Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lökosit (WBC) Nedir? WBC Yüksekliği Neden Olur? İdrarda Lökosit

Vücudun zararlı mikroorganizmalarla savaşmasını sağlayan lökositlerin miktarı normal değerlerin dışında olduğu önemli sağlık problemlerinden söz edilebilir.Lökosit testi sonucu gözlenen değerler üst sınırın üstünde ise lökosit yüksekliğinden, alt sınırdan daha düşük bir miktarda ise lökosit düşüklüğünden bahsedilir. Lökosit yüksekliğinin vücutta pek fazla belirti vermemesi sebebiyle gözlenmesi güçtür. Genellikle enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bu problemin altında çok çeşitli hastalıklar yatıyor olabilir.

Lökosit Nedir?

Bağışıklık sistemimizin en temel hücrelerinden olan beyaz kan hücrelerine akyuvar, WBC veya lökosit denir. WBC’nin açılımı ise White Blood Cells şeklindedir. Lökositler vücudun savunma mekanizmasından sorumludurlar. Vücudu zararlı mikroorganizmalara ve enfeksiyonlara karşı koruma görevleri nedeniyle en temel savunma hücresi olarak bilinirler.

Şekil itibarıyla asimetrik bir yapıya sahip olan bu hücrelerin nötrofiller, lenfosit, monosit, eozinofiller, ve bazofiler olmak üzere farklı türleri mevcuttur. Bu lökosit türlerinin hepsinin farklı görevleri vardır.

Lökositler kemik iliğinde üretilirler. Sağlıklı bir insan vücudunda 4.500 ile 10.000 arası lökosit bulunur. Eğer herhangi bir sağlık sorunu yok ise vücuttaki beyaz kan hücreleri, toplam kanın %1’ini oluşturur.

Lökosit Değerleri Kaç Olmalıdır?

Lökosit değeri idrar veya toplam kan testiyle saptanabilir. Kanda lökosit değeri 11.000 in üzerindeyse yüksek kabul edilir ve müdahale edilmesi gerekmektedir. İdrarda lökosit değerleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Erken doğan bebeklerde: 9.00 – 30.00 mcL
  • 0-1 ay arası: 9.40 – 34.00 mcL
  • 2-12 ay arası: 5.00 – 19.50 mcL
  • 1-3 yaş arası: 6.00 – 17.50 mcL
  • 4-5 yaş arası: 5.50 – 15.50 mcL
  • 6-15 yaş arası: 4.50 – 13.00 mcL
  • 15 yaş üstünde: 4.50 – 11.00 mcL

WBC Yüksekliği Nedir?

Olması gerekenden fazla üretilen lökositin vücuda herhangi bir faydası yoktur. Vücut savunma sistemine ihtiyaç duyduğunda bağışıklık sistemi kemik iliğinde lökosit miktarının artması için emir verir. Aslında bu durum zaten var olan bir sorunun sonucudur ve vücudu korumak, savunmak için ortaya çıkar ancak bahsedildiği gibi, üretilen fazla hücreler faydadan çok zarara yol açarak bazı enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Kanda lökosit yüksekliği tespit edildikten sonra doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini birebir uygulayarak lökosit değerlerinizi düşürebilirsiniz. Bu yöntemler, lökosit yüksekliğinin nedenine bağlı olarak değişmekle birlikte; antibiyotik kullanımı, C vitamini takviyesi, antioksidan alımı ve omega-3 alımı şeklinde olabilir.

Lökosit yüksekliği problemi tespit edildiğinde, şekerli, yağlı, tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bununla birlikte, üzüm, sarımsak, sirke, çay, yeşil çay, soya proteini gibi antioksidan özelliği olan ve lökosit miktarını düşürmeye yardımcı olacak yiyecekler tüketebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri doktorunuza danışmadan uygulamayın. Tükettiğiniz besinler halihazırda kullanmakta olduğunuz bir ilaçla etkileşime girebilir, doktorunuzun uyguladığı tedavi yöntemleri ile beklenen etki gözlenemeyebilir veya sorunun altında bambaşka bir neden yatıyor olabilir. Bu yöntemler her ne kadar doğal olsa da istenmeyen sonuçlar doğurma ihtimalleri vardır.

WBC Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

wbc

Vücuttaki lökosit yüksekliği birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. WBC yüksekliğine neden olan durum basit bir enfeksiyonel rahatsızlık sonucu vücudun savunmaya geçmesi de olabilir, kanser ve AIDS gibi önemli rahatsızlıklar vücutta yarattığı tahribat da. Elbette, her anormallik gibi WBC yüksekliği de önemli bir durumdur. İdrarda WBC yüksekliği yaşayan kişiler için birçok farklı hastalıkların varlığından şüphe edilebilir. Sabah saatlerinde vücuttaki lökosit miktarı fazladır. Akşama doğru bu miktar azalır. Bunların dışında WBC yüksekliğine neden olan bazı durumlar aşağıdaki gibidir.

1. Enfeksiyonlar

Lökositlerin ana görevi enfeksiyonlarla savaşmak olduğu için vücut bir enfeksiyona maruz kaldığında, bağışıklık sistemi lökosit miktarını enfeksiyonlarla savaşmak için artırır. Bu da lökosit yüksekliğine neden olur. Boğaz enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler yaşadıysanız, lökosit değerlerinize de baktırmanızda fayda vardır.

2. İltihap ve alerji

Eğer vücutta bir iltihap veya ağır bir alerji durumu varsa bağışıklık sisteminin ana savunma hücreleri olan lökositler harekete geçerler. Her iltihap veya her alerji durumunda WBC değerlerinde yükseklik gözlenmese de bazı iltihap ve alerji türlerinin lökosit sayısının yükselmesine neden olduğu bilinmektedir.

3. Stres

Stres, her hastalıkta olduğu gibi lökosit yüksekliğine de kaynaklık eden faktörlerden biri. Eğer yoğun stres altında bir yaşam geçiriyorsanız veya çok yoğun spor yapıyorsanız lökosit sayınız artış gösterebilir. Bunun nedeni ise, ağır spor yapıldığı durumlarda vücudun kortizol ve diğer hormonların salgısını artırmasıdır. Stres azaldıktan veya stres yaratan durum ortadan kalktıktan sonra lökosit değeri olması gereken değere döner.

4. Kemik iliği hastalıkları

Lösemi vücutta fazla beyaz kan hücresi üretimine neden olan bir hastalık türüdür. Özellikle löseminin teşhis edilmesinde lökosit miktarı çok önemlidir. Lösemi tedavisi sırasında da WBC yüksekliğine dikkat edilmelidir. Bu nedenle lösemi tedavisi gören hastaların WBC sayımı sık sık yapılmalıdır. Kemik iliği nakli sonrasında da lökosit yüksekliğine rastlanabilir. Bunun dışında polycythemia vera gibi bazı kemik iliği hastalıkları da WBC yüksekliğine neden olur.

5. Bağışıklık sistemi hastalıkları

Graves veya crohn hastalıkları vücutta beyaz kan hücresi fazlalığına neden olan bağışıklık sistemi hastalıklarındandır. Eğer böyle bir hastalığınızın var olduğunu biliyorsanız, vücudunuzdaki beyaz kan hücresi miktarına da baktırmalısınız.

6. İlaçların yan etkileri

Bazı zihinsel sağlık durumları, kanser tedavisi, iltihaplanmalar için kullanılan ilaçlar, veya lökosit düşüklüğü tedavisinde verilen ilaçların hastanın bilinçsiz kullanımı WBC yüksekliğine neden olabilir. Bu ilaçların bırakılmasının ardından değerler normale döner.

7. Sigara kullanımı

Aşırı miktarda sigara kullanımına bağlı olarak gelişen bazı solunum yolları hastalıkları akciğerde iltihabı artırır. Bu durumda da vücuttaki lökosit üretimi artar. Bu da idrarda lökosit yüksekliğini tespit edilmesine neden olur.

8. Hamilelik döneminin son ayı

Hamilelik döneminin son ayında WBC yüksekliği normal kabul edilir. Doğumdan sonra değerlerin normale dönmesi beklenir.

9. Bazı tedavi yöntemleri

Kanser hastalıklarını tedavi etmek amacıyla uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin de WBC yüksekliğine neden olduğu bilinmektedir.

10. Brucella, riketsiya gibi hastalıklar

Enfeksiyon hastalıkları olmaları sebebiyle WBC üretimini tetiklerler.

11. Hipersplenizm

Dalağın kan hücrelerini zamanından önce yıkması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan hücreleri olması gerekenden fazla kaybedildiğinden vücut bu eksikliği gidermek için daha fazla lökosit üretmeye başlar. Bu da lökosit yüksekliği problemine neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.