Beslenme uzmanları her fırsatta işlenmiş gıdalar yerine sebze-meyve gibi doğal yiyecekler tüketmemizi önerse de kabul edelim ki bazı yiyeceklerden vazgeçmemiz oldukça zor. Bu ürünler özellikle yüksek kalorili içeriğiyle dikkat çeken çok lezzetli alternatifler. ‘Calorie Brands’ adıyla paylaşımlar yapan bir instagram hesabı bu çok sevdiğimiz yiyeceklerin logosu yerine kalorilerini yazarak paylaşmış. İşte, logo yerine kalorisini gördüğünüzde yemek için 2 kez düşüneceğiniz o meşhur ürünler:

1.Nutella

1. Nutella

İtalya’nın 1 numaralı çikolata firması Ferrero Spa’nın belki de en sevilen ürünü Nutella. Hakkında fazla söze gerek yok. Çikolata, fındık ve kakaonun müthiş uyumu, bağımlılık yaratan Nutella 4520 kalori.

2.Oreo

2. Oreo

İlk kez 1912’de Amerika’da satışa sunulan atıştırmalık bisküvi Oreo, Topitop ve Olips gibi birçok bilinen markanın da sahibi olan Mondelez International çok uluslu şirketine ait. Ocak 2015’te Türkiye’de satışa sunulan Oreo 1905 kalori.

3.Snickers

3. Snickers

İlk kez 1930’da üretilen Snickers 1990 yılına kadar İngiltere, İrlanda ve Man Adası’nda ‘Marathon’ ismiyle satışa sunulmuştur. Mars Incorporated’in ‘Açken sen sen değilsin!’ sloganıyla tanıttığı atıştırmalık Snickers çikolata 250 kalori.

4.Pringles

4. Pringles

Dünyanın en büyük patates cipsi markası olan Pringles ilk kez 1967 yılında üretilmiştir. Üreten şirket birkaç kez el değiştirmiş ve son olarak 2012’de Kellogg Company bünyesine katılmıştır. Patates cipsi olmasına rağmen içeriğinde patatesten çok pirinç, mısır ve buğday olduğundan zaman zaman eleştirilere maruz kalsa da Kellogg Company’e her yıl 1 milyar $ kazandıran Pringles 1320 kalori.

5.Magnum

5. Magnum

Belçika kökenli Unilever şirketinin bir parçası olan Algida’nın sevilen ürünü Magnum ilk kez 1989’da üretilmiştir. Lezzetinin yanı sıra reklamlarıyla da gündem yaratan Magnum dondurma 260 kalori.

6.McDonald’s

6. McDonald’s

Özellikle patates kızartmasıyla tadı dillere destan olan McDonald’s dünyanın en büyük fast-food restoran şirketidir. 1940’ta Amerika’da Mac ve Dick McDonald ile Ray Kroc tarafından kurulan McDonald’s, sadece Türkiye’deki restoranlarında 4000 kişiye istihdam sağlamaktadır. McDonald’s patates kızartması 515 kalori.

7.Domino’s

7. Domino's

1960 yılında Amerika’da kurulan Domino’s pizza Amerika’nın en büyük 2. pizza şirketi olarak 2004’te halka açılmıştır. Franchising sisteminde 4. sırada yer alan Türkiye Domino’s pizzanın ülkemizde ne kadar sevildiğinin bir kanıtıdır. Domino’s pizza 1680 kalori.

8.Coca-Cola

8. Coca-Cola

İlk kez The Coca-Cola Company tarafından 1886’da Amerika’da üretilen Coca-Cola günümüzde en fazla tüketilen alkolsüz içecektir. 2005-2015 yıllarında dünyanın en pahalı markası olarak seçilen Coca-Cola tüm dünyada en yakın rakiplerine ciddi farklar atsa da reklam kampanyalarına çok büyük rakamlar harcamasıyla tanınır. 33 cl Coca-Cola 140 kalori.

9.Lay’s

9. Lay's

PepsiCo’e bağlı Frito-Lay şirketinin ilk kez 1932’de ürettiği patates cipsi Lay’s Türkiye’de en sevilen markalardan biridir. Mısır’da ‘Chipsy’, İsrail’de ‘Tapuchips’, Vietnam’da ‘Poca’, Birleşik Krallık ve İrlanda’da ‘Walkers’ isimleriyle satışa sunulan Lay’s 162 kalori.

10.Red Bull

10. Red Bull

‘Red Bull kanatlandırır’ sloganıyla bilinen enerji içeceği, Avusturya kökenli Red Bull GmbH şirketi tarafından ilk kez 1987’de satışa sunulmuştur. Aynı isimle dünyanın her yerinde sportif organizasyonlar düzenleyen Red Bull, bu nedenle marka olarak da çok sevilmiştir. Tayland’daki bir enerji içeceğinden Avrupa damak tadına uyarlanan Red Bull 110 kalori.

11.Absolut

11. Absolut

Ham maddesi çavdar, buğday vb. tahıl ürünleriyle patates olan votka deyince belki de ilk akla gelen marka Absolut’tur. İlk kez 1879’da güney İsveç’te üretilen Absolut Vodka’nın sahibi Fransız Pernod Ricard grubudur. Absolut Vodka 1625 kalori.

12.Heineken

12. Heineken

İlk kez 1873’te Heineken International şirketi tarafından Hollanda’da üretilen Heineken bira, yeşil şişesi ve kırmızı yıldızıyla özdeşleşmiştir. % 5.4 alkollü, hafif içimiyle Heineken bira 144 kalori.

13.Ben & Jerry’s

13. Ben & Jerry's

İlk kez 1978 yılında Ben Cohen ve Jerry Greenfield tarafından Amerika’da kurulan Ben & Jerry’s dondurma, Ben & Jerry’s Homemade Holdings Incorporated’ın ürettiği sevilen ürünlerden biridir. Dondurma, dondurulmuş yoğurt ve meyve püresiyle bilinen markanın Ben & Jerry’s dondurması 1200 kalori.

14.Skittles

14. Skittles

İlk kez 1974 yılında üretilen, üzerinde ‘S’ harfinin basılı olduğu Skittles şekerlemeleri Mars ve Wrigley şirketlerine aittir. m&m’s ile olan benzerliği ile dikkat çeken Skittles Türkiye’de zor bulunan ürünlerden ve bir paketi 230 kalori.

15.Marmite

15. Marmite

Unilever şirketinin bir parçası olan Marmite Food Extract Company’nin 1902’de satışa sunduğu vitamin deposu olan bu sosu Türkiye’de bulmak zor. Maya özü olarak geçen sos kızarmış ekmeğe sürmek için farklı bir alternatif. 1 kavanoz Marmite 1500 kalori.