Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lösemi Hemogram Testinde Ortaya Çıkar Mı?

Lösemi, kan hücrelerinin normalin üzerinde artması sonucu oluşan kanserin bir türüdür. Kan kanserinin bir çeşidi olarak bilenen lösemi çok ciddi bir rahatsızlıktır. İnsan hayatını oldukça olumsuz etkiler. Peki löseminin belirtileri, nasıl anlaşılacağı, hangi testler sonucu ortaya çıkacağı ve tedavisi hakkında neler biliyorsunuz? Bu yazımızda lösemiyle ilgili tüm detayları inceleyeceğiz.

Lösemi Nedir?

lösemi hemogram testinde çıkar mı

Lösemi kan hücrelerinde sebebi bilinmeyen bir şekilde artışın meydana gelmesidir. Daha uzun tanımlayacak olursak; kemik iliğinde kaynağı olan ve kan üretmeye yarayan kök hücrelerinden birinin kontrolsüz bir şekilde üremeye başlamasıdır. İlk olarak kemik iliğinde görülmeye başlayan lösemi daha sonra diğer kanser türleri gibi farklı organlara sıçrar. Erken teşhis çok önemli olduğu için zamanında tedavi edilmezse ilerleyen kötü huylu bir kanserdir.

Löseminin neden olduğu tam olarak bulunamamıştır. Ancak aşırı radyasyon, kimyasallar, genetik, kalıtsal hastalıklar ve tarım ilaçlarına maruz kalmak lösemi riskini artırır. Kan kanserlerinin en bilinen türü olmasına rağmen doğru bir yol izlenirse tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Lösemi her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Ancak okul çağına gelmiş çocukların %35’inde lösemi görülür. Türkiye’de 16 yaş altı çocukların 1200-1500 tanesinde lösemi sorunu vardır. En çok 2-5 yaşları arasındaki çocuklarda karşımıza çıkar. Bu yaş aralığında hastalık çıktığında tedavi edilmesi daha kolaydır. Ancak 1 yaşındaki bebeklerde ve 10 yaş üzeri çocuklarda tedavi daha da zorlaşır. Lösemi iki gruba ayrılır. Bunlar, ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML’dir (Akut Myeloblastik Tösemi).

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

lösemi hemogram testinde çıkar mı

Lösemi belirtileri diğer kan kanseri türlerine benzer belirtiler gösterebilir. Genel olarak belirtileri:

 • Solukluk,
 • Halsizlik,
 • İştahsızlık ve kilo kaybı,
 • Çabuk yorulma,
 • Nefes darlığı,
 • Gece terlemesi,
 • Kemik ağrıları,
 • Sık sık ateşin artması,
 • Enfeksiyon kapma,
 • Burun ve diş eti kanamaları,
 • Diş etlerinde kabarma,
 • Lenf bezlerinde şişme,
 • Cilt altında kanama (küçük kırmızı benekler, morluklar).

Yetişkinlerde ve çocuklarda belirtiler ortaktır. Bu belirtiler birçok başka hastalığın belirtileri olarak da görülebilir. Lösemiden şüpheleniyor ve yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız en kısa zamanda uzman bir doktorla görüşmeniz tavsiye edilir.

Lösemi Hemogram Testinde Belirlenir Mi?

lösemi hemogram testinde çıkar mı

Hastalıkları erken teşhis etmek artık çok önemli bir rol oynuyor. Bunun için şüphelendiğiniz durumları doktora danışmaktan çekinmeyin. Lösemi şüphesi ile doktora gittiğinizde ilk olarak hastalık geçmişinizi öğrenmeye çalışır. Doktor sizi öncelikle fiziksel muayene eder. Lenf bezlerinde şişlik olup olmadığına ve karaciğer büyüklüğüne bakar. Daha sonra tam kan sayımının yapıldığı hemogram testi ile kan hücrelerinde oluşan değişimleri görmek ister. Hemogram testinde kan hücrelerinin durumu ortaya çıkar. Yani bu testte normal kan hücre sayılarının azaldığı, ”blast” adı verilen kanserli hücrelerin arttığı ortaya çıkar. Hemogram testi ile lösemi tanısı konulur ve şüpheler ortadan kalkar. Ancak kesinliğinden emin olmak için doktor kemik iliği biyopsisi ister. Bu test sonucunda lösemi olup olmadığınız anlaşılır.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

lösemi hemogram testinde çıkar mı

Lösemi tedavi edilirken hastanın ve çevresinin çok disiplinli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Lösemi tam donanımlı hastanelerde hematoloji uzmanları tarafından tedavi edilmelidir. Lösemi tedavi edilirken kemoterapi merkezi, kan merkezi, enfeksiyon uzmanı, radyasyon onkoloji uzmanı bulunması acil durumlarda hayat kurtarmak için önemlidir.

Lösemi tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Özellikle son yıllar tıbbın gelişmesi ile iyileşme oranları daha da arttı. Lösemi de kullanılan ilk tedavi kemoterapidir. Kemoterapi ilaçlarının dozu, cinsi, ne kadar süre bu ilaçları alacağı hastadan hastaya değişim gösterir. Ancak löseminin nedeni kesin olarak bilinmediği için bu tedavi sadece oluşan kanser hücrelerin yok etmeye yöneliktir. Kemoterapinin yanında radyoterapi yani ışın tedavisi de uygulanır. Yine burada da amaç hücrelerin artmasının önüne geçmek ve öldürmektir.

Kemoterapi tedavisi sonrasında kemik iliği nakli tamamen iyileşmek mümkündür. İlacın yeterli olmadığı durumda nakil düşünülür. Bu aşamada kemik iliğindeki kanserli hücreler parçalanır ve daha sonra alınan kemik iliği şırınga ile nakledilir. Kemik iliği naklinde doku uyuşması çok önemlidir. Uyuşmazlık olursa hasta vücudu nakli reddeder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.