Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lityum Eksikliği Nelere Yol Açar?

Lityum Nedir?

Lityum alkali metaller arasında bulunan, sembolü Li olan bir elementtir. Lityumun atom numarası 3’tür. Periyodik tabloda 1A grubunda bulunur. Lityum doğada saf halde bulunmaz. Yapısı kesilebilir yapıda olan lityum yumuşak özellikte ve gümüş rengindedir. Havadaki oksijenle kolaylıkla reaksiyona girebildiği için lityum yağda saklanır. Lityum iyonunun nörolojik etkilerinden dolayı lityum ilaç sanayinde sakinleştirici ilaçların içerisinde kullanılır.

Lityumun içme suyundaki oranı ile ilgili çok ilginç araştırma verileri mevcuttur. Sudaki lityum oranı arttıkça bölgesel çapta intihar oranlarının arttığı gözlenmiştir. Lityum az miktarda sinir sistemi sağlığına destekleyici nitelikte bulunurken fazla miktarı ölümcül sonuçlara sebep açabilir. Lityum tuzları bipolar bozukluk hastalıklarında tedavi edici olarak ilaçlarda bulunur.

Lityum Eksikliğinin Sonuçları Nelerdir?

Lityum eksikliğinin sebep olduğu sorunlar, kadınlarda ve erkeklerde de aynı oranda görülebilir.

Lityum eksikliğinin en önemli hastalığı, sinir hücrelerindeki etkisidir ve bu etkinin sonucunda meydana çıkan depresif diğer adıyla depresyon durumudur. Vücutta görülen lityum eksikliği en başta sinir sistemini etkiler ve sinir sistemine bağlı rahatsızlıklara yol açar. Halsizlik, yorgunluk gibi günlük sorunlar ilk belirtilerken ilerleyen zamanlarda depresyon, bipolar bozukluk gibi farklı sinir sistemi hastalıkları ortaya çıkar. Diğer belirgin bir problemde eklem ağrılarıdır. Kilo alma yada zayıflama, özellikle soğuk havaya karşı aşırı duyarlılıktır.

Hastalıklara tedavi olarak lityum tuzları içeren ilaçlar kullanılır. Hastalığa bağlı olarak lityum tabletlerinin ömür boyu alınması gerekebilir. Tedavi sırasında düzenli olarak kandaki lityum değerleri ölçülür ve uzman bir hekim yardımıyla tedavi için gereken doz düzenli olarak kontrol edilir.

Lityum içerikli besinler; deniz ürünleri, yeşil sebzeler, inek ciğeri, maden suları, içme suları, çavdar, domates, patates, kereviz, pırasa, patlıcan, süt ve yumurtadır.

Lityum Eksikliğinde Neler Olur?

1. Eklemlerde Ağrı

eklem4

Lityum eksikliğinde karşılaşılan durumlardan bir tanesi eklemlerde yaşanan ağrılardır.

2. Saçlarda Kırılma

Saç-Kırıkları

Saçlarda yaşanan kırılmaların da altında lityum eksikliği yatıyor olabilir.

3. Soğuğa Karşı Aşırı Duyarlılık

soguk-havalarda-hastaliktan-korunmak-icin

Soğuğa karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde de lityum eksikliğiyle karşı karşıya kalınabilir.

4. Yorgunluk

yorgun

Lityum eksikliği zaman zaman yorgunluk gibi sorunlara da sebep olmaktadır.

5. Depresyon

depresyon

Bipolar hastalığı gibi psikolojik rahatsızlıklar da lityum eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

6. Kilo Alma veya Zayıflama Gibi Kilo Problemleri

Hızlı-Kilo-Vermek-İçin-3-Yol

Sağlıksız bir şekilde kilo kaybı ya ada kilo alımına da vücudunuzdaki lityum eksikliği neden olabilir.

7. Cilt Kuruluğu

per9

Hemen hemen her yaşta kişinin karşılaşabildiği cilt kuruluğunun sebebi lityum eksikliğinden kaynaklanabilir.

Tedavi Amaçlı Lityum Hapları Nasıl Kullanılmalıdır?

Lityum uzun yıllardır hastalıklar için standart bir tedavi haline gelmiştir. Lityum 1800’lü yıllarda bulunmuş bir elementtir. Bulunduktan sonra çeşitli ülkelerde bilim insanları tarafından sinir sistemi hastalıklarının tedavisi için kullanılmaya çalışılmıştır fakat bunun yaygın ve resmi hale getirilmesi 1900′ lü yılları bulmuştur. 1900’lü yıllarda manik hastalara uygulanan lityum hapları hastalarda iyileşmeye yol açmıştır.

Lityum potansiyel olarak toksik etki ortaya çıkarabileceğinden dolayı çok uzun yıllar boyunca ilaç olarak kullanılma onayı alamamıştır. Ancak lityum, kanda belirli bir düzeyin altında olduğu müddetçe güvenli bir maddedir. 1970’lerden sonra Amerika’da onaylandıktan sonra kullanımı yaygınlaşmıştır.

Hastanelerde yatan ağır hastalar için lityum alımı günlük 900-1200 miligram arasındaki dozlarla başlar. Alınan doz tedavi edici düzeye ulaşana dek artırılır. Bu süreç yaklaşık bir hafta ile on gün arasında olur. Bu düzey bir litredeki kan başına 0.8-1.2 mg’dır. Hasta tedaviye yanıt vermeye başladığı zaman doz azaltılmalıdır. Hastalık ağır düzeydeyken kandaki yüksek lityum oranı toksik etki yaratmasa bile hastalık iyileşmeye başladığında toksik etkiler ortaya çıkar.

Hastalığı hafif geçiren ayakta tedavi gören hastalar günlük 900-1800 miligram arası dozlarla başlarlar. Genellikle bu dozlar günde iki ya da üç kez verilir ve toplam 900-1800 miligram aralığına denk gelir. Bazı doktorlar uygun gördükleri hastalarına tüm doz toplamını tek bir gecede almasını söyler. Bu alım hem hasta için daha kolaydır hem de uygun hastalarda böbrek sorunlarını minimuma indirir.

lityum hapları

Lityum hapları depresyon hastalarında atakların ortaya çıkışını önlemek ve intihar riskini azaltmak için de kullanılır. Genellikle bu haplar 300 miligramlık tabletler halinde piyasaya sunulur.

Lityum tedavisi uygulanacak hastalar için uzman bir hekim tarafından tiroid, böbrek ve lityumun etki edebileceği diğer tüm organlar için temel değerlerin bilinmesi adına kapsamlı bir şekilde kan testi yapılmalıdır. Yapılan bu testler düzenli aralıklarla yinelenmelidir. Bu sırada tedavi süreci ile birlikte kandaki lityum oranınız da takibe alınmalıdır ve buna göre doz ayarlamaları kontrollü ilerlemelidir. Lityum düzeyi ölçümünüz son doz alındıktan on iki saat sonra yapılmalıdır. Yani eğer son lityum hapınızı akşam saat onda aldıysanız, ertesi gün saat ondan sonra kan ölçümü yaptırmalısınız.

Eğer lityum hapı kullanıyorsanız doktor onayıyla birlikte B vitamini kompleksi alabilirsiniz. Çünkü lityum alımı B vitamini emilimini azaltabilir.

Lityum Alımının Yan Etkileri

Lityum alımının yan etkileri ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkileri aşırı susama, idrar miktarında artış, ellerde hafif bir titreme ve kilo artışıdır. Bazı hastalarda ise zihinsel yavaşlık, duygusal küntleşme, bellek sorunları ve motivasyon kaybı ortaya çıkabilir. Yan etkilerin görülme sıklığı yaşla doğru orantılı olarak artabilir. Yan etkiler çok sık görülmez. Lityum alımı bazen böbrek ve tiroid sorunlarına sebep olabilir fakat lityum tedavisi uygulanırken düzenli olarak kan testlerinden geçileceği için bu sorunların yaşanması önlenir.

Lityum alımının birden kesilmesi riskli bir durumdur. Doktor onayı olmadan birden lityum tedavisini kesmeyiniz. Genellikle aniden kesilen lityum alımı sonrası hastalar lityum dahil başka hiçbir tedaviye yanıt vermemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.