Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Maden Suyunun Zararları

Ülkemiz maden suyu ve kaynakları bakımından oldukça zengin bir konumdadır. Maden suyu içeriğindeki karbondioksit gazı ve mineraller ile beraber doğadaki çatlaklar sayesinde yeryüzüne çıkmakta olan doğal bir içecek olması sebebiyle sodadan farklıdır. Soda, doğal olmayan bir içecektir. Çünkü doğal içme suyunun içerisine karbondioksit gazının ilave edilmesiyle beraber üretilmekte olan bir içecektir.

Maden suyunun içerdiği mineraller ile vücuda sağladığı yararların yanında zararları da vardır. Son yıllarda uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda günlük kullanımda aşırı miktarda tüketilen maden suyunun insan vücudu üzerinde bazı problemlere yol açtığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırmadan da yola çıkarak maden suyu tüketimi kemiklerde, midede ve dişlerde farklı sorunlara neden olabilir. Tüketilen maden suyu midede şişkinlik hissi yaratmakla beraber kişi kendini huzursuz ve rahatsız hisseder. Mide yanması ve reflü gibi problemleri olan kişilerin maden suyu tüketmeleri ise bu sıvının mide duvarlarına baskı yapmasından ötürü şikayetlerin artmasını mümkün kılabilir. Bu yazımızda maden suyunun vücuda verdiği zararları listeleyeceğiz.

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum vücut tarafından iyi bir şekilde emilebilir. Bu durum da bioyararlanım olarak adlandırılır. Belirtilen bu minerallerin yalnızca gıdalardan alınması yeterli olmaz. Bu minerallerin vücuda alınmaları, bağırsak ve mide sisteminde kullanılmaları gerekir. Maden suyunda bulunan kalsiyum mineralleri sütte bulunan süt ile eşdeğer niteliklidir. Aynı zamanda bazı maden suyunda bulunan kalsiyum oranı litresi 500 miligram kadardır. Maden suları metabolizma için oldukça olumlu bir etkiye de sahiptir.

Genel olarak üretim aşamasında içine eklenmekte olan CO2 gazından kaynaklı olarak maden suyunun zararları bulunur. Maden suları, koruma altında tutulan yeraltı suları olarak bilinir. Maden suyunun bulunduğu alanlara kuyu açılır, üretim tesisi de kurulur. Bu sayede kaynaktan alım işlemi ve üretim sonucunda şişelenme işlemi gerçekleşir. Maden suyu, çözünmüş olan mineral tuzlarının bazı elementleri ve bu elementlerle beraber gaz içerir. Toprak üstüne çıkmış olan su, kayalar üzerinden mineral maddelerini toplar. Alkali minerallerin de yardımıyla beraber çeşitli elektrolitlerin özellikle magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum yoğunluğunu dengeleme işlemini yapar.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

1. Kemik Minerallerinde Yoğunluk Oluşturur

Asitli, kafein içeren ya da içeriğinde fosforik asit bulunan gazlı içecekler, özellikle de kemiklerde zayıflamalara sebep olur. Ancak maden suyu gibi içecekler bu duruma sebep olmaz. Bu durumun aksi olarak kemik minerallerinde yoğunluk oluşturur. Bu artış ise vücudunuzda bazı sağlık problemlerine sebep olur.

2. Sindirim Sisteminde Sorun Yaratır

Maden sularının içeriğinde gaz olması sebebiyle, gaz oluşumu ya da şişkinliğe sebep olabilir. Bu durumlarda herhangi bir tehlike bulunmaz. Ancak kişide rahatsızlığa sebep olabilir. Yediğiniz ağır yemekten sonra sindirimin hafif bir şekilde gerçekleşmesi için içmiş olduğunuz maden suyu, bağırsak gazı oluşumuyla alakalı bir sorun yaşıyorsanız eğer, bu durumu artırıcı etkileri olabilir.

3. Mide Yanması Yapar

Mide yanması yani reflü olarak bilinmekte olan bu durum, midedeki asidin boğaza kadar gelip hem midede hem de boğazda yanma hissinin olmasına sebep olur. Soda, normalde bunu baskılayan bir etkide bulunur ancak limon aromasında bir maden suyunu tüketiyorsanız, mide yanmanızın daha da artması ve bunun ciddi boyutlara gelmesi maden suyunun size verebileceği zararlardan bir tanesidir.

4. Midede Tahrişe Sebep Olabilir

Ülser hastalığı, peptik ülser, ince bağırsak, mide ve yemek borusu üzerinde açık yaraların olması durumu olarak bilinmektedir. Maden suyunun tüketimi ise bu yaraların üzerinde normal yaralardaki mide yanmasındaki histen daha fazlası olabilir. Bu da vücudunuzda şiddetli acı çekmenize sebep olur. Mide yanmaları ülser başlangıcı olabilir. Bu tanıyla beraber kan kusma, kanlı idrar olması ülser hastalığının oluşmasındaki nedenlerden bazıları olabilir. Maden suyu tüketiminin fazla olması midede ülser oluşumu ve ülseri tetikleyici nedenlerden biri olur. Maden suyunun zararları arasında yer alan ve ciddiye alınması gerekli etkenlerden bir tanesidir.

Tükettiğiniz maden suları doğal olmalıdır. Fabrikalarda üretilen ve içerisine farklı farklı kimyasal maddelerin de katılan maden suları yazımızda belirtilen maden suları kapsamına girmez. Fabrika üretimi maden suları faydalarını yitirir. Aynı zamanda ishal ve idrar yolu sorunları gibi hastalıklarınız var ise maden suyu tüketiminizi ertelemeniz gerekir.

5. Bardakta Tüketilmesi Zarar Verir

Maden suyunun bardakta tüketilmesi zararını arttırır. İnsan sağlığına zarar veren mineraller barındırdığından bahsetmiştik. Bu mineraller bardağa koyulduğu zaman daha fazla etki yaratıp, mide ve iç organlarda tahrişe sebep olabiliyor.

Maden Suyu Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Kahvaltıdan önce yarım litre, akşamları ise yarım litre olmak üzere insanlar günde en az 1 litre maden suyu tüketmelidir. Ana öğünlerden önce tüketilen mineralli sular beraberinde yemeklerinizi daha az tüketmenizi sağlayacağı gibi tokluk hissi de verir. Yemeklerle beraber tüketilen maden suyu, gıdalarda bulunan minerallerin emilim işlemini kolaylaştırır. Yemeklerden sonra tüketilen maden suları ise, besinlerin sindirilmesinde yardımcı bir içecektir.

Bahar ve kış aylarında en az 1 litre tüketilmesi önerilen maden suyu, yaz aylarında havanın da sıcaklaması ile beraber günlük tüketimlerde 2.5 litre olması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bunun nedeni ise vücudumuzda terle beraber kaybedilen minerallerin daha fazla seviyede olmasıdır.

Maden suyu genel olarak her yaştaki insanın tüketebileceği ve doğal olduğu takdirde faydalı bir içecektir. Faydalarından yüksek seviyede yararlanabilmek için doğal olarak üretilen ve doğadan elde edilmiş olan maden sularının tüketilmesi tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.