kokusunun da rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu söylenir. Oğul otundan ve kokulu bir bitki olması sebebiyle kozmetik alanında da sıklıkla kullanılır. Bu otun faydalarından genellikle Avrupa’da faydalanılır. Öksürüğe ve solunum yollarının temizlenmesine iyi gelen bu bitki peyzaj için de birebirdir.

Bu bitkinin bu isme sahip olma sebebi dokunulduğu takdirde yapraklarından yoğun bir şekilde limon kokusunun yayılması olarak bilinir. Birçok haşere ve sinekleri uzak tutan bu bitki, neral, jeranial, sitral, linalol ve limonen gibi çeşitli maddeler bulunur. İltihap giderici, ağrı kesici, balgam söktürücü, spazm çözücü, yüksek tansiyon düşürücü ve sivrisinek kovucu etkilere sahiptir. Midenin rahatlamasını sağlar, hazmı kolaylaştırır, iştahı açar ve ateş düşürür.

 

Limon Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Solunum Yolunu Temizler

Özellikle limon otundan yapılan çay ile birlikte öksürmenin üzerinden kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Limon otu çayının solunum yollarını temizleme özelliğine sahip olması sayesinde bu mümkün olur.

2. Baş Ağrılarına İyi Gelir

Limon otunun içerisinde yer alan maddeler iyi bir ağrı kesici olmasını sağlar. Bu sebeple de başta baş ağrısı olmak üzere vücutta meydana gelen birçok ağrı için de kullanılır. Bu sayede kendini sürekli tekrar eden baş ağrılarını da üstesinden gelebilirsiniz.

3. Vücudu Zararlı Maddelere Karşı Korur

Radyasyon, toksin maddeler, gürültü ve sağlığa zararlı birçok faktörün etkisi altında kalmış olan iş yerlerinden birinde çalışan ya da ekoloji bakımından kötü şartlar altında yaşamakta olan kişileri çeşitli sorunlarını giderir.

4. Stres Giderir

Limon otundan yapılacak olan çayın oldukça etkili bir stres giderici olması sebebiyle özellikle sınavlara hazırlanan çocuklar ya da yoğun tempoyla çalışmakta olan kişiler tarafından kullanılması gerekir.

5. Tansiyon ve Şeker Hastalığına İyi Gelir

Kan şeker seviyesini dengeye soktuğu için diyabet hastaları için birebir olan bu ot aynı zamanda tansiyonu da düşürdüğü için yüksek tansiyon hastaları tarafından gönül rahatlığı ile kullanabilir.

6. Kanser Hücrelerini Yok Eder

Limon otu bitkisinin bünyesinde yer alan citral isimli madde ile kanser hücrelerini yok ettiği, hali hazırda oluşmuş olan kanser hücrelerine karşı savaş açtığı ve bu hücrelerin oluşumunu engellediği bilinir.

7. Fiziksel Dayanıklılığı Arttırır

Özellikle ciddi ve uzun süre boyunca yaşanmış olan bir hastalığın ardından rehabilitasyon aşamasında kullanılabilecek olan limon otu sizlere bireysel dayanıklılık verir.

8. Kansızlığa İyi Gelir

Limon otu ve limon otu çayının da kansızlığa karşı savaş açtığı bilinir.

9. Yaşlanmayı Geciktirir

Bir litre kaynar suyun içine bir avuç limon otu attıktan sonra on dakika boyunca su buharında tutmalı ve ardından da cilt bakımı olarak kullanmanız ya da limon otundan tonik yaptıktan sonra kullanmanız halinde hem kırışıklıklarınız hem de yaşlanma gecikmiş olur.

10. Oda Parfümü Olarak Kullanılır

Limon otu bitkisinin yaprakları kullanılarak oda parfümü yapmak mümkün olur. Ayrıca bu ot sayesinde sivrisinekleri de uzaklaştırmanız mümkündür.

Bununla birlikte diğer faydalar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Prostat rahatsızlığına karşı iyi bir etkiye sahiptir.
  • Mideyi rahatlatır.
  • İştah açar.
  • İltihap giderici özellikleri bulunur.

Limon Otu Nerede Kullanılır?

Limon Otunun Bitkisel Tedavideki Yeri: Güçlendirici, idrar söktürücü, sindirim kolaylaştırıcı, öksürük kesici ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Mide şişkinliğine, gribe ve çeşitli sindirim sorunlarına karşı çay yapılarak içildiği zaman oldukça iyi gelir. Sinirsel kusmalara karşı etkisi olan bu otun, Gut hastalığı ve şişkinliğe karşı ayak banyosu ile birlikte iyi geldiği de bilinir. Burkulmalara ve romatizma ağrılarına da iyi gelir. Ayrıca kuru yapraklarını kullanarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Limon Otu Uçucu Yağı: Sıvı görünüşlü, hareketli, duru, limonsu, hafif topraksı, hoş kokulu, taze ve yeşilimsi açık sarı bir renge sahip olan bu yağ, sakinleştirici, kan dolaşımını rahatlatıcı, damar açıcı, sindirim kolaylaştırıcı ve dokuları güçlendirici özelliklere sahip olarak karşımıza çıkar. Kas ve sinir refleksleri bozukluğu, karın ağrısı, sindirim sorunları, gaz, kas gevşekliği, eklem iltihabı, karaciğer yetmezliği, uyuz, selüloit, yüksek ateşli bulaşıcı hastalıklar, kolera, sinirsel tansiyon ve aşırı terleme durumlarında kullanılır.

Lavanta ve papatya ile birlikte sinüzite karşı gelen bu yağ, mercanköşk ve lavanta ile birlikte sinir sistemini rahatlatır. Bir bardak sıcak suyun ya da bir kaşık balın içine bir damla eklendiği zaman vücuda birçok fayda sağlar. Saç şampuanlarında kullanılması halinde ise parlaklık sağlar. Cilde uygulanacağı zaman ise göze yakın yerlere sürülmemesi, küçük çocuklar ve bebeklerden uzak tutulması, hassas ciltlere sahip olan kişilerin uzak durması, çay ağacı, biberiye, alman papatyası, ıtır, fesleğen, mandalina, limon, sarıçam ve mercanköşk gibi uçucu yağlar ile badem, buğday ve avustralyafındığı bitkisel yağları ile birleştirilerek kullanılır.

Mutfaktaki Yeri: Limon kokulu rizom isimli köksapları ile birlikte körpe yaprakları kullanılır. Sert yaprakların haşlanarak kullanıldığı da görülür. Hoş limonsu kokulu taze kök yaprakları tercih edilir ve buy bitki Asya’da yer alan tüm baharatçılarda bulunur. Başta Vietnam ve Taylanda olmak üzer, Laos, Malezya ve Endonezya gibi Güneydoğu Asya ülkeler için vazgeçilmez bir bitki olarak karşımıza çıkar. Körili yemeklere, çorbalara, balıklara ve soslara benzersiz bir lezzet katar. Ayrıca serinletici içeceklerde de kullanılır.

Limon Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Limon otu çayını yapabilmek için 30 gram kadar kurutulmuş limon otunun üstüne bir litre kadar kaynar su koymalı ve ardından 20 ya da 25 dakika kadar demlenmeye bırakmalısınız. Çaya tat katmak için bal ya da şeker kullanmak tercihinize kalmış olsa da herhangi bir ilave madde ile tatlandırılmadan içilmesi halinde daya faydalı olur. Günde iki bardak içebileceğiniz bu çayın ikinci bardağını aradan 18 saat geçtikten sonra içmenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.