Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Löhusalık Döneminde Saç Boyamak Zararlı mı?

Hamilelik ve doğum süreci bittikten sonra anne lohusalık dönemine girer. Bu dönemin belirtiler kadından kadına değişir. Kimi kadında hafif seyirli geçerken kimi kadında depresyona neden olabilir. Bunun için bu dönemin belirtileri nedir, neler yapılmalı veya yapılmamalı konuları oldukça önemlidir. Önem taşıyan bu konuların tüm detaylarını öğrenmek için yazımızı mutlaka okumalısınız.

Lohusalık Dönemi Nedir?

lohusalık dönemi saç boyanır mı

Doğum sonraki ilk 6 hafta lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem kadınların hayatında yaşadığı en hassas dönemdir. Kadın vücudu enfeksiyon riskine açık, bağışıklık seviyesinin çok düşük olduğu bunlara ek olarak hormonların değişim halinde olması ile duygusal dalgalanmaların üst düzeyde olduğu bir süreçtir. Doğum sonrası başlayan lohusalık ilk 24-48 saat arasında izlenmeli ya da sağlık kuruluşlarına yakın bir yerde olmalıdır. Bu dönemde oluşabilecek en büyük tehlike kanamadır. Kanama nedeniyle anne ölüm riskine girebilir. Kanamalar ilk saatlerde yaşanacağı için olumsuzlukların önüne geçmek için tedavi merkezlerine yakın olmak büyük önem taşır.

Bu dönemdeki diğer bir sorun ise hareketsizlik sonucu oluşan emboli rahatsızlığıdır. Emboli rahatsızlığında kan pıhtılaşması sorunu oluşur. Anne doğum sonrası sürekli yatay pozisyonda olursa gerçekleşir. Ancak doğumun bir hastalık değil doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerek. Anne yeteri kadar istirahat ettikten sonra yürüyüşlere çıkmalı ve bebekle ilgilenmesi gerekir.

Lohusalık Döneminde Annede Oluşan Değişiklikler Nelerdir?

 • Kırmızı, sarı ve beyaz renkte akıntılar görülür. Loşi adı verilen bu akıntılar günden güne değişir ve en son beyaz rengi alır.
 • Rahim gün geçtikçe küçülür.
 • Memelerden süt salgılanması başlar. Bebek meme emdikçe göğüsteki süt miktarı artar.
 • Gebelik süresinde alınan kilolar verilir.
 • Kramp ve ağrı gibi şikayetler son bulur.

Lohusalık Şikayetleri Nelerdir?

 • Bebeğin emmeye başlaması ile göğüs ucunda çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar emme sırasında anneye büyük acı verir. Çatlakların oluşumunu engellemek için bol bol nemlendirilmesi gerekir.
 • Kanamaların oluşması anneyi rahatsız eder. Özellikle aşırı derecede kanama varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi varsa idrar enfeksiyonu vardır.
 • Rahim içi enfeksiyon sorunu az da olsa görülür. Belirtileri; kötü koku, halsizlik ve ateştir.
 • Depresyon sebebi ile annenin sürekli ağlaması, üzgün olması görülebilir. Nedeni hormonlara bağlı değişimlerdir. Bu dönemde anneye güven ve sevgi gösterilmeli, yanında olunmalıdır.
 • Dikiş bölgesinde ağrılar olabilir.

Lohusalık Döneminde Saç Boyanır Mı?

lohusalık dönemi saç boyanır mı

Bu dönemde saçın boyanıp boyanmayacağı merak konusudur. Lohusalık dönemi aynı zamanda bebeği emzirme dönemi olduğu için saç boyanması konusuna uzmanlar pek sıcak bakmazlar. Vücuda giren ya da alınan kimyasal maddeler anne sütü yolu ile bebeğe geçebilir. Saç boyaları içeriğinde aşırı kimyasal barındıran ürünlerdir.

Bu nedenle bebek bu durumdan olumsuz etkileneceği için en azından emzirme dönemi bitene kadar saç boyamamak tavsiye edilir. Anne bu dönemde bakımlı olmayı isteyebilir. Özellikle lohusa depresyonu nedeni ile kendini güzel bulmayabilir. Ama bebeğinizin sağlığı açısından zararlı ürünlerden uzak durmak en doğru yoldur.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

lohusalık dönemi saç boyanır mı

 • Akıntı ve kanamaya dikkat edilmelidir. Kullanılan ped ve iç çamaşırının sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Bu şekilde enfeksiyon oluşumunun önüne geçilir.
 • Dikişlere dikkat edin; anestezik etkisi olan kremler kullanılabilir. Ilık banyo yapmak dikiş ağrılarına iyi gelir. Sezeryan doğum yapıldıysa banyodan bir süre uzak durun.
 • Muayeneleri aksatmayın; 6. haftanın sonunda genelde anne ve bebek kontrollere gider. Hem dikiş bölgesine bakılır hem de cinsel hayatın başlayıp başlamayacağına karar verilir. Eğer vücudunuzda olağan dışı bir rahatsızlık belirtisi varsa muayeneyi beklemeden doktora gidin.
 • Tuvalete çıkma sorunları yaşanabilir; ancak şu bilinmelidir ki zaman her şeyin ilacıdır.
 • Sütüm yetmez düşüncesi lohusalık döneminde annelerin korkulu rüyasıdır. Emzirme teknikleri hakkında bilgi edinmek size faydalı olur. İlk günler süt az gelir ama zamanla artmaya başlar. Bol sıvı tüketimi süt üretiminin artmasına fayda sağlar.
 • Alınan kiloları dert etmeyin; emzirme ve bebekli yaşantı ile 9 ay içinde alınan kilolar hızla geri verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.