Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Löseminin En Önemli 6 Belirtisi

Lösemi bir çeşit kan hücresi kanseridir. Kan kanseri olarak da ifade edilir. Löseminin sebepleri tam olarak bilinmese de risk faktörleri radyasyona ve benzene maruz kalma olarak tanımlanabilir. Genellikle çoğu kemiğin içerisinde yumuşak doku olarak bulunan, kemik iliğinde başlar. Kemik iliği de aynı zamanda kan hücrelerinin üretildiği yerdir. Kan hücreleri de kendi arasında 3’e ayrılır. Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasını, kırmızı kan hücreleri oksijenin vücudun diğer kısımlarına taşınmasını ve trombositler de kan pıhtısı oluşumunu sağlar.

Lösemi hastalığı gerçekleştiğinde ilk belirtiler kemik iliğinde başlar. Beyaz kan hücreleri anormal bir şekilde üretilmeye başlar. Bunlara lösemi hücreleri de denilmektedir. Ancak bu hücreler normal beyaz kan hücrelerinin yapmış olduğu enfeksiyonlarla savaşma işini yapmaz. Sürekli ve olması gerekenden çok daha fazla bir büyüme sürecine girerler ve herhangi bir durma işlemi gerçekleşmez.

Geçen zamanla lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinden daha kalabalık bir hale gelirler. Bu da kansızlık, kanama ve çeşitli enfeksiyonlar gibi ciddi problemlere yol açar. Lösemi hücreleri ayrıca lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılarak tıkanmalara ve çeşitli acılara sebep olur.

Lösemi Çeşitleri Nelerdir?

Lösemi hastalığının çok çeşiti vardır. Genel olarak bu değişiklik lösemi hücrelerinin daha hızlı gruplanmasına göre ve beyaz kan hücrelerinin etkilenmesine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar akut veya kronik ile lenfositik ve miyeloid olmak üzere çeşitli komplikasyonlar gösterir.

 • Lösemi akut veya kronik olarak gerçekleşebilir. Akut lösemi çok hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve sizi hemen hasta eder. Kronik lösemi ise yavaşça kötüleşmeye başlar ve belirtiler yıllar boyunca görülmeyebilir.
 • Diğer lösemi türleri ise lenfositik ve miyeloiddir. Lenfositik lösemide beyaz kan hücreleri etkilenir ve bu duruma lenfositler denir. Miyeloid lösemide ise beyaz kan hücreleri ve trombositler etkilenir. Bu duruma da granülositler denir.

Lösemi çeşitleri de kronik lenfositik, kronik miyeloid, akut lenfositik ve akut miyeloid olarak gerçekleşir. En az yaygın olan lösemi çeşidine örnek olarak saç hücresi lösemisi gelir.

Löseminin Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar löseminin sebeplerini tam olarak açıklayamasa da etkileyebilecek durumlar belirlenmiştir. Lösemi riskini arttırabilecek etmenler arasında çok büyük miktarda radyasyona maruz kalmak ve çalışılan işyerinde benzen gibi belirli kimyasallar ile uğraşan kişilerin lösemi olma ihtimallerinin arttığı gözlenmiştir.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Tüm lösemi çeşitleri için birtakım işaretler ve belirtiler vardır ve hastalığın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel bir sıralama ile lösemi belirtilerini maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

1.Kan Hücresi Sayısında Azalış

hamilelikte-anemi

Çoğu işaret ve belirti normal kan hücrelerinin sayısında meydana gelen azalışla oluşur. Kemik iliğindeki lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinin sayısını geçer ve kısa sürede belirtiler baş gösterir. Bu belirtiler ise yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi veya sersemlik hissi, nefes darlığı oluşumu, yüksek ateş, sürekli devam eden ve etkileri sona ermeyen enfeksiyonların oluşumu, ufak bir darbede bile çürüme oluşumu ve son olarak da çeşitli kanamalar bu tip belirtiler arasında sıralanabilir.

2.Genel Belirtiler

How-to-Get-Rid-of-a-Fever-2

Bu semptomlar ise tüm lösemi çeşitlerinde ortak olarak meydana gelen belirtilerdir. Genel olarak sıralayacak olursak; kilo kaybı, yüksek ateş, gece uykusunda terlemeler, yorgunluk ve iştah kayıpları olarak ifade edilir.

3.Karında Şişlik

fft20_mf5378103

Lösemi hücreleri akciğer veya dalak gibi belirli bölgelerde gruplanarak, büyüme işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumda da sürekli tokluk hissinin olması, bel bölgesinde tıkanma veya en ufak bir şey dahi yenilse tokluk hissinin gelmesi gibi belirtiler gözlenir. Alt kaburga genellikle organları korur, ancak genişleme olduğunda doktor bu durumun farkına varır ve lösemi teşhisi koyar.

4.Lenf Düğümlerinde Genişleme

kulak-arkasi-iltihabi

Tüm lösemi çeşitlerinde lenf düğümlerine sıçrama ve vücudun dış yüzeyine doğru bir büyüme olabileceği bilgisi bulunur. Örnek olarak boynun yan tarafı, kasıklar ve koltuk altı bölgesi verilebilir. Bu bölgelerde meydana gelen şişlikler kolayca fark edilebilir. Ayrıca göğsün içindeki veya midedeki düğümler tıkanabilir. Bunlar CT veya MRI gibi testler ile kolayca ortaya çıkabilmektedir.

5.Kemik veya Eklem Ağrıları

diz_agrisi

Bazı durumlarda lösemi hücreleri kemik etrafına veya eklemlerin içinde büyüyebilir. Bu gibi durumlarda kemik ve eklem ağrıları da kaçınılmaz olur. Bu da bir lösemi belirtisi olarak sayılabilir.

6.Diğer Belirtiler

Close-up of a businesswoman suffering from a headache in an office

Bu belirtiler genellikle lösemi hücrelerinin diğer organlara yayılması ile meydana gelir. Oluşan belirtiler ise;

 • Beyin ve omurgaya yayılması ile baş ağrıları, halsizlik, nöbetler, kusma ile meydana gelen denge kaybı, bulanık görme ve yüz bölgesinde hissizlik meydana gelmesi,
 • Göğüs kafesine yayılması ile sıvı birikimi ve nefes alma zorlukları,
 • Nadiren de olsa lösemi hücreleri göze, testislere, böbreklere ve diğer organlara yayılabilmektedir.

Lösemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Çeşitli hastalıklar veya rahatsızlıklar ile birlikte lösemi risk faktörleri de artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kanser hastalarının kemoterapi ve radyasyona maruz kalması sonucu lösemi hastalığı gelişebilir.
 • Genetik faktörler de lösemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle down sendromu gibi genetik düzensizlik sonucu lösemi oluşabilir.
 • Benzen gibi çeşitli kimyasallar ile çalışan kişilerde de lösemi riskinde artış olduğu gözlenmiştir.
 • Sigara içmek de akut miyeloid lösemi riskini arttırır.
 • Son olarak da aile arasında lösemi hastası bulunan kişilerin de lösemi geçirme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.

Lösemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lösemi semptomları belirmeden önce, yapılan herhangi bir rutin kan testi ile kronik lösemi belirlenebilir. Ancak tespit edilmediği durumlarda belirtileri incelemek gerekir. Yukarıda belirtilen teşhisleri fark ettiğinizde doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz birtakım testler yaparak hastalığı teşhis etmeye çalışacaktır. Yapılan bu testlerden bahsedecek olursak:

 • Fiziksel Test: Doktorunuz bu aşamada lösemi hastalığının fiziksel işaretlerini inceleyecektir. Bunlara örnek olarak anemide de görülen solgun ten rengi, lenf düğümlerinde tıkanma olması sebebiyle şişlik oluşumu ve akciğerde şişme meydana gelmesi gibi belirtiler ile fiziksel test tamamlanır.
 • Kan Testi: Lösemi hastalığı kan ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için yapılan birtakım kan testleri ile hastalık kolayca belirlenebilir. Anormal seviyedeki beyaz kan hücreleri veya trombositler lösemiye işaret eder.
 • Kemik İliği Testi: Kalça kemiğinizden alınan bir örnek ile birtakım incelemeler yapılır. Laboratuvar ortamında yapılan incelemeler ile lösemi teşhisi gerçekleştirilebilmektedir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi tedavisi pek çok etmene bağlıdır. Doktorun, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre birtakım incelemeler yapması ve tedavi yol haritası çizmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisini etkileyen diğer faktörler ise löseminin türü ve vücudun hangi kısımlarına yayıldığıdır.

Hastalığın özelliklerine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanan asıl yöntem kemoterapidir. Verilen kimyasal ilaçlar ile lösemi hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Bir diğer yöntem de biyolojik tedavidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve lösemi hücreleri ile savaşılan bir süreçten ibarettir. Uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise X-ray ışınları ile yapılan radyasyon tedavisi, hedeflenen tedavi metodu ve kök hücre naklidir. Hepsindeki ortak payda ise lösemi hücrelerinin etkisinin ortadan kaldırılmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.