Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Lösemiye İyi Gelen Yiyecekler

Ülkemizde son dönemlerde kanser hastalıkları bir hayli fazla görülmeye başlamıştır. Görülen kanser hastalıklarından bir tanesi de lösemidir. Lösemi yani kan kanseri çeşitli çevresel etkenlerden ya da biyolojik faktörlerden meydana gelebilmektedir. Hastalığın özellikle çıkış nedenleri arasında hücrelerde meydana gelen sorunlar bulunmaktadır. Lösemi hastalığının tedavi sürecinde mutlaka profesyonel yardım almak gereklidir. Yani direkt olarak löseminin beslenme ile düzelme ihtimali maalesef bulunmamaktadır. Bu rağmen doktorun uyguladığı tedavi yönteminin yanında tedaviyi destekleyici bazı lösemiye iyi gelen yiyecekleri de tüketmek faydalı olacaktır. Aynı şekilde lösemi hastalığına yakalanmamak için de bu yiyeceklerin eğer ki tüketiminde sağlık açısından bir mani bulunmuyorsa düzenli olarak tüketilmeleri çok önemlidir.

Lösemiye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Kudret Narı

Screenshot_14

Kudret narı pek çok farklı hastalığa oldukça iyi gelen sağlıklı bir yiyecektir. Özellikle kudret narının kanser hastalıklarının olumsuz etkilerini azaltmada kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle lösemi için de kudret narı tüketilmesinde fayda olmaktadır. Aynı zamanda kudret narı baş ve boyun ağrılarına, idrar yolları enfeksiyonlarına, meme ve prostat kanserlerine de bir hayli iyi gelmektedir. Ancak kudret nası kan şekerinin düşmesine neden olabileceği için şeker hastalarının tüketirken çok dikkatli olması gerekmektedir. Bunun dışında hamilelerde de kanama ve düşük gibi problemler yaratabileceğinden hamileler de tüketmemelidir. Özellikle kudret narı çekirdeğinin etrafında bulunan kırmızı zar da bazı durumlarda hayati tehlike yaratabilmektedir. Bu nedenle bu faydalı besini tüketirken çok dikkatli olmak gerekmektedir.

2- Kuşkonmaz

Screenshot_15

Ülkemizde yoğun olarak tüketilmese de faydaları kulaktan kulağa yayılan kuşkonmaz lösemi hastalığı için de oldukça önemli bir besindir. Çünkü kuşkonmaz hücrelerin düzenlenmesini sağlayarak kar üretiminin de herhangi bir problem yaşamadan devam etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de kan kanserinin oluşum riskini bir hayli azaltmaktadır. Aynı zamanda kuşkonmaz kan üretimini de büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu yüzden lösemi ile mücadelede kuşkonmaz tüketilmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.

3- Fesleğen

Screenshot_16

Hoş kokulu bir bitki olan ve yemeklerde sık sık kullanılan fesleğen kan hücrelerini arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de kanser yüzünden kan hücrelerinin azalması problemini büyük oranda ortadan kaldırabilmektedir. Dolayısıyla fesleğen kan hücrelerini arttırdığı için kan kanserini yani lösemiyi önlemede ve bu hastalığın iyileştirilebilmesi sürecinde büyük ölçüde etkili olmaktadır. O yüzden de lösemi ile mücadelede bu besini yeteri miktarda ve aşırı kaçmadan tüketmek çok önemlidir.

4- Biberiye

Screenshot_17

Yine hoş kokulu bitkilerden olan ve yine yemeklerde kullanılan biberiye de mikrop öldürücü bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden de vücutta mikrobik nedenler ile meydana gelen pek çok hastalığı önlemede etkendir. Aynı zamanda kan kanseri ile karşı karşıya olan kişilerin vücutlarının çok daha savunmasız olduğu dönemde herhangi bir enfeksiyon kapmalarını da önleyici bir görev taşımaktadır. Bu yüzden biberiyenin kan kanseri hastalığının tedavi sürecinde tedaviyi kolaylaştırıcı bir besin olarak tüketilmesi önerilmektedir.

5- Rezene

Screenshot_18

En çok çayı ile bildiğimiz ve rahatlatıcı etkisine tanık olduğumuz rezene, lösemi için de bir hayli önemli bir bitkidir. Rezenenin bolca ve düzenli bir şekilde tüketildiği durumlarda lösemi hastalığına bağlı olarak gelişen ağrıları ve şişlikleri azalttığı bilinmektedir. Hatta rezene içerisinde pek çok faydalı madde bulundurduğu için kan kanseri ilaçlarının yapımı sırasında da kullanılmaktadır. Bu nedenle rezenenin lösemi hastaları için doğal bir ilaç olduğunu söylemek mümkündür.

6- Zerdeçal

Screenshot_19

Zerdeçalın faydaları üzerine yapılan araştırmalarda bu besinin vücutta bulunan ve vücudun işleyişinin dışında etkiler gösteren hücreleri engellediği ortaya konmaktadır. Lösemiye iyi gelmeye yönelik etkisi ise yine kan kanserine neden olan hücrelerin çoğalmasını engellemesi konusundadır. Vücutta kanser hücrelerinin yaşamasına neden olan enzimler bulunmaktadır. Düzenli zerdeçal tüketiminin de bu enzimlerin çalışmasını azalttığı belirtmektedir. Bu nedenle lösemi hastalığı ile mücadele konusunda vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda zerdeçal tüketilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Aynı zamanda zerdeçal baş ve boyun ağrılarına, çeşitli cilt hastalıklarına, idrar yolu enfeksiyonlarına, meme kanserine, mide kanserine, rahim ağzı kanserine, kalın bağırsak kanserine ve pankreas kanserine de bir hayli iyi gelmektedir.

7- Havuç

Screenshot_20

Her ne kadar yaygın olarak gözlere iyi geldiği bilinen bir besin olsa da  havucun lösemi hastalığına da çok iyi geldiği uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ile ortaya konmaktadır. Yine yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur ki havuç suyunun içerisinde bulunan bioaktif kimyasallar, lösemi hastalığında kansere neden olan hücrelerinin büyümesinin önüne son derece etkili bir biçimde geçmektedir. Bu nedenle kan kanseri ile mücadele konusunda havuç tüketiminin çok olumlu ve çok değerli etkileri bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki havuç içerisinde bol miktarda şeker bulundurmaktadır. Bu nedenle şeker ile ilgili problemleri olan hastaların tüketmeden önce bir doktora başvurmalarında ve doktorun direktiflerine göre hareket etmelerinde yarar vardır. Aynı zamanda havuç, mesane kanseri riskinin azaltılmasında da oldukça etkili olmaktadır. Bu nedenle mesane kanseri hastalığı yaşayanların da havuç tüketmesi uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.