Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Limonun Zararları Nelerdir?

Limonun kesin kökeni bilinmemekle birlikte, araştırmacılar bu meyvenin dünyada ilk olarak Hindistanın güney bölgeleri civarında yetiştirildiğini varsaymaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu meyvenin genetik orijini aslında limonun hibrit bir meyve olduğunu göstermektedir. Limonun acı portakal ve ağaç kavunu adında iki meyvenin hibriti olduğu düşünülmektedir. Limon Avrupa’ya ilk defa, milattan sonra birinci yüzyılda Güney İtalya taraflarından gelmiştir. Bu tarihten önce, limon bitkisi genelde süs olarak kullanılıyordu ve limon meyvesi günümüzde olduğu kadar yaygın ve sık tüketilmemekteydi. Avrupa’daki ilk ciddi limon bitkisi yetiştirme girişimi ise 15. yüzyıl gibi oldukça geç bir tarihte yapılmıştır. Bu tarih ayrıca, limon bitkisi tohumlarının Yeni Dünya’ya ilk getirildiği zaman aralığına denk gelmektedir.

Günümüzde ise, limon sağlığına dikkat eden insanlara önerilen bir meyve olmuştur. Çünkü limon içerisinde bolca C vitamini, antioksidanlar ve antibakteriyel maddeler bulunmaktadır. Fakat, sürekli faydalarını duyduğumuz bu meyvenin aslında yan etkileri ve zararları da olduğunu biliyor muydunuz? Limonu genelde mutfakta yemeklerimiz için ve güzellik amaçlı kullanmaktayız. Birçok insan, sabahları uyandıklarında bir bardak limonlu su içerek güne temizlenmiş olarak başlamaya çalışıyorlar. Ayrıca, kişinin cildini daha güzel göstermesi ve daha birçok faydası olması, insanların limonu mutfakta yemeklerine katmak dışında da kullanmasına neden olmaktadır. Fakat çeşitli faydalarıyla birlikte, limon yemek ya da limon suyu içmek, birtakım zararlar ve yan etkiler de oluşturmaktadır.

Öncelikle, limon oldukça asidik bir meyvedir ve düşük ph değerinden dolayı özellikle mide rahatsızlıkları veya hassas midesi olan insanların limon tüketmesi önerilmez. Ayrıca, limonun bir diğer yaygın kullanım alanı akne yaraları, sivilceler ve pigmentasyon gibi çeşitli cilt problemleri için tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Limon asidik bir içeriğe sahip olduğu için, cilde sürmenin bu tür problemlere iyi geleceği düşünülmektedir. Fakat bu durum her zaman göründüğü gibi doğru olmayabilir ve limon cildinizde bazı yan etkilere sebep olabilir. Şimdi, limonu cildinizde kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı ön uyarılardan bahsedelim, devamında ise limonun yan etkilerini ve zararlarını bulabilirsiniz.

  • Kuru ciltler için limon suyu: Eğer kuru ya da normal kurulukta bir cilde sahipseniz, limon suyu uygulamak, cildinizi daha da kuru ve pul pul bir hale getirebilir.
  • Sivilceler için limon: Limon suyundaki asit, sivilcelerinize nüfus ettiğinde batmalar yaşamanıza ve büyük ihtimalle sivilcelerin kanamalarına neden olacaktır.
  • Koyu ciltler limondan uzak durmalı: Eğer koyu bir cilde sahipseniz, limon suyunu akne tedavileri için cildinize sürmekten kaçınmalısınız. Limon suyu bu ciltlerde koyu lekeler bırakabilmektedir.

Limonun Zararları Nelerdir?

Limon genel olarak, bazı medikal tedavilerde ve güzellik amaçlı kullanılmaktadır fakat limonun aslında insan vücuduna da oldukça fazla zararı olabilmektedir. Bu zararları size 7 maddede listeledik!

1.Diş Erozyonu

Limon ya da limon suyu gibi çok fazla asitli yiyecek ya da içecekler tüketmek dişlerinizle oldukça büyük miktarlarda asitin temas etmesine sebep olur. Bu durum diş minelerinizin erimeye başlamasına ve dişlerinizin özellikle çok soğuk ya da sıcak yiyeceklere karşı oldukça hassaslaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden dişlerinizi korumak için asitli içecekleri pipet kullanarak içmeyi deneyebilirsiniz. Sitrik ve askorbik asitler aslında güçlü antimikrobiklerdir ve ağzınızda oluşan enfeksiyonlara iyi gelebilir. Fakat unutmamalısınız ki çok fazla limon suyu içmek ağzınızdaki mukoza zarına zarar vererek ağzınızın içerisinde pamukçuk ve benzeri yaraların çıkmasına sebep olabilir.

2.Mide Ekşimesi

Çok fazla limon ya da limon suyu tüketmek mide ekşimesine neden olabilir ya da hali hazırda bu rahatsızlıkla baş etmeye çalışıyorsanız, midenizin durumunu daha da kötü bir hale sokabilir. Mide ekşimesi, göğüs bölgenizde şiddetli yanmalara ve acıya sebep olmaktadır. Limon başta olmak üzere çok asitli yiyecek ve içecekleri azaltmak, mide ekşimesini önler ya da zaten varsa, iyileşmesini sağlar.

3.GERD ve Ülserler

GERD, gastroözofageal reflü bozukluğu adıyla bilinen bir çeşit hastalıktır. Belirtileri arasında mide ekşimesi, bulantı ve kusma gösterilebilir. GERD hastalığının semptomları yağlı, baharatlı ya da limon gibi asitli yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle tetiklenmektedir. Limon suyu asitli içeriğinden dolayı, yemek borusu astarını zedeleyerek GERD hastalığının semptomlarını daha da şiddetlendirebilir. Ayrıca, eğer ülser ya da benzeri bir rahatsızlığınız varsa, asit miktarı artışı midenizi daha da rahatsız eder ve ülser yaralarının olması gerektiği gibi iyileşmesine engel olur.

4.Mide Bozulması

Limon suyu, limonata ya da içine limon katılmış su gibi asit miktarı bakımından yüksek içecekleri fazla tüketmek midenizin bozulmasına neden olacaktır. Araştırmalara göre bazı durumlarda mide asidinin fazla olması sindirimde kolaylık sağlayabilmektedir. Fakat bu durum, midenizin mukoza tabakasını rahatsız edebilir ve devamında mide bozulması, ağrılar ve yanmalar, asitli reflü ve mide ekşimesine yol açabilir. Bu yan efektleri önlemek için, limon suyunu küçük, az miktarlarda almaya başlamalı ve sade içmek yerine yemeğin yanında ya da su katarak içmeyi tercih etmek mide sağlığınıza faydalı olacaktır.

5.Sık İdrara Çıkma ve Dehidrasyon

Çok nadir de görülse, bazı durumlarda limonun idrar söktürücü bir etkisi olabilir. Limon C vitamini ya da askorbik asit açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu maddeler çoğunlukla idrar söktürücü özellikleri ile bilinirler. Maddelerin bu özellikleri ise, böbreklerdeki idrar üretimini arttırır ve bu da vücudun fazlalık olan sıvı ve sodyumu idrar yolu ile çok daha çabuk ve sık dışarı atmasına neden olur. Makul miktarda limon suyu ya da limon dilimleri katılarak hazırlanmış, normal bir bardak limonlu su oldukça sağlıklı iken, aynı tarifin çok daha fazla miktarlarda limon katılarak hazırlanması, içeceğin idrar söktürücü bir etki kazanmasına yol açmaktadır. Bu durum vücutta gereksiz sıvı kaybı nedeni ile dehidrasyona neden olmaktadır. Eğer limon içerikli bir içecek içtikten sonra, vücudunuz susuz kalmış gibi hissediyorsanız, içeceğinize kattığınız limon miktarını gözden geçirme vakti gelmiş demektir.

6.Böbrek ve Safra Kesesi Problemleri

Limon ve misket limon kabukları, sayılı gıdalar arasında bakıldığında hatırı sayılır miktarda oksalat içermektedirler. Oksalat bitkilerde, insanlarda bulunan ve doğal olarak meydana gelen bir maddedir. Bu madde, vücut sıvıları içerisinde çok fazla miktarda yoğunlaştığında, sertleşip kristalize olabilir ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenden dolayı, henüz tam tedavi edilmemiş böbrek ya da safra kesesi hastalıkları yaşayan kişilerin limon ya da misket limon yemekten kaçınmaları önerilmektedir. Ayrıca laboratuvar çalışmaları, oksalat denilen maddenin, vücutta kalsiyum emilimini engelleyebileceğini gösteren sonuçlara ulaşmıştır.

7.Bal Mumu Kaplamalar

Geleneksel bir yöntem olarak normal ve misket limonlar, nakliye sırasında hasar alıp ezilmelerini önlemek için, çeşitli bal mumları ile kaplanabilmektedirler. Hayvan, bitki, böcek ya da petrol bazlı bal mumları limonları kaplamada kullanılmaktadır. Örneğin karnauba isimli bir bitki, bitki bazlı bal mumu yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca etil alkol ya da etanol bal mumunun kıvamı tutturmak için karışıma katılmaktadır. Siz normal tüketicileri olarak, bu bal mumlarının kaynağını bilemeyeceğinizden dolayı, yakınınızda organik olarak yetişmiş limonları almaya yönelmelisiniz. Ayrıca eğer limonu çayınıza ya da diğer içeceklerinize katacak iseniz, sadece suyunu sıkmalısınız, kabukla birlikte bütün bir dilimi atmanız sağlığınız açısından zararlı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.