Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Limonun Mucize Gibi 10 Kullanımı

Sıcaktan bunaldığımız yaz aylarının en serinletici içeceğinin ham maddesi, ferahlatıcı lezzeti ile vitamin deposu, üstelik kabuğundan suyuna kadar her parçası ayrı ayrı sağlıklı ve kullanışlı bir meyve… Evet, doğru tahmin ettiniz, limondan bahsediyoruz. Limonun sindirim sistemine yardımcı olması, idrar söktürücü olması, karaciğeri temizlemesi, ağız hijyeni sağlaması, kan dolaşımını hızlandırması, kötü kolesterolü düşürmesi gibi saymakla bitmeyen faydalarını hepimiz az çok biliyoruz. Peki, limonun farklı kullanım alanlarından haberdar mıyız? Temizlikten, cilt bakımına, dezenfeksiyondan, koku gidermeye kadar limonun çok sayıda farklı kullanım alanı bulunmakta. Günlük hayatınızın hemen hemen her alanında kullanabileceğiniz limonu gelin hep beraber inceleyelim.

1. Limonla kötü kokulara son

Limonun kötü kokuları yok etme anlamında harikalar yarattığını biliyor musunuz? Örneğin bulaşık makinenizden gelen kötü kokuları önlemek için çatal-kaşık bölümüne yarım limon koymanız yeterli olacaktır. Ya da limon kabukları ile karanfili beklettiğiniz suyu bir spreyli şişeye koyarak oda parfümü olarak kullanabilirsiniz. Kötü kokuları gidermede doğal ve kimyasalsız bir diğer seçeneğiniz ise karbonat, karanfil ve limon kabuklarını koyduğunuz bir kaseyi banyo, mutfak, tuvalet ya da odanızın bir köşesine koymak olabilir. Balık gibi bulaşıkta koku bırakan yiyecekler pişirdiğiniz bulaşıklarınızı yıkamadan önce ya da sonra limonla ovup durulamak da bu kokunun yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yapacağınız keklere ya da kurabiyelere biraz limon kabuğu rendelerseniz hem mis gibi kokacaklar hem de hafif bir limon aroması ile daha lezzetli olacaklar.

2. Yağ çözücü olarak kullanabilirsiniz

Bulaşık deterjanlarının hep limon aromaları oldukları dikkatinizi çekmiştir. Bunun nedeni limonun doğal bir yağ çözücü olmasıdır. Bulaşık makinenize koyacağınız limon kötü kokuyu engellerken yağların bulaşıklarınızdan daha kolay sökülmesini de sağlayacaktır. Sadece bu da değil, mutfakta yağ birikmiş fayanslarınızı temizlerken de limon yanınızda. Biraz tuz ile karıştırdığınız limonu yağlı fayansları ovarken kullanabilirsiniz. Limonun doğal asidik etkisi ile yağların kolayca çözüldüğü hemen fark edeceksiniz. Fırın ya da ocak gibi çizilebilecek yüzeylerin temizliğinde limonu tek başına kullanmaya dikkat edin.

3. Doğal bir dezenfektan olarak limon

Evde hijyen sağlamak bazen tahmin ettiğimizden daha zor olabiliyor. Özellikle kullandığımız kimyasalların karıştırılması ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek adına son dönemlerde insanların çoğu doğal temizlik yöntemlerine başvurmaya başladı. Limon kullanmak ise doğal temizlik yöntemlerinin neredeyse hepsinin olmazsa olmazlarından. Örneğin dezenfekte olmasını istediğiniz yerleri limonla ovabilirsiniz. Eğer mutfakta kesme tahtası ya da yemek kaşığı olarak tahta materyalli araçlar kullanıyorsanız, onları temizlemenin en iyi yöntemi limon kullanmaktır. Tahta mutfak gereçleri çamaşır suyu ya da diğer kimyasallarla temizlendiğinde asla tam olarak durulanmaz, kimyasalların bir kısmı mutfak gereçlerinizde kalır. Bu nedenle tahta gereçlerinizin temizliğini limonla ovarak yapmak çok daha mantıklı olacaktır.

4. Metallerinizi limon yardımı ile parlatın

Krom, bakır, paslanmaz çelik ya da gümüş eşyalarınızı limonla ışıl ışıl yapabilirsiniz. Özellikle kaşıklar, çatallar, tencereler sık sık bulaşık makinesinde yıkandığı için üzerilerinde su lekeleri oluşur. Hemen kurulanmadığı taktirde bu su lekeleri kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu tip mutfak gereçlerinizi ya da evinizdeki diğer gümüş, bakır, krom veya paslanmaz çelikten yapılmış eşyalarınızı limonla ovarak parlatabilirsiniz. Limon suyunun içerisine bir miktar karbonat katarak da eşyalarınızı daha kolay parlatmayı deneyebilirsiniz.

5. Evinizi haşerelerden korurken limonun gücünden faydalanın

Karınca, hamamböceği gibi birçok haşerat limondan kaçmaya eğilimlidir. Bu nedenle eğer evinizde böyle bir probleminiz varsa limonu kullanabilirsiniz. Limon kabuklarını, limon dilimlerini ya da rendelenmiş limon parçalarını evinizde haşerelerin en yoğunlukta bulunduğu bölgelere, yuvaları olduğunu tahmin ettiğin yerlere ve özellikle kapı girişlerine bırakın. Limon sayesinde evinizdeki haşerattan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

6. Ağız sağlığınızı limon ile koruyun

Limon, içerisindeki asit nedeniyle lekelerle savaşta harika bir yardımcıdır. Limonun etkisini görebileceğiniz lekeler arasında diş lekelerini de sayabiliriz. Limon kabuğunu kullanarak fırçalayacağınız dişlerinizin çok daha parlak ve lekesiz göründüğünü siz de fark edeceksiniz. Limon suyuna ekleyeceğiniz az miktarda karbonatla dişlerinizi fırçalarsanız ilk fırçalama da bile diş renginizin açıldığını gözlemleyebilirsiniz. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Asitli bir meyve olan limon aşırı kullanımda dişlerinize zarar da verebilir. Özellikle dişinizde iltihaplanma varsa limon ile tuz eklediğiniz suyla gargara yapmak hep iltihabı hafifletecek hem de dezenfektan özelliği gösterecektir. Limon kabuğu çiğnemek de diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna iyi gelecektir.

7. Diğer meyve ve sebzeleri yıkarken limon kullanın

Günümüzde çoğu sebze ve meyve tarımsal ilaçlar ile üretiliyor. Bu nedenle aldığımız her ürünü güzelce yıkadıktan sonra tüketmeliyiz. Bu noktada limon ile karıştıracağınız biraz karbonat tüketeceğiniz meyve sebzelerin iyice yıkanıp temizlenmesi konusunda önemli bir yardımcı olabilir. Meyve ve sebzelerimizi tarım ilaçlarından mümkün olduğunca arındırabilmek adına yıkama suyunuza bir miktar miktar ve karbonat eklemeyi deneyin.

8. Cilt bakımında limon mucizesine bir şans verin

Limonun leke giderici özelliğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu özellik cildimizde de etkisini gösteriyor. Limon kabuklarına zeytinyağı ekleyip biraz bekletin. Daha sonrasında bu karışımı rondodan geçirin. Limonun yağının çıktığını fark edebilirsiniz. Bu karışımı çok az miktarda el, yüz ya da vücut kreminize karıştırarak cilt lekelerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

9. Belki de baş ağrınızın ilacı limondur?

Bir limonun kabuğunu rendeledikten sonra elinizle macun kıvamına getirin. Bu limon kabuğu macununu başınızda ağrıyan yerlere, özellikle alnınıza ve şakaklarınıza koyup bir süre bekleyin. Ağrınızın hafiflediğini fark edebilirsiniz.

10. Dondurulmuş limon mucizesine inanamayacaksınız

Bir bütün limonu iyice yıkayıp 1 gün boyunca buzlukta bekletin ve daha sonrasında kabuğuyla beraber rendelemeyi deneyin. Limonu salatalarda ve yemeklerde bu şekilde kullanmayı tercih edin. Hem yemeklerinize daha hoş bir limon araması katacak hem de limonun vitamininden, sadece suyunu kullanmaya göre 5 – 10 kat daha fazla yararlanabileceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.